Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

να ρωτησω ολους τους συναδελφους που σε ολους μας σιγουρα εχουν τυχει περιπτωσεις κτιριων που εχουν διαφορετικες διαστασεις σε εξωστες απο την Ο.Α., τις εχετε τακτοποιηση ολες αυτες τις περιπτωσεις?ρωταω επειδη δεν ειναι υποχρεωτικο νομιζω για την βεβαιωση..

οποτε λετε οτι τα βαζετε ολα..δυστυχως εγω σε καποιους(λιγους ευτυχως)δεν τα εβαλα ολα,οπως ας πουμε καποιες διαφορες στους εξωστες και στις οψεις και τωρα ηρθε η ωρα των σχεδιων και δε ξερω τι να δειξω.και δεν σκεφτομαι καν να τους πω να τα πληρωσουν τωρα γιατι απλα δε θα το κανουν και ισως με το δικιο τους γιατι τωρα ειναι αργα..

Εγώ τους βάζω πάντα κι έχω το ..."κεφάλι" μου ήσυχο!

Σε δύο -τρεις περιπτώσεις που διαφωνούσαν ιδιοκτήτες με την "πολιτική" μου αυτή δεν τους ανέλαβα. Έχασα τις δουλειές και προφανώς πήγαν σε άλλο συνάδελφο κι έκαναν τη δουλειά τους....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλό είναι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο(όχι απλά καλό ,το καλύτερο), όμως οι καιροί είναι δύσκολοι να αφήνεις δουλειές... Προς θεού δεν λέω να κάνουμε τα στραβα μάτια σε αυθαιρεσίες, αλλά ο νόμος δεν βγήκε για να κλειδώσει-παγώσει τις μεταβιβάσεις,αλλα για να αποτρέψει τις κραυγαλέες περιπτώσεις μεταβιβάσεων αυθαιρέτων... Τουλάχιστον έτσι το αντιλαβάνομαι εγώ..

Αλλιως με αυτά που γίνονται έξω όπου κανένα κτίσμα δεν ακολουθεί πιστά την άδεια,τότε θα πάγωναν όλα....Γι αυτό και είναι ελαστικός ο νόμος ως προς τις αποκλίσεις και δίνει έμφαση σε ύψος,κάλυψη,δόμηση και σε αφήνει να "αιωρείσαι" για εξώστες και λοιπές παραβάσεις... Σε πελάτες που έχω δώσει βεβαιώσεις(λίγες περιπτώσεις καθώς προτιμώ το αντικέιμενο μου που είναι τα τοπογραφικά) δεν εξέτασα εξώστες να δω αν είναι εντός αποκλίσεων,βέβαια ένας "ταχύς οπτικός" έλεγχος έγινε μη τυχόν και δω τίποτα "κροκόδειλους" όμως δεν πιστεύω ότι και εκτός αποκλίσεων να βρισκόμουν ακόμα και κανα 0,5μέτρο δεν θα προχωρούσα με την έκδοση της βεβαίωσης... Τώρα αν έβρισκα στέγαστρα και άλλες κατασκευές στους εξώστες, δεν θα προχωρούσα με τίποτα αν δεν τακτοποιούσα. Οπότε καλό είναι να τα ζυγίζουμε όλα, και όπως έχει πει ένα συνάδελφος εδώ μέσα, "μεγάλα παιδιά είμαστε", ο καθένας πράττει αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ...αιωρείται τίποτα, αν διαβάσεις καλά το νόμο θα δεις ότι, σε έκδοση βεβαίωσης 4014 εκτός από τις αυθαιρεσίες που ρυθμίστηκαν, δηλώνεις υπεύθυνα ότι, δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες... Άρα;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ...αιωρείται τίποτα, αν διαβάσεις καλά το νόμο θα δεις ότι, σε έκδοση βεβαίωσης 4014 εκτός από τις αυθαιρεσίες που ρυθμίστηκαν, δηλώνεις υπεύθυνα ότι, δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες... Άρα;;;

 

...που επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του

μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας)

Link to comment
Share on other sites

...που επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του

μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας)

 

Είσαι σίγουρος ότι, οι αυθαίρετες "αλλαγές" στους εξώστες δεν μετρούν π.χ. στην κάλυψη;;;;; Για ψάξτο λίγο!!!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι, οι αυθαίρετες "αλλαγές" στους εξώστες δεν μετρούν π.χ. στην κάλυψη;;;;; Για ψάξτο λίγο!!!

 

Ιάσονα, κανένας δε μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα στον Ν. 4014. Όλοι εκτιμήσεις κάνουμε. Με την έννοια που το θέτεις εγώ προσωπικά εξ' αρχής δεν τους μετράω... Και για να είμαι ειλικρινής έχω δώσει και βεβαίωση για μεταβίβαση διαμερίσματος που η μοναδική του αυθαιρεσία ήταν οι μεγαλωμένοι εξώστες...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε καταλήξει ότι:

1. Υπέρβαση εξώστη (όχι κλεισμένου) μεγαλύτερη από την επιτρεπόμενη της αδείας υπολογίζεται ως Υπέρβαση Δόμησης Βοηθητικού Χώρου? Υπάρχει και η αντίστοιχη υπέρβαση κάλυψης , έτσι δεν είναι?

2. Κλείσιμο εξώστη υπολογίζεται ως Υπέρβαση Δόμησης Κύριου Χώρου, όπου και πάλι υπάρχει υπέρβαση κάλυψης...

Άν μπορεί κάποιος ας επιβεβαιώσει...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

alexdam εισαι λαθος...

Σημερα εδωσα τετοια βεβαιωση...

Μιλαει για ελλειψη αυθαιρεσιων περαν αυτων που ρυθμιστηκαν

Και συν τοις αλλοις δεν υπαρχουν αλλες αυθαιρετες κατασκευες που να επηρεαζουν δομηση/καλυψη/υψος...

Οσο για τα στεγαστρα που ανεφερε συναδελφος παραπανω, αν το διαμερισμα σου ειναι καθαρο κατα τα αλλα, το στεγαστρο δεν επηρεαζει αυτα τα μεγεθη, οποτε μπορεις να δωσεις βεβαιωση...

Αν ομως τακτοποιησεις το παραμικρο, τοτε το στεγαστρο θα σου "μπλοκαρει" κατα καποιον τροπο τη βεβαιωση...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε καταλήξει ότι:

1. Υπέρβαση εξώστη (όχι κλεισμένου) μεγαλύτερη από την επιτρεπόμενη της αδείας υπολογίζεται ως Υπέρβαση Δόμησης Βοηθητικού Χώρου? Υπάρχει και η αντίστοιχη υπέρβαση κάλυψης , έτσι δεν είναι?

2. Κλείσιμο εξώστη υπολογίζεται ως Υπέρβαση Δόμησης Κύριου Χώρου, όπου και πάλι υπάρχει υπέρβαση κάλυψης...

Άν μπορεί κάποιος ας επιβεβαιώσει...

ευχαριστώ

 

Από σημειώσεις Λεμπέση:

 

 

54. ΕΞΩΣΤΕΣ (ΣΤ¨ 7 & Δ΄6): Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια οι υπόλοιπες κατασκευές (εξώστες, περιτοίχιση, βόθρος, πλακοστρώσεις) δεν θεωρούνται αυθαίρετες εφόσον δεν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις, ενώ τα καθ΄ υπέρβαση τμήματα αυτών υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό δηλ. με την κατηγορία 13 Μεταξύ αυτών στα εκτός σχεδίου είναι περιτοιχίσεις στα 500μ από την ακτή, ή με συμπαγές ύψος μεγαλύτερο του 1,00μ ή συμπαγής περιτοίχιση μη αρτίου γηπέδου. Είναι αυτονόητο βέβαια ότι θα αντιμετωπίζονται με όμοιο τρόπο οι αντίστοιχες κατασκευές και όταν υπάρχει οικοδομική άδεια ή όταν δεν έχουν συμπεριληφθεί στην άδεια.

(Δ.6) Στην ίδια κατηγορία υπάγονται προστεγάσματα, αρχιτεκτονικές προεξοχές, ζαρντινιέρες, υπερβάσεις εξωστών, και υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό.

(Γ΄9):Το άθροισμα των αυθαίρετων εξωστών υπάγεται στην κατ.13 και υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό, υπολογίζεται το ειδικό πρόστιμο και εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμόζονται οι αυξητικοί συντελεστές των κατ.5 (υπέρβ. δόμηςης), 8 & 9

• Η Γ΄9 είναι προγενέστερη της Δ΄6 και δεν εφαρμόζονται από το Ηλεκτρονικό σύστημα τα αναφερόμενα σε αυτήν (αναλυτικός & αυξητικοί συντελεστές), και φαίνεται να ισχύει η Δ΄6, για οποιεσδήποτε υπερβάσεις εξωστών

• Οπότε είναι στην κρίση του κάθε Μηχανικού να επιλέξει αν θα ακολουθήσει τη Δ΄6, δεδομένου ότι:

- Κανονικά, με βάση το ΓΟΚ, το σωστό θα ήταν η Υπέρβαση εξωστών πέρα από το επιτρεπόμενο ποσοστό τους να υπολογίζεται ως Υ.Δ. & ως Β.Χ. με 0,5 και όχι με αναλυτικό, ενώ αυθαίρετοι εξώστες (σε σχέση με την άδεια) μέχρι το επιτρεπόμενο ποσοστό

τους, οι οποίοι δεν παραβιάζουν κάποια άλλη διάταξη, θα μπορούσαν να υπολογιστούν με αναλυτικό.

- Επίσης αν οι εξώστες είναι εντός των πλαγίων αποστάσεων ή εντός της απόστασης Δ μεταξύ ανεξάρτητων κτιρίων, κανονικά θα έπρεπε να υπολογίζονται με παραβίαση πλαγίων αποστάσεων, ως ΒΧ.

• Δεν απαγορεύεται να δηλωθεί η κατασκευή εξώστη πάνω από κοινόχρηστο, αλλά απαγορεύεται: "η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί στο εντός του εύρους του εξώστη τμήμα πάνω από κοινόχρηστο χώρο της πόλης.", όπως

αναφέρεται στο νόμο, δηλαδή δεν μπορεί να δηλωθεί μόνο κάποια κατασκευή που είναι έξω από τις επιτρεπόμενες κατασκευές ή τις επιτρεπόμενες θέσεις ή αν έχει γίνει κάποια αυθαίρετη κατασκευή που δεν επιτρέπεται στις θέσεις αυτές, όπως πχ οι κλειστοί χώροι ή αυθαίρετος εξώστης ή στέγαστρο έξω από το επιτρεπόμενο πλάτος εξώστη. Θα πρέπει να γίνει κάποια διευκρίνιση από το υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε καταλήξει ότι:

1. Υπέρβαση εξώστη (όχι κλεισμένου) μεγαλύτερη από την επιτρεπόμενη της αδείας υπολογίζεται ως Υπέρβαση Δόμησης Βοηθητικού Χώρου? Υπάρχει και η αντίστοιχη υπέρβαση κάλυψης , έτσι δεν είναι?

2. Κλείσιμο εξώστη υπολογίζεται ως Υπέρβαση Δόμησης Κύριου Χώρου, όπου και πάλι υπάρχει υπέρβαση κάλυψης...

Άν μπορεί κάποιος ας επιβεβαιώσει...

ευχαριστώ

Yπέρβαση κάλυψης δεν υπάρχει από τον εξώστη παρά μόνο αν έχει δημιουργηθεί κλειστός χώρος πάνω σε αυτόν. Δες το #359 του Ιάσονα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.