Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

Diosifides

Συμφωνώ ότι συντρέχουν οι προυποθέσεις όσον αφορά τη Γ9.

Το θέμα είναι πώς υπολογίζω τον αυξητικό συντελεστή της κατηγορίας 5 για να εφαρμόσω τη Γ9.

 

Γι' αυτό σου είπα πως έχουμε χάσει την μπάλα, αν υποθέσουμε ότι θέλουμε να τακτοποιήσουμε κλειστό

Η/Χ λογικά δεν θα έπρεπε να είναι Υ.Δ.Β.Χ;;; κατα ΓΟΚ Ο η/χ είναι βοηθητικός αλλά για τον 4014

θα τον υπολογίσουμε σαν Υ.Δ.Κ.Χ χωρίς αλλαγή χρήσης βάση ερωτοαπαντήσεων από το υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ερωτημα που κανετε για τους εξωστες το επαναλαμβανω για ημιυπαιθριο χωρο που ειναι στεγαστρο ξυλινο με επικαλυψη απο κεραμμιδι μπροστα απο ενα καταστημα ,

πως θα το δηλωσουμε αναλυτικο ή με υπερβαση δομησης βοηθητικου ή κυριου χώρου?

Και αν υπερβαινει το ποσοστο Η/Χ που επιτρεπεται ή καποιο τμημα του παραβιαζει το Δ ας πουμε ,μπορουμε το τμημα του στεγαστρου που ειναι εντος των επιτρεπομενων οριων να παει με αναλυτικο και το υπολοιπο τμημα με υπερβαση δομησης και τις προσαυξησεις λογω παραβιασεις Δ...?

 

 

Ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ. Αν υπερβαίνει τα επιτρεπόμενα ποσοστά (το αντίστοιχο τμήμα) να υπολογιστεί ως Υ.Δ. Β.Χ. με προσαυξήσεις για υπέρβαση κάλυψης και ενδεχομένως Δ. Αυτό που δεν υπερβαίνει με αναλυτικό.

Το κατάστημα ευρίσκεται σε εσοχή ως προς την ρυμοτομική γραμμή;

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα που κανετε για τους εξωστες το επαναλαμβανω για ημιυπαιθριο χωρο που ειναι στεγαστρο ξυλινο με επικαλυψη απο κεραμμιδι μπροστα απο ενα καταστημα ,

πως θα το δηλωσουμε αναλυτικο ή με υπερβαση δομησης βοηθητικου ή κυριου χώρου?

-Εάν δεν έχεις υπέρβαση του ποσοστού 20% θα το πας με αναλυτικό.

-Αν είναι άνω του 20% θα πας με ΥΔ, ΥΚ ΒΧ.

-Αν παραβιάζει το Δ και δεν έχεις υπέρβαση του 20%, θα βάλεις τα μ2 της υπέρβασης με μόνη παράβαση το εντός Δ και ΥΚ. Το άλλο υπόλοιπο με αναλυτικό αλλά αυτό δεν είναι σαφές από πουθενά (ότι δηλαδή μπορείς να χωρίσεις ένα ΗΧ και να τον υπολογίσεις με δύο διαφορετικούς τρόπους).

-Αν παραβιάζει το Δ και έχεις υπέρβαση του 20%, θα βάλεις τα μ2 της υπέρβασης με παράβαση ΥΔ, ΥΚ και εντός Δ τα μ2 που είναι εντός αυτού.

Link to comment
Share on other sites

...............................

- Αν παραβιάζει το Δ και δεν έχεις υπέρβαση του 20%, θα βάλεις τα μ2 της υπέρβασης με μόνη παράβαση το εντός Δ και ΥΚ. .......

Μα δε γίνεται να βάλεις "μόνη παράβαση" το Δ και την ΥΚ.... αναγκαστικά αν βάλεις τα τ.μ. σε επιβαρύνει κατ'απόλυτο αριθμό ΚΑΙ η Υπέρβαση Δόμησης...!!

 

Άρα λοιπόν, οπως οι περισσότεροι έχετε καταλήξει, οτιδήποτε και αν παραβιάζει το Δ ή κάποια πολεοδομική νομοθεσία (είτε είναι εξώστης, είτε στέγαστρο, είτε μετακινημένο κτίριο με νόμιμες όμως διαστάσεις), ενώ κατ ουσία δεν έχει θέμα υπέρβασης δόμησης (με δεδομένο ότι δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το "χωρίς υπέρβαση") παίρνει καταχρηστικά Υ.Δ. με την ένοια ότι τα τ.μ. του πολλαπλασιάζονται με την ΤΖ*κλπ. Πράγμα ανεδαφικό και παράλογο κατα τη γνώμη μου, διότι ένας πρόβολος εντός Δ στο ίδιο κτίριο θα βγεί με ακρίβότερο πρόστιμο από μία αυθαίρετη επέκταση κυρίως χώρου της κατοικίας (χωρίς Δ) ίδιων τετραγωνικών στο ίδιο κτίριο!!! Αυθαιρεσίες εντελώς άλλης βαρύτητας με οριζόντια τιμωρία... επική βλακεία!

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

κανονικά ο εξώστης δεν έχει υπέρβαση κάλυψης

 

------

επίσης το στέγαστρο δεν μετρα ποτε σε κάλυψη ή δόμηση

Πράγμα ανεδαφικό και παράλογο κατα τη γνώμη μου, διότι ένας πρόβολος εντός Δ στο ίδιο κτίριο θα βγεί με ακρίβότερο πρόστιμο από μία αυθαίρετη επέκταση κυρίως χώρου της κατοικίας (χωρίς Δ) ίδιων τετραγωνικών στο ίδιο κτίριο!!! Αυθαιρεσίες εντελώς άλλης βαρύτητας με οριζόντια τιμωρία... επική βλακεία!

έχεις απόλυτο δίκιο, η βλακεία είναι αήττητη .... όμως οι φωστήρες δεν μπηκαν στον κόπο να βγάλουν μια διευκρίνηση

από την άλλη πολλές φορές όταν το εμβαδό είναι μικρο με τους συντελεστές παλαιότητας το πρόστιμο βγαίνει <500€ οπότε 'συμφέρει'

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Οι εξώστες βάση ΓΟΚ δεν μετράνε ΠΟΤΕ στην κάλυψη. Μετράνε μόνο στη δόμηση αν υπερβαίνουν το επιτρεπόμενο ποσοστό τους.

Οι Η/Χ μετράνε ΠΑΝΤΑ στην κάλυψη. Μετράνε και στη δόμηση όταν υπερβαίνουν το επιτρεπόμενο ποσοστό τους.

Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να μεταφέρουμε συμπεράσματα τους ενός στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα!

Να ρωτησω κι εγω κατι (ισως σας φανει κουφο ) >>

Αν δεχτουμε οτι πρεπει να υπολογιστει η υπερβαση του εξωστη με συντελεστες, τοτε ο υπολογισμος , πως θα επρεπε να γινει????

 

1) ...τμ χ τιμη ζωνης χ 0,15 χ 0,6 (χρηση) χ.......συντελεστες (που γινεται απο την πλατφορμα του τεε, αλλα ανεβαζει κατα πολυυυυ το προστιμο, ειδικα αν εχεις, πχ, και καμμια εικοσαρια μετρα )

 

Ή

 

2) 500ρικο (αντε 2 πεντακοσαρικα, αν εχεις αρκετα μετρα) χ ....συντελεστες (που , ως ωρας, δεν γινεται απο την πλατφορμα του τεε )

 

 

Απλη απορια ειναι.

 

Εγω εχω ενα ψιλοπροβληματακι με εξωστη (βεβαια ειναι προεξοχη της πλακας του δωματος , χωρις κιγκλιδωμα, οποτε δεν ειμαι και σιγυυρος αν ειναι εξωστης ή προστεγασμα), αλλα το κτιριο ειναι του 70 (αρα Γοκ 55) , αρα δεν εχω , απ οσο καταλαβα ,θεμα ΥΔ,ΥΚ (αφου ο γοκ 55 δεν εχει τετοια ορια), Δ (ειναι 1 μετρο απο το πλαινο οικοπεδο), κλπ, αρα θα το παω με αναλυτικο.

 

Ευχαριστω ! (ελπιζω να μη σας κουφανα)

Edited by andreak
Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση πολυκατοικίας του '66, όπου το διαμέρισμα δεν έχει παραβάσεις, αλλά ο εξώστης ενώ έπρεπε να έχει 7 μέτρα κατά μήκος της όψης, είναι μικρότερος κατά 1,5 μέτρο (αντί να είναι ενιαίος, κάνει ένα δόντι), και σε διπλανή ιδιοκτησία, έχει "προστεθεί" το κομμάτι αυτό... Τι γίνεται στη περίπτωση αυτή? Αναλυτικός? και τι εργασίες βάζω? ότι γκρέμισε τον εξώστη? :shock:

 

Υ.Γ. φυσικά ασχολούμαι μόνο με το κομμάτι του πελάτη μου? ή θα πάρει η μπάλα και το μπαλκόνι του γείτονα και θα τον ρυθμίσω και αυτόν??

 

 

Σκαρίφημα: κάτοψη εξώστη (όπου με κόκκινο ο εξώστης του ιδιοκτήτη που θέλει να κάνει τη μεταβίβαση)

 

KTIRIO

______________________________

|___________| |____________| ---> ΣΧΕΔΙΑ

 

 

KTIRIO

______________________________

|______________| |_________| ----> Πραγματικότητα

 

 

 

 

 

Δεν ταχτοποιείς τίποτα μιας και δεν έχεις καμία πολεοδομική παράβαση και δίνεις κανονικά την βεβαίωση.

Βέβαια στην βεβαίωση στο 5σέλιδο θα μπορείς να αναφερθείς στην αυτοψία που έκανες και να εξηγήσεις τους λόγους που δεν υπάγονται στον Ν.4014/2011

 

Ο γείτονας δεν σε ενδιαφέρει, την ιδιοκτησία σου κοιτάς....

Edited by LEO
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση όποιος μπορεί να βοηθήσει γιατί έχω κολλήσει.

Έχω μία περίπτωση αυθαιρέτου που έχει κτιστεί με το ασυνεχές σύστημα δόμησης ΓΟΚ 73.

1)Υπάρχουν 10 τ.μ παραπάνω εξώστες σε σχέση με την οικοδομική άδεια.

2)Επίσης στην άδεια οι εξώστες έχουν πλάτος 1.20μ. το οποίο δεν δικαιολογείται από το μικρό πλάτος του δρόμου(8μ.)

Υπάρχει περίπτωση με ειδικές διατάξεις να ορίζεται μεγαλύτερο πλάτος εξώστη σε πρόσοψη?

3)Χρησιμοποιώ νομοθεσία ΓΟΚ 73.Πρέπει να χρησιμοποιήσω την τότε θέση Ο.Γ και Ρ.Γ ή την υπάρχουσα σημερινή όπως ορίζεται στην ισχύουσα πράξη εφαρμογής και η οποία διαφέρει σε σχέση με αυτήν του 73?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.