Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νο προμπλεμ. Τελικά ρε παιδιά τι κάνετε εσείς? Βασίζεστε στην ελλειπή και αμφίσημη διατύπωση της βεβαίωσης? Αμα η πλειοψηφία δουλεύει έτσι να πράξω κι εγώ ανάλογα. Νομίζετε ότι έχω κι εγώ καμια πρεμούρα να ασχολούμαι με ρυθμίσεις εξωστών για ένα πινάκιο φακής αμοιβή και να στενοχορούνται οι πελάτες μου με τα 500άρικα (αν δε μου φύγουν κιόλας)? Καλή η επιχειρημοτολογία αλλά δεν θα θελα να είμαι βασιλικότερος του βασιλέος που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου, περαν των οσων εχω πει πολλες φορες, το θεμα ειναι τι υπογραφεις...

Δηλαδη...

Ενα διαμερισμα πεντακαθαρο εσωτερικα που εχει μεγαλωμενο εξωστη μονο. Εστω οτι θελεις να δωσεις βεβαιωση νομιμοτητας...

Τι υπογραφεις? Οτι δεν υφιστανται αυθαιρετες κατασκευες που να επηρεαζουν δομηση/καλυψη/υψος, ουτε εγκατεστημενες αυθαιρετες χρησεις...

Βεβαιωνεις κατι λαθος? Οχι...

 

Διαμερισμα με μεγαλωμενο εξωστη και αλλες αυθαιρεσιες που ρυθμιζεις (πχ φωταγωγος φαγωμενος)

Δηλωνεις τις αυθαιρεσιες και βεβαιωνεις οτι ολες οι αυθαιρετες κατασκευες βρισκονται στις εξαιρεσεις της παρ2 του αρ23 του Ν.4014/2011.

Αν τωρα δεν εχεις δηλωσει τον εξωστη, τοτε ερχεσαι στα λογια του ΚΑΝΑ αν θυμαμαι καλα, που ανεφερε οτι βεβαιωνεις κατι ανακριβως...

Δε θα διαφωνησω...

 

Οποτε, οταν ενα διαμερισμα εχει αυθαιρεσιες προς ρυθμιση, πειθω τον ιδιοκτητη να βαλει και τον εξωστη μαζι.... 500€ παραπανω ειναι και σε πολλες φορες κιολας το προστιμο που πληρωνεις ειναι τοσο μικρο, που στην ουσια παει χαμενο το παραβολο των 500€... Οπως σε μενα σημερα που το προστιμο ηταν 40€ και πληρωθηκε παραβολο 500€

 

Οταν ομως το διαμερισμα ειναι καθαρο και εχει παραβαση σε εξωστη, δε θα μπω στη διαδικασια να ζητησω απο τον ιδιοκτητη να το ρυθμισει γιατι πολυ απλα το κειμενο που υπογραφω δεν εχει περιθωρια αμφισβητησης...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

Επειδή δεν έχω λάβει ακόμα κανένα σχόλιο σε άλλο topic που έγραψα χθές (το ξέρω ότι νωρίς για απάντηση από χθές μέχρι σήμερα, αλλά είναι λίγο επέιγον)

θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω και όσον αφορά το πως τακτοποιείται και όσον αφορά την βεβαίωση:

 

Σύμφωνα με άδεια:

Διαμέρισμα 2ου ορόφου.

Στην πίσω όψη (ακάλυπτος) υπάρχει πρόβολος διαστάσεων μήκους 2,00μ. και πλάτους 1,50μ. Πάνω από τον πρόβολο υπάρχει παράθυρο.

 

Πραγματικότητα:

Στην θέση του παραθύρου έχει γίνει πόρτα.

Ο πρόβολος έχει γίνει εξώστης με κάγκελα και χρησιμοποιείται ως τέτοιος από το διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχει μεγαλώσει ο εξώστης, προσωπικά θα έδινα τη βεβαίωση. Η αυθαιρεσία που υπάρχει είναι η αλλαγή του ανοίγματος, που από παράθυρο έγινε πόρτα.

 

ΥΓ: Λογικά ο πρόβολος της άδειας 2.00x1.50 μετρούσε στην άδεια ως εξώστης, έτσι???

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου τακτοποιείται (παράβαση 13).

Το έχω ήδη κάνει προκειμένου να δώσω την βεβαίωση.

Το έχω συζητήσει και με συναδέλφους και είχαν την ίδια γνώμη.

 

Άλλωστε με την μετατροπή του από άβατο προστέγασμα σε εξώστη υπάρχει υπέρβαση στο ποσοστό των εξωστών της αδείας.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω? Αυτη ακριβώς είναι η ουσία της διαφωνίας μου με τον inzaghi. Απο στέγαστρο έγινε εξώστης με κιγκληδώματα. Θα ρύθμιζα πρώτα τα κιγκληδώματα με αναλυτικό. Σήμερα ξαναδιάβαζα την ερωταπάντηση Ζ1. Είναι ειξης αφιξης το "Συνεπώς η έκδοση βεβαίωσης μηχανικού δεν εμποδίζεται από τις αυθαιρεσίες αυτές, καθότι δεν αποτελούν αντικείμενο αυτής. Πλην όμως παρέχεται η δυνατότητα στον πολίτη να ρυθμίσει κάθε παράβαση, όπως αυτές ορίζονται από με τις ισχύουσες διατάξεις"

Link to comment
Share on other sites

Μόνο γέλιο μου προκαλεί ΚΑΙ αυτή η ερωτοαπάντηση!!!

 

Άρα σύμφωνα με τις ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΕΣ Ε/Α του υπουργείου μας, δεν κοιτάς τους εξώστες ΓΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ !!!

 

Άντε βρε.... ΠΑΛΙ το υπεκα ΛΥΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ των μηχανικών !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.