Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

και να ρωτησω συνεχιζοντας..

στους εξωστες δινετε οριο ανοχης οσο και στα δομηση καλυψη υψος?2% και παραπανω τους τακτοποιειτε?

με συγχωρειτε αν επιμενω απλα θελω να ακουσω και αλλες αποψεις πλην των δικων μου και μερικων φιλων συναδελφων..αλλωστε ο καθενας κανει οτι νομιζει και εχει την ευθυνη των πραξεων του

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε σίγουρα αν απλά έχει 1 χιλιοστό απόκλισηδε θα βάλεις τον άλλο να το ρυθμίσει...

 

Λογικά ένας καλός μπούσουλας για την τάξη μεγέθους της ανοχής θα μπορούσε να είναι όπως λες τα όρια που δίνονται γενικά για την έκδοση της βεβαίωσης αυθαιρεσιών, κάτι πιο επίσημο δεν γνωρίζω, αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ας μας διαφωτίσει...! Μεταξύ μας τώρα, στους εξώστες μια μικρή ελαστικότητα κυρίως ως προς το σχήμα από αυτό που φαίνεται στην άδεια την επιτρέπω συνήθως, εκεί που δίνω βάση είναι στα τετραγωνικά, αλλά κ πάλι όχι τόσο όσο σε χώρους κλειστούς...

Link to comment
Share on other sites

Από σημειώσεις Λεμπέση:

54. ΕΞΩΣΤΕΣ (ΣΤ¨ 7 & Δ΄6): Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια οι υπόλοιπες κατασκευές (εξώστες, περιτοίχιση, βόθρος, πλακοστρώσεις) δεν θεωρούνται αυθαίρετες εφόσον δεν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις, ενώ τα καθ΄ υπέρβαση τμήματα αυτών υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό δηλ. με την κατηγορία 13

 

ρε παιδιά, ίσως θεωρηθώ ούφο, αλλά τι γίνεται με εξώστη σε κτίσμα εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο σε μη οικοδομήσιμο οικόπεδο?

το ότι είναι μη οικοδομήσιμο, να φανταστώ ότι αναιρεί τη μη παραβίαση των σχετικών διατάξεων κατά Λεμπέση?

 

η περίπτωση που έχω έχει παλαιότητα προ 83, οπότε θα με συνέφερε να μην πάει με αναλυτικό..

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@kostavros: αυτά τα 5cm λογικά θα τα έκανα γαργάρα! (Προσωπική άποψη!)

 

Βέβαια αν είχε στραβο...κοιμηθεί κάποιος το προηγούμενο βράδυ άλλο καπέλο...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, ίσως θεωρηθώ ούφο, αλλά τι γίνεται με εξώστη σε κτίσμα εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο σε μη οικοδομήσιμο οικόπεδο?

το ότι είναι μη οικοδομήσιμο, να φανταστώ ότι αναιρεί τη μη παραβίαση των σχετικών διατάξεων κατά Λεμπέση?

η περίπτωση που έχω έχει παλαιότητα προ 83, οπότε θα με συνέφερε να μην πάει με αναλυτικό..

ευχαριστώ

 

Κατά Λεμπέση (όπως το έχεις επισυνάψει) οι εξώστες σε χωρίς άδεια, εφόσον δεν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις, δεν αποτελούν αυθαιρεσία.

Δηλαδή, δεν χρειάζεται να δηλωθούν. Δηλαδή, το πρόστιμο γι' αυτούς συμπεριλαμβάνεται στο Χ2 (για χωρίς οικοδομική άδεια).

Πότε όμως; Όταν δεν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις π.χ. 20% της δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε ότι το αρθρο 11 ΓΟΚ λέει για % επί της επιφάνειας που επιτρέπεται να δομηθεί στο οικόπεδο. Οταν έχουμε αυθαίρετο σε μη οικοδομήσιμο οικόπεδο δεν υπάρχει επιτρεπόμενη επιφάνεια άρα δεν έχει νόημα να αναζητούμε κάποιο % υπέρβασης και παραβίασης ή μη σχετικών διατάξεων..

 

Κατά την άποψή μου , στην περίτπωση αυτή δεν δηλώνουμε τίποτα παραπάνω για τους εξώστες .

 

Πηγαίνοντας ένα βήμα παρακάτω , στο ίδιο άρθρο ΓΟΚ , σε περίπτωση προσθήκης , το % εξωστών υπολογίζεται επί της προσθήκης.

 

Και ρωτάω εγώ , σε αυθαίρετο Α' όροφο , το % εξωστών και Η/Χ το υπολογίζουμε θεωρώντας τον ως προσθήκη ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου , στην περίτπωση αυτή δεν δηλώνουμε τίποτα παραπάνω για τους εξώστες .

Και ρωτάω εγώ , σε αυθαίρετο Α' όροφο , το % εξωστών και Η/Χ το υπολογίζουμε θεωρώντας τον ως προσθήκη ?

 

δηλαδή, avgoust, λες να μη δηλώσω καθόλου τους εξώστες? ο μηχανικός εκεί στο ισόγειο του υπεκα μου είπε αναλυτικό..

ο οποίος -παρεπιμπτόντως- από αύριο θα εξυπηρετεί μόνο ιδιώτες! παει κι αυτός! :sad:

 

ως προς το δικό σου ερώτημα, πάντως, μου φαίνεται λογικό να θεωρηθεί ως % επί της προσθήκης

Link to comment
Share on other sites

Οι τμημα εξωστων σε κτιριο με αδεια που κατασκευαστηκαν καθ υπερβαση της αδειας και ξεπερνουν τα επιτρεπομενα μεγεθη εξωστων που οριζουν οι διαταξεις 35% ,πανε με υπερβαση δομησης βοηθητικων η με προυπολογισμο? στην πολεοδομια αγρινιου μου ειπανε οτι πανε με υπερβαση δομησης βοηθητικων ισχυει τελικα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή, avgoust, λες να μη δηλώσω καθόλου τους εξώστες? ο μηχανικός εκεί στο ισόγειο του υπεκα μου είπε αναλυτικό..

ο οποίος -παρεπιμπτόντως- από αύριο θα εξυπηρετεί μόνο ιδιώτες! παει κι αυτός! :sad:

 

ως προς το δικό σου ερώτημα, πάντως, μου φαίνεται λογικό να θεωρηθεί ως % επί της προσθήκης

Καλά αυτός πάλι τι πίνει?

 

Πότε όμως; Όταν δεν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις π.χ. 20% της δόμησης.

Μπορεί ανάλογα την εποχή κατασκευής να πάει στο 35 ή και 40% αν δεν έχει καθόλου ΗΧώρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.