Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές Χρήσεων


Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Άδεια του 1985 δείχνει ισόγειο κατάστημα και Α' όροφο χωρίς υπόγειο, κάτοψης 100 τ.μ. σύνολο 200τ.μ.

Κατασκευάζονται αλλά το ισόγειο έγινε κατοικία χωρίς να γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές χρήσης στη άδεια. Υστερα από 7-8 χρόνια χτίζονται και άλλα 40τ.μ. ως κατοικία πάνω από τον Α' 'οροφο.

Τωρα η ιδιοκτήτρια θέλει να νομιμοποιήσει. Προφανως η αλλαγή χρήσης δεν μπορεί να περάσει στον 4014, αλλά και πάλι τα επιπλέον 40.τ.μ. θα πρεπει να τα δείξω αν βγει αδεια αλλαγής χρήσης στην πολεοδομία.

Πως πρέπει να κινηθω;

Link to comment
Share on other sites

Με 4014 έχεις:

- Αλλαγή χρήσης για το ισόγειο όλα τα τετραγωνικά (χωρίς υπέρβαση δόμησης).

- Υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου για β' όροφο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά είσαι σίγουρος ότι η αλλαγή χρήσης του ισογείου από "κατάστημα" σε "οικία" μπορεί να δηλωθεί στον 4014/11 ?

Link to comment
Share on other sites

Άδεια του 1985 δείχνει ισόγειο κατάστημα και Α' όροφο χωρίς υπόγειο, κάτοψης 100 τ.μ. σύνολο 200τ.μ.

Κατασκευάζονται αλλά το ισόγειο έγινε κατοικία χωρίς να γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές χρήσης στη άδεια. Υστερα από 7-8 χρόνια χτίζονται και άλλα 40τ.μ. ως κατοικία πάνω από τον Α' 'οροφο.

Τωρα η ιδιοκτήτρια θέλει να νομιμοποιήσει. Προφανως η αλλαγή χρήσης δεν μπορεί να περάσει στον 4014, αλλά και πάλι τα επιπλέον 40.τ.μ. θα πρεπει να τα δείξω αν βγει αδεια αλλαγής χρήσης στην πολεοδομία.

Πως πρέπει να κινηθω;

 

όπως πολύ σωστά είπε ο Ιάσονας και επιπλέον επιβάρυνση προστίμου, λόγω συντελεστή υπέρβασης ύψους εξαιτίας των αυθαίρετων 40 τ.μ προσθήκης καθ' ύψος.

Link to comment
Share on other sites

- Αλλαγή χρήσης για το ισόγειο όλα τα τετραγωνικά (χωρίς υπέρβαση δόμησης).

Με το χωρίς ΥΔ τι εννοείς ακριβώς (όσον αφορά στην υποβολή) ;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις ερ/σεις στην περίπτωσή σου δηλώνεις ΥΔ ΚΧ, χωρίς αλλαγή χρήσης.

 

Με 4014 έχεις:

- Αλλαγή χρήσης για το ισόγειο όλα τα τετραγωνικά (χωρίς υπέρβαση δόμησης).

 

Νομίζω ότι με τις αλλαγές χρήσεις κάπου έχουμε χαθεί.

Θέλω να κάνω (ή να ξανακάνω) 2 ερωτήσεις και θέλω εάν είναι δυνατόν ξεκάθαρες απαντήσεις.

Σε αλλαγή χρήσης ισογείου:

1. Ως είδος χρήσης βάζουμε, την χρήση βάσει αδείας ή την σημερινή αυθαίρετη χρήση;

2. Εάν είναι Β.Χ. και έγινε Κ.Χ. , δηλώνεται ως Υ.Δ. Κ.Χ. ή Υ.Δ. Β.Χ. ;

 

Το να δηλωθεί ως αλλαγή χρήσης "Χωρίς υπέρβαση δόμησης" όπως γράφει ο ΙΑΣΟΝΑΣ, δεν αλλάζει τίποτα ως προς το πρόστιμο. Αυτή η επιλογή επηρεάζει το πρόστιμο μόνο αν συνδυάζεται με Υ.Υ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

-Άδεια για ισόγειο κατάστημα

-Αυθαίρετος όροφος σαν κατοικία

 

Ο αυθαίρετος όροφος είναι υπέρβαση δόμησης με αλλαγή χρήσης (συντ. 1.40)?

 

Ευχαριστώ όλο το φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με τις αλλαγές χρήσεις κάπου έχουμε χαθεί.

Θέλω να κάνω (ή να ξανακάνω) 2 ερωτήσεις και θέλω εάν είναι δυνατόν ξεκάθαρες απαντήσεις.

Σε αλλαγή χρήσης ισογείου:

1. Ως είδος χρήσης βάζουμε, την χρήση βάσει αδείας ή την σημερινή αυθαίρετη χρήση;

2. Εάν είναι Β.Χ. και έγινε Κ.Χ. , δηλώνεται ως Υ.Δ. Κ.Χ. ή Υ.Δ. Β.Χ. ;

 

Το να δηλωθεί ως αλλαγή χρήσης "Χωρίς υπέρβαση δόμησης" όπως γράφει ο ΙΑΣΟΝΑΣ, δεν αλλάζει τίποτα ως προς το πρόστιμο. Αυτή η επιλογή επηρεάζει το πρόστιμο μόνο αν συνδυάζεται με Υ.Υ.

 

1. Τη σημερινή

2.ΥΔ ΚΧ

 

Δε νομίζω να υπάρχει θέμα με τις αλλαγές χρήσης.Είναι πλέον ξεκάθαρο αυτό το θέμα.

 

Μια ερώτηση:

-Άδεια για ισόγειο κατάστημα

-Αυθαίρετος όροφος σαν κατοικία

 

Ο αυθαίρετος όροφος είναι υπέρβαση δόμησης με αλλαγή χρήσης (συντ. 1.40)?

 

Εφόσον ο όροφος είναι εκτός αδείας τότε δεν παίρνει αλλαγή χρήσης.Δεν είχε ποτέ άλλη χρήση ώστε να αλλάξει τώρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.