Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

Σε προφορική ερώτηση που έκανα στο ΤΕΕ σχετικά με τον υπολογισμό του προστίμου αυθαίρετου ανοικτού εξώστη, χωρίς να έχω κλειστό χώρο, πχ αυξήθηκε το μήκος από 1,5 μ στα 2,00 μ.

Η απάντηση που έλαβα είναι πως ελέγχω αν είναι εντός Δ, πρασιάς*, αν είναι λιγότερο του 40 ή 35% κλπ και εάν είναι (που συνήθως είναι) δεν πάω με διαφορά αναλυτικού αλλά με φύλλο καταγραφής ως υπέρβαση δόμησης.

 

 

Δηλαδή πληρώνω τον ανοικτό εξώστη σαν να είναι κλειστός χώρος! Δηλαδή το θέατρο του παραλόγου!

 

 

Πάνε καλά; Ο άλλος έχει κάνει πατάρι σε όλο το σπίτι και έχει μειωτικό συντελεστή 50% και αυτός που δεν έχει κερδίσει ούτε 1τμ πληρώνει τον αέρα κοπανιστό σαν να είναι κατοικία.

 

 

Ποιος το σκέφτηκε αυτό το πράγμα. Έχει ποτέ ασχοληθεί με αυθαίρετα;

Σε κανέναν προηγούμενο νόμο Αυθαίρετα προ 83, Αυθαίρετα προ 2004, Αυθαίρετα προ 2011 κλπ δεν βγαίνει το πρόστιμο του εξώστη σαν να είναι κλειστός χώρος.

 

 

Καταρχάς το μπαλκόνι δεν είναι καν χώρος! Βλ ΓΟΚ

http://www.tee.gr/on...122/index.shtml

  1. Εξώστης είναι η οριζόντια προεξοχή της πλάκας του δαπέδου ορόφου ή δώματος, η οποία προβάλλει, με ή χωρίς τη χρήση δοκών, πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση και την προσωρινή παραμονή ανθρώπων.

 

 

Οι ίδιοι πάλι μας λένε πως οι αυθαίρετοι ΗΧ πάνε με αναλυτικό άσχετα με το εάν μετράνε στη δόμηση ή όχι. Που στην τελική ο ΗΧ είναι βοηθητικός χώρος.

 

 

Παρακαλώ στο ΥΠΕΚΑ να αποκαταστήσουν την ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ διότι οι ιδιώτες θα τους πάρουν με τις πέτρες.

Αν ο Παπακωνσταντίνου θέλει να αρπάξει κανένα φράγκο να επιβάλλει την τάξη διότι με τέτοια παράλογα δε θα πάρει μία.

Ήδη όποιος έμαθε για το πρόστιμο του ανοικτού εξώστη του σταμάτησε τη διαδικασία.

 

 

* πρασιάς, αφού επιτρέπεται να είναι εντός πρασιάς τι σ@@@@α να ελέγξω

 

ανοικτός εξώστης ΥΔ βοηθητικού χώρου σωστά(εκτός επιτρεπόμενου)?

κλειστός εξώστης ΥΔ και ΥΚ βοηθητικού ή κύριου χώρου (εκτός επιτρεπόμενου)?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελικά το "μεγάλωμα του εξώστη" το πάμε μόνο με αναλυτικό ή με ΥΔΒΧ? ή και τα δύο (δηλ θέλει και ΦΚ)?

 

ξέρει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Ιφιγένεια καλησπέρα,

έχω κι εγώ τέτοια περίπτωση και το πήγα ΜΟΝΟ με αναλυτικό.

Πως θα πάς κάτι, όπως ο εξώστης που δεν μετρά σε δόμηση και κάλυψη, με υπέρβαση δόμησης ή/και κάλυψης?

 

+10000 στον Φαέθωνα & στην Myri.

Link to comment
Share on other sites

όχι

όχι (το επιτρεπόμενου δεν το κατάλαβα...)

δηλαδή πας με αναλυτικό?

επιτρεπόμενο εννοώ αυτό που επιτρέπετε να χτίσεις όταν έχεις Ο.Α. (25% ή 40%)

Link to comment
Share on other sites

Ιφιγένεια καλησπέρα,

έχω κι εγώ τέτοια περίπτωση και το πήγα ΜΟΝΟ με αναλυτικό.

Πως θα πάς κάτι, όπως ο εξώστης που δεν μετρά σε δόμηση και κάλυψη, με υπέρβαση δόμησης ή/και κάλυψης?

 

+10000 στον Φαέθωνα & στην Myri.

 

Καλησπέρα Γιώργο.

 

συμφωνώ, κι εγώ με αναλυτικό το υπολόγισα αρχικά αλλά όταν διάβασα τα posts εδώ προβληματίστηκα σχετικά με το ότι πρακτικά έχει υπερβεί τα επιτρεπόμενα μέτρα εξωστών που μπορούσε να κατασκευάσει....

 

Περιμένω και το τοπογραφικό και το δ/μα κάλυψης για να δω αν έχει και παραβίαση Δ-πρασιάς και δεν ξέρω σε αυτή την περίπτωση παράβασης τί ελέγχουμε και τελικά πως το χειριζόμαστε....λογικά θα θέλει φύλλο καταγραφής ... σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Χάϊδω, το έχω πει πολλάκις. Προσωπικά πάντα.

Ευχαριστώ.

Ρωτάω γιατί υπάρχουν διάφορες απόψεις!!!!Εγώ αυτό που λέω το στηρίζω στην Ε/Α Γ9 και σε αυτά που λένε στα τηλ του ΤΕΕ που δεν συμφωνούν μαζί σου ή εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο.

 

συμφωνώ, κι εγώ με αναλυτικό το υπολόγισα αρχικά αλλά όταν διάβασα τα posts εδώ προβληματίστηκα σχετικά με το ότι πρακτικά έχει υπερβεί τα επιτρεπόμενα μέτρα εξωστών που μπορούσε να κατασκευάσει....

 

Περιμένω και το τοπογραφικό και το δ/μα κάλυψης για να δω αν έχει και παραβίαση Δ-πρασιάς και δεν ξέρω σε αυτή την περίπτωση παράβασης τί ελέγχουμε και τελικά πως το χειριζόμαστε....λογικά θα θέλει φύλλο καταγραφής ... σωστά?

 

Ιφιγένεια καλημέρα σου,

επειδή βλέπω ότι προβληματίζεσαι ιδιαίτερα για αυτό, θα σου θέσω και ένα άλλο θέμα αναφορικά με τον εξώστη σου.

Μήπως πρέπει να δεις αν είναι και εκτός του ιδεατού στερεού και να υπολογίσεις τα εκατοστά (από τι αλήθεια ?) ?????

Πάντως ΕΓΩ στις υποθέσεις μου θα βάζω ΜΟΝΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ και ας έρθουν τα κ@θικια να μου πουν γιατί με την αηδία που έφτιαξαν για να υπολογίζουμε το πρόστιμο.

Μόνο βεβαίωση με την ακριβή ημερομηνία και ώρα από τον παπά της ενορίας που βάφτισε τον πελάτη δεν ζήτησαν, τα ζώα.

Και πάλι καλή σου μέρα και καλές γιορτές.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.