Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

Προσωπικά θα επέλεγα να αντιμετωπίσω τα στέγαστρα που περιγράφεις, ως Η.Χ. εξετάζοντας αν υπάρχει υπέρβαση του ανώτατου ποσοστού των Η.Χ. Στη περίπτωση αυτή θα τους αντιμετώπιζα ως Υ.Δ.Β.Χ με Υ.Κ (επειδή είναι στους εξώστες και όχι σε κάποια κλιμάκωση ορόφου).

Βεβαίως μπορείς να κάνεις χρήση και της ερωτοαπάντησης Δ6 η όποια όμως τροποποιήθηκε με τη ΣΤ2 κ ΣΤ7.

Είναι στη κρίση σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ για την απάντηση!

δηλαδή πιστεύεις ότι δεν έχω υπερβάσεις δόμησης κάλυψης με τις 3 κολώνες που έχουν κατασκευασθεί παράνομα;

επίσης πλέον στο ισόγειο κάτω από τον εξώστη δημιουργείται ένας ημιυπαίθριος χώρος αν δεν κάνω λάθος!αυτό πρέπει κάπως να δηλωθεί;

 

Κάτω από τον εξώστη (1ου ορόφου όπως λες), των 6,0 x 3,0 μέτρων είναι όλο κενό ? Οι κολώνες είναι στα 3,0 μέτρα, στο πέρας του πλάτους του εξώστη? ο υποκείμενος χωρος 6,0 x 3,0 είναι ημιυπαίθριος. Εγώ θα το έβαζα αναλυτικό ανεξάρτητα αν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο των Η/Χ. Και υπέρβαση κάλυψης έχει, αλλά με αναλυτικό δεν κολλάει Υ.Κ., απλά στο Δ.Κ. αναγράφεις την υπέρβαση που προκύπτει από τον ημιυπαίθριο για το ισόγειο που προφανώς συμπίπτει με την υπέρβαση Κάλυψης στον όροφο από τη στέγαση. επομένως συνολικά έχεις την ίδια Υπέρβ. κάλυψης εφόσον Ε στέγασης και Ε η/χ είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Η απορία μου είναι η εξής: σε διόροφη κατοικία με ποσοστό Η.Χ. και εξωστών 20% και 20% αντίστοιχα πάω και νομιμοποιώ σαν ΥΔ όλα όσα αναφέρονται στην άδεια σαν Η.Χ. και εξώστες.

Οι επιπλέον εξώστες που υπάρχουν καθ' υπέρβαση της άδειας μπορούν να πάνε με αναλυτικό; Η λόγω του ότι στα σχέδια της άδειας έχει εξαντληθεί το ποσοστό τους πάνε όλα σαν υπέρβαση δόμησης ΒΧ;

Link to comment
Share on other sites

Εάν οι εξώστες είναι ανοιχτοί, τότε θα τους υπολόγιζα με αναλυτικό. Το ίδιο (μάλλον) και για τους ανοιχτούς η/χ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι... για 0,20 μ. μεγαλυτερο εξωστη στο πλατος συνηθως βαζουμε μια παραβαση ή δεν λειτουργουσε καλα το αποστασιομετρο;

Παντως δεν εχω συναντησει και πολλους εξωστες να μην εχουν καθολου διαφορα με τις κατοψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.