Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

panos kastoria

 

Πάνο καλώς όρισες!

 

Σχετικά με τους εξώστες διάβασε τις γενικές διατάξεις του ΓΟΚ/73 άρθρο 84

 

Στο 84 1δ γράφει ότι προσμετρώνται και τα προκήπια στο πλάτος του δρόμου. Δηλαδή αν έχεις προκήπια δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Αν δεν έχεις δηλαδή η ΡΓ=ΟΓ κοίταξε μήπως υπάρχει κάποια οπισθοχώρηση του κτηρίου από την ΡΓ=ΟΓ.

 

Επίσης δεν υπήρχε τότε μέγιστη επιφάνεια εξωστών μόνο μέγιστο πλάτος και κανόνες για τις αποστάσεις από τα όμορα...

(84.3)

 

Αν είσαι ΟΚ με τον ΓΟΚ/73 δεν νομίζω ότι πρέπει να ψάξεις και τα σημερινά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ George.

Τα είδα αυτά που μου είπες στον ΓΟΚ.Θα πάρω την σημερινή υφιστάμενη κατάσταση?Το σημερινό πλάτος του δρόμου?

Και την τωρινή θέση της Ρ.Γ που συμπτίπτει με την Ο.Γ για να υπολογίσω το πλάτος των εξωστών?

Τους εξώστες σαν υπέρβαση Δ στις πλάγιες πλευρές και σαν υπέρβαση πλάτους στην πρόσοψη θα τους δηλώσω με αναλυτικό ή με φύλλο καταγραφής παραβάσεων?(στον ΓΟΚ 73 δεν αναφέρει επιτρεπόμενα τ.μ εξωστών)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μια ερώτηση έχω για επιπλέον τ.μ. εξώστη σε διαμέρισμα του 1965. Απ ο,τι έχω δει στο topic, δεν τιθεται θεμα ΥΔ/ΥΚ κατα ΓΟΚ55, ουτε θεμα Δ ή πρασιάς. Δηλαδή, δίνω κανονικά βεβαίωση μηχανικού χωρις να προχωρησω σε ρυθμιση κατα 4014; Ή πρεπει πρωτα να ρυθμιστεί και πώς;

 

Και κατι οχι τοσο σχετικο: το εσωτερικό πατάρι (συνήθως πανω απο WC) θεωρείται υπέρβαση; Οχι τοσο ως προς τα τ.μ., αλλα ως προς το ελαχιστο ελευθερο υψος οροφης.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

σε ΟΑ του 60 σε διαμέρισμα εσοχής ορόφου διαπίστωσα κατά την αυτοψία οτι το οριο της βεράντας είναι μετατοπισμένο προς την ιδιοκτησία του γείτονικού διαμερίσματος κατά 1 μ. σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια. Η αλλαγή πρέπει να έγινε από κατασκευής της οικοδομής. Το κομμάτι αυτό επίσης είναι κλεισμένο και θα πρέπει δηλωθεί ως ΥΔΚΧ.

Πως πιστεύετε οτι θα έπρεπε να προχωρήσω;

Θα με κάλυπτε μια ΥΔ του ιδιοκτήτη μου οτι το σημερινό όριο έγινε κατα τη διαρκεια ισχύος της ΟΑ;

Ή μήπως θα πρέπει να έχω και από το γείτονα την ίδια ΥΔ;

Μήπως μου ξεφεύγει κάτι σε σχέση με το ιδιοκτησιακό;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω μια ερωτησούλα:

Στο πίσω μέρος πιλοτής με εμβαδόν 180τμ, ενα κομμάτι έγινε κατοικία 68τμ και δημιουργήθηκε ένας εξώστης 11τμ. Ο εξώστης ήταν και αυτός κομμάτι της πιλοτής, απλα περικλείεται απο την κατοικία. Άρα έχει αποκοπεί από την κοινόχρηστη λειτουργεία της πιλοτής! Επίσης στην είσοδο της ''κατοικίας'' οριοθέτησαν με κικλίδωμα, ενα κομμάτι της πιλοτής 19τμ, σαν προκήπιο ή σαν δεύτερο μπαλκόνι, ας το πούμε.

Οπότε εχουμε για την κατοικία 68τμ Υ.Δ.Κ.Χ. και για τον εξώστη 11τμ.Υ.Δ., αλλα σαν Β.Χ.ή σαν Κ.Χ.?? Και με το δεύτερο ''μπαλκονι'' 19τμ ασχολούμε ή οχι?

Για βοηθήστε λίγο γιατί κόλλησα!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έβαζα την ΥΔΚΧ της κατοικίας, με τον εξώστη 11μ² δεν θα ασχολούμουν καθόλου εκτός αν έχειι κιγκλιδώματα τα οποία θα έβαζα σαν λοιπή παράβαση μαζί με τα κιγκλιδώματα του δεύτερου "μπαλκονιού" των 19μ².

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι, η απάντηση που σου έδωσε ο Faethon11 είναι η ορθότερη!

Δεν ...ξεχνάμε τη συναίνεση!

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατηρηση σας, δεν το είχα δει ετσι. Αργότερα όμως υπάρχει δυνατότητα, κάποιος απο τουσ ιδιοκτήτες των ορόφων της πολυκατοικίας, να θεωρησει οτι και τα δυο μπαλκόνια είναι κοινόχρηστοι χώροι. και να δημιουργήσει καποιο πρόβλημα.

Ή το βλεπω τελείως λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοινόχρηστοι χώροι και γι' αυτό το λόγο χρειάζεται συναίνεση τώρα που θα κάνεις τη δήλωση.....

Link to comment
Share on other sites

Συναίνεση την έχω. Να την πάρω και γραπτώς???

Αναφέρομαι για αργότερα, μην τύχων αρχίσουν τα παρατράγουδα.

Εφόσον το κοστος των κικλιδωμάτων ειναι μικρο, βάζω μια παράβαση στο 13. Δεν χρειάζομαι αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.