Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οταν γίνονται μεταβολές στους εξώσετες συνήθως γίνονται για τους εξής λογους:

  • υπερβαίνουν το 40% ή το 20% (ή το 35% ή το 20% ανάλογα με το ΔΚ) άρα μετράνε σε δόμηση
  • είναι εντός Δ
  • και τα 2 παραπάνω

οπότε για να βάλω τις προσαυξήσεις που απαιτούν υπολογίζω με το επιπλέον εμβαδό στο φυλλο καταγραφής

όταν βάζω μια αυθαιρεσία στο φυλλο καταγραφής δεν το ξαναβάζω και στην κατηγορία 13

----

αν ο εξώστης δεν μετρά στη δόμηση και δεν είναι εντός Δ

πάω με αναλυτικό για κατηγορία 13

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

δηλ. με άλλα λόγια αυτός που έχει έναν εξώστη αυθαίρετο που παραβιάζει τις διατάξεις την βγάζει πιο καθαρή από αυτόν που έχει απλά έναν εξώστη που δεν επηρεάζει κανένα Δ και δεν υπερβαίνει τίποτα.. Προσωπικά έχω ήδη υποβάλλει αίτηση σε ολοκληρ. υπαγωγή σε ακίνητο με εξώστη που υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ποσοστό, υπολογιζοντας τον με 500. Συμφωνώ με αnka οτι σε τέτοια περίπτωση είναι πιο σωστο να υπολογιστεί σαν υπέρβαση δόμησης όπως αλλωστε προτείνει και σχετική ερωταπάντηση για επιπλέον αυθαίρετους ΗΧ από τους επιτρεπόμενους. Πως θα μπορούσα να διαμορφώσω τον τίτλο της επιπλέον παράβασης φύλλου 13 ωστε να καλύπτομαι παράλληλα και στο γεγονός οτι ο εξώστης μου υπερβαίνει τον συντελεστή? καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

άμα το 500άρικο είναι παραπάνω από τον υπολογισμό με φυλλο καταγραφής της δόμησης

μην αγχώνεσαι

 

εξώστης (υπέρβαση δόμησης, Δ>20%)

Link to comment
Share on other sites

38. Εξώστης είναι η οριζόντια προεξοχή της πλάκας του δαπέδου ορόφου ή δώματος, η οποία προβάλλει, με ή χωρίς τη χρήση δοκών, πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση και την προσωρινή παραμονή ανθρώπων."

Νοείται εξώστης στο ισόγειο? Ή τότε καλείται βεράντα?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσμετράται στους εξώστες μόνο αν είναι μπαζωμένη βεράντα, αλλιώς μετράει ως εξώστης. Και το ισόγειο είναι όροφος.

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτή την εντύπωση είχα. Τακτοποιώ αυτή τη στιγμή ένα σπίτι που έχει ένα τέτοιο εξώστη αυθαίρετο και σηκωμένο για να μπαίνει φως στο υπόγειο από το παράθυρο. Λειτουργεί και σαν αποθηκευτικός χώρος βέβαια όλο αυτό το κενό κάτω από τον εξώστη. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι δεν εχω βρει αναλογο θεμα στην δικη μου περιπτωση.Σε τριωροφη οικοδομη οπου υπαρχει εσωτερικο αιθριο και το οποιο σημερα εχει "κλεισει" με στεγαστρο, το μετραω ως ΥΔΚΧ, σωστα? Το θεμα που προκυπτει ειναι οτι στον Β' οροφο υπηρχαν εσωτερικοι εξωστες προς το αιθριο του α' οροφου.Αυτοι πως θα υπολογιστουν ως παραβαση?Θα υπολογισω την επιφανεια τους πλεον ως ΥΔ ή οχι, εφοσον το αιθριο εχει κλεισει με στεγαστρο?Και αν τελικα πρεπει να υπολογιστουν και αυτοι θα τους βαλω ως ΥΔΚΧ ή ως ΥΔΒΧ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω κι εγώ μια απορία.

Διαμέρισμα 1ου ορόφου, με άδεια του '58 έχει στον ακάλυπτο εξώστη ο οποίος δεν υπάρχει στα σχέδια της άδειας.

Ο ιδιοκτήτης έκλεισε τον εξώστη (αυθαίρετα), το 2001 (όπως λέει).

Το ερώτημα μου είναι: έχω Υ.Δ. και Υ.Κ. η οποία πραγματοποιήθηκε το 2001 (και ησυχάζω),

ή έχω Υ.Δ. και Υ.Κ. η οποία πραγματοποιήθηκε το 1958 και τα υπόλοιπα με αναλυτικό προϋπολογισμό?

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να υπολογιστεί σαν μια παράβαση ο εξώστης και σε φύλλο καταγραφής υπέρβαση δόμησης και κάλυψης του 2001 και στην τεχνική σου έκθεση γράψε για τα τυπικά ότι ο εξώστης έγινε κατά την κατασκευή δηλ. από το '58 και στη συνέχεια "κλείστηκε" ως επέκταση του διαμερίσματος. Εγώ αυτό θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.