Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι να πω? Αυτη ακριβώς είναι η ουσία της διαφωνίας μου με τον inzaghi. Απο στέγαστρο έγινε εξώστης με κιγκληδώματα. Θα ρύθμιζα πρώτα τα κιγκληδώματα με αναλυτικό. Σήμερα ξαναδιάβαζα την ερωταπάντηση Ζ1. Είναι ειξης αφιξης το "Συνεπώς η έκδοση βεβαίωσης μηχανικού δεν εμποδίζεται από τις αυθαιρεσίες αυτές, καθότι δεν αποτελούν αντικείμενο αυτής. Πλην όμως παρέχεται η δυνατότητα στον πολίτη να ρυθμίσει κάθε παράβαση, όπως αυτές ορίζονται από με τις ισχύουσες διατάξεις"

Αν ηταν μετα 85, ισως το ελεγχα κι εγω...

Στα προ 85 οπως που δεν υπαρχει ποσοστο εξωστων τι να ελεγξω...?

Δινω κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Αρα

 

1 προ ΓΟΚ 85 δεν ελέγχουμε

 

2 μετα ΓΟΚ 85

.σε διηρημένες οριζόντιες ιδιοκτησίες (διαμερίσματα) ελέγχουμε την εγκεκριμμένη κάτοψη και ρυθμίζουμε αν προκύψει υπέρβαση με κατηγορία 13

.σε αυτοτελής ιδιοκτησίες (μονοκατοικίες ή κάθετη σύσταση) ελέγχουμε την εγκεκριμμένη κάτοψη και Διάγραμμα Κάλυψης και ρυθμίζουμε αν προκύψει υπέρβαση

είτε με κατηγορία 13

είτε ως υπέρβαση δόμησης αν συντρέχουνοι προυποθέσεις.

 

Συμφωνείτε?

Οχι όμως να ισχυριζόμαστε ότι δεν ελέγχουμε τους εξώστες, επειδή αποτελούν κοινόκτητες κατασκευές και που κανονικά θα έπρεπε να πάρουμε και την συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών, αλλά εντάξει μωρέ, δώσε βεβαίωση, ούτε οι ίδιοι οι συνιδιοκτήτες δεν το γνωρίζουν ότι οι εξώστες δεν τους ανήκουν κλπ. κλπ.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το τελευταιο μου το ανεφερε Μηχανικος Πολεοδομιας, με τη χαρακτηριστικη φραση "ελα μωρε" :mrgreen:

 

Προσωπικα θα ημουν ευτυχισμενος αν μου τυχαινε διαμερισμα νεας πολυκατοικιας για πωληση αλλα δυστυχως ολα ειναι παμπαλαια!

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο του μηχανικού της πολεοδομίας http://www.michaniko...post__p__374935 μου έκανε εντύπωση πάντως για το λόγο ότι αυτοί συνήθως όχι μόνο δεν ασχολούνται με τα ιδιοκτησιακά, αλλά δεν θέλουν να ξέρουν κι όλας, τα της σύστασης, αποκλειστικές χρήσεις κλπ. και όποτε είχα ξεχάσει τίποτε γραμματάκια, περιγραφές, εμβαδομετρήσεις μου ζήτησαν να τα σβήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν μετα 85, ισως το ελεγχα κι εγω...

Στα προ 85 οπως που δεν υπαρχει ποσοστο εξωστων τι να ελεγξω...?

Δινω κανονικα...

 

έχω περίπτωση αυθαιρέτου με άδεια πριν το 85, έγινε τροποποίηση το 2000 και βλέπω πως ούτε στην νέα ασχολούνται με εξώστες. Ο εξώστης είναι μεγαλύτερος κατά 0,35εκ και συνολικά κατα 3,5τ.μ. Η σύγκριση προκύπτει από την παρούσα κατάσταση και από την κάτοψη του ορόφου της άδειας, στην οποία δεν αναγράφεται καν η διάσταση εξώστη.

Τι κάνω? Ασχολούμαι με την υπέρβαση βάζοντας 500ρι ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να δωσεις...

Αλλοι συναδελφοι δε θα δινανε...

 

Οι λογοι λιγο πολυ εχουν αναπτυχθει σε αυτο το τοπικ ως επι το πλειστον...

 

Κανε μια αναζητηση σε προηγουμενες σελιδες και οποια αποψη κρινεις πως σε καλυπτει καλυτερα, ακολουθησε την, αναλαμβανοντας και τις αναλογες ευθυνες ως μηχανικος συναδελφε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν ηταν θέμα βεβαίωσης θα την έδινα. Το ζητούμενο είναι πως κάνω συνολική τακτοποίηση και θέλω να αποκλείσω κάθε πιθανό κίνδυνο σε περίπτωση ελέγχου. Πότε δε ξέρεις που μπορείς να πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.