Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

Έλεγξες το ποσοστό των εξωστών? Εάν ακόμη και μετά το μεγάλωμα του εξώστη, είσαι μέσα στα όρια του ποσοστού, τότε τον πας με ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ. Εάν όμως μετά το μεγάλωμα, βγαίνεις εκτός επιτρεπτού ποσοστού, τότε είναι στην κρίση σου εάν το πας πάλι με αναλυτικό ή ως ΥΔ ΒΧ (χωρίς ΥΚ, αλλά ελέγχεις για πρασιά και Δ).

 

Το WC εάν έχει είσοδο από τον εξώστη (βγαίνεις έξω δλδ για να πας στο μπάνιο) θα το έβαζα ΥΔ + ΥΚ ΒΧ, ενώ εάν η είσοδός του είναι μέσα από το σπίτι, τότε όπως το λες ΥΔ + ΥΚ ΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω περιπτωσεις κλεισμενων εξωστων...

 

Η πρωτη και βασικη αφορα κλεισιμο εξωστη σε ρετιρε που εγινε προ 2003, συγκεκριμενα οταν αγοραστηκε απο τους τωρινους ιδιοκτητες που πουλανε ηταν ηδη κλεισμενα ολα αλλα λογω υπαρξης στεγαστρου δεν δυναται να αποδειχθει αυτο με Α/Φ, οποτε και προχωρησα σε ΥΔ και τεχνικη εκθεση που αποδεικνυεται οτι η αυθαιρεσια εγινε προ 2003 λογω παλαιοτητας υλικων κλπ...

 

Η δευτερη αφορα δυο κλεισμενα μπαλκονακια σε πισω εξωστες που γινανε χωρις να διεκδικουν μειωτικο συντελεστη λογω ΟΑ το 2006 αλλα επισης οι Α/Φ δεν μπορουν να δειξουν τιποτα γιατι προκειται για μπαλκονακια που απο πανω εχουν κι αλλα μπαλκονακια....

Προχωραμε και εκει με ΥΔ παλαιοτητας απο τον ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα η ολομέλεια του ΣΤΕ δεν έχει γνωμοδοτήσει. Αναμένεται "λένε" τον ερχόμενο Σεπτέμβριο......

Με βάσει τα ισχύοντα σήμερα "υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και υποστήριξη αυτής στην τεχνική έκθεση του μηχανικού".

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η περιπτωση η ΤΕ του Μηχανικου μπορει να περιγραψει την παλαιοτητα, την τεχνολογια και τη φθορα των χρησιμοποιουμενων υλικων τεκμηριωνοντας το οτι εγιναν ολα παλια, προ 2003

Στην αλλη περιπτωση ομως που εχουμε προφιλ αλουμινιου παρομοια με αυτα που κυκλοφορουνε τωρα και γενικα δεν γινεται αντιληπτη η διαφορα ειτε τοποθετηθηκανε τωρα ειτε πριν 1 χρονο τι γραφουμε?

Βασιζουμε την ΤΕ μας μονο πανω στην ΥΔ του ιδιοκτητη!

Link to comment
Share on other sites

O νόμος λέει: "με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, η οποία πρέπει να συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού, η οποία υποστηρίζει το περιεχόμενο της υπεύθυνης δήλωσης", δηλαδή, όπως το καταλαβαίνω εγώ, ΔΕΝ χρειάζεται να τεκμηριώσουμε τον τρόπο με τον οποίο κατασκευάστηκε η συγκεκριμένη κάθε φορά αυθαιρεσία και ότι, απλώς χρειάζεται να γράψουμε στην τεχνική μας έκθεση το εξής "....μπλα, μπλα, μπλα .......με την παρούσα τεχνική έκθεση και δεδομένης της αυτοψίας υποστηρίζω τη δήλωση του ιδιοκτήτη σχετικά με το χρόνο κατασκευής της συγκεκριμένης αυθαίρετης κατασκευής", Και ...τελειώσαμε.

 

Ας έρθουν οι "μάγκες" μετά να μου αποδείξουν το αντίθετο ή ότι, θέλουν κάτι άλλο, ή ......κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι αντίστοιχο σκέφτομαι... Έχω περίπτωση που έγινε αυθαιρεσία (αποθήκη που δεν υπήρχε στην άδεια) μαζί με την κατασκευή του σπιτιού το 2010. Τι φθορές να δω σε 2 χρόνια???

Link to comment
Share on other sites

Σε 3ώροφη οικοδομή τις βεράντες στους επάνω ορόφους τις υπολογίζουμε με αναλυτικό και τις βάζουμε στις λοιπές παραβάσεις ή δεν τις υπολογίζουμε καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.