Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές Χρήσεων


Recommended Posts

'Εγινε αυθαίρετη προέκταση & από πάνω δημιουργήθηκε μπαλκόνι (για τον 1ο όροφο..). Το μπαλκόνι το δηλώνω κάπως?

 

αναλυτικός προϋπολογισμός και δήλωση με λοιπές παραβάσεις πεδίο 13 φύλλου υπολογισμου

Link to comment
Share on other sites

Να διαφωνήσω εδώ. Την παράβαση την πληρώνουμε μια φορά.Οπως και ο ΗΧ μετράει μόνο για τον από κάτω στο ΓΟΚ και ο απο πάνω έχει βεράντα δώρο, όπως και στα ρετιρέ ο από πάνω (ο ρετιρακιας) έχει δώρο τη βεράντα έτσι και στα πρόστιμα η παράβαση πληρώνεται μια φορά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έτσι πως το περιγράφει ο συνάδελφος δεν εννοεί την ανοιχτή βεράντα (υπαίθριος χώρος κατά ΓΟΚ) που δημιουργείται από πάνω εξαιτίας της προέκτασης, για την οποία συμφωνώ ότι δεν απαιτείται να πληρωθεί επιπλεόν αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, αν έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο.

Σε διώροφη οικοδομή με πυλωτή όπου η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία, έχει κλειστεί τμήμα της πυλωτής και έχει δημιουργηθεί ένα γραφείο 25m2.

Σύμφωνα με τον 4014, αυτό αποτελεί υπέρβαση δόμησης. Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Στο είδος χρήσης θα δηλώσω 'Υπηρεσίες' και το εμβαδόν θα πάει στους Κύριους χώρους. Θα πρέπει να τικάρω όμως και την αλλαγή χρήσης?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως ναι

αντιθετα αν το διωροφο κτιριο σου ειχε χρηση καταστηματα-γραφεια δεν θα ειχες αλλαγη χρησης αλλα μονο ΥΔ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας στα κάτωθι ερωτήματα , γιατί ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ μου δίνουν διαφορετικές απαντήσεις:

 

1) Γκαράζ ισογείου που μετατράπηκε σε κατοικία, θεωρείται ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ (με συντελεστή 0,50) ή ΚΥΡΙΟΣ ΧΩΡΟΣ???(ερώτηση 27 μερος Β)

 

2) Χώρος ισογείου , εντός εγκεκριμένου όγκου κτιρίου, που δηλωνόταν ως αποθήκη αλλά τελικά έγινε wc, θα πρέπει να το δηλώσω ως ΚΧ?

 

3) Τον αναλυτικό προϋπολογισμό με τις τιμές Λιάσκα ή με τις ΑΤΟΕ του αντίστοιχου τριμήνου κατασκευης?

Link to comment
Share on other sites

1. Κύριος χώρος

2. ΒΧ

3.αναλυτικός οικοδομικών αδειών (χωρίς να υπάρχει πουθενά γραμμένο)

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σας....

 

Μόλις μίλησα ξανά με το ΥΠΕΚΑ...Κυριολεκτικά θέατρο του παραλόγου. Συγκεκριμένα ο εν λόγω υπάλληλος μου απάντησε:

1.Β.Χ.

2.Να μην το δηλώσω γιατί είναι εντός δόμησης

3.Τιμές Λιάσκα (να και σε κάτι που συμφώνησαν με το Τ.Ε.Ε.)

 

Kαι μιλώντας έπειτα πάλι με το Τ.Ε.Ε. μου λένε:

1.Κ.Χ !!!!!!!!!!!!!!!

2.Να μην το δηλώσω γιατί είναι εντός δόμησης

3.Μόνο με ΑΤΟΕ (τριμήνου κατασκευής της αυθαιρεσίας) και όχι Λιάσκα γιατί νομικά μόνο για τις πολεοδομίες ισχύουν αυτές οι τιμές......

Βοήθεια...

Edited by TATI.
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα

 

Θα ήθελα την άποψή σας για την εξής περίπτωση:

 

Ισόγειο αυθαίρετο κτίριο δηλώθηκε με τον 1337 και ολοκλήρωσε τη Β' φάση.

 

Σε ΟΛΑ τα έγγραφα του φακέλου της δήλωσης του 1337 η χρήση του κτιρίου περιγράφεται ως ''κατοικία''.Στην κάτοψη όμως ένα από τα δωμάτια έχει την περιγραφή ''μαγαζί'' (!!! :)).ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού στη δήλωση δεν περιγράφεται αυτός ο χώρος ως ''μαγαζί'', σε ΚΑΝΕΝΑ υπολογισμό επιφάνειας και χρήσης.ΜΟΝΟ επί της κατόψεως.

 

Ακόμα πιό συγκεκριμένα, στην Τεχνική Έκθεση ως χρήση το κτίριο έχει την περιγραφή ''κατοικία'', με ΟΛΟΚΛΗΡΗ την επιφάνειά του ως ''κατοικία''.

 

Κατά την αυτοψία μου για τη βεβαίωση μηχανικού του 4014 διαπιστώνω ότι όντως είναι κατοικία.Το πρόβλημα συνεχίζεται όμως, διότι στην Εφορεία έχει δηλωθεί το ένα δωμάτιο ως ''κατάστημα'', βάση ΜΟΝΟ της κατόψεως της δήλωσης 1337.Και η Εφορεία έχει ''περαιώσει'' τη διαδικασία της χρήσης.Προκειμένου να γίνει μεταβίβαση του ακινήτου, θα πρέπει να συγκλιθεί Ειδικό Συμβούλιο της Εφορείας για να αποφασιστεί ότι ο χώρος αυτός κακώς δηλώθηκε ως ''μαγαζί'' και να μετατραπεί σε ''κατοικία''.Η διαδικασία αυτή θα διαρκέσει πάνω από 1 έτος.

 

Η ερώτησή μου: ΤΙ είδους βεβαίωση δίνω εγώ? Δίνω για κατοικία, σύμφωνα με την Τεχνική Έκθεση? Ή δίνω για ''κατάστημα'' (μόνο για το ένα δωμάτιο), σύμφωνα με την περιγραφή του χώρου επί της κατόψεως? Δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού περιγραφή της χρήσης του δωματίου ως ''μαγαζί''..............

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Δεύτερη ερώτηση, αρκετά σημαντική, για όποιον γνωρίζει:

 

ΥΠΑΡΧΕΙ διαδικασία διόρθωσης δηλώσεων του 1337??????

Edited by Manolis gon
Συγχώνευση μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

1-αφου ειναι πραγματι κατοικια και εχεις παντου εκτος απο την κατοψη κατοικια εχεις 2 λυσεις

α)βαλ`το κατοικια και πες τον ιδιωτη να παει ή με 4014 ή με τακτοποιηση ΗΧ (αν προλαβει γιατι σε 2 μερες ληγει) -η καλυτερη για μενα επιλογη αλλα κοστιζει

β)περιμενε την εφορια

 

2-δεν νομιζω ότι μετά απο τοσο καιρό γίνεται, αλλα δεν το ξερω

 

 

(σε αυτα τα μπλεγμενα εγω λεω στους πελατες ότι <<η αλήθεια σώζει>> και <<Ο σκοπός της τέχνης σήμερα είναι να φέρει το χάος στην τάξη.>> :) )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.