Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές Χρήσεων


Recommended Posts

H επιλογή χωρίς υπέρβαση εισήχθει στο σύστημα μετά τον 4030, ακριβώς για να εξυπηρετήσει τις περιπτώσεις ΥΥ. Δεν υπήρχε εξ αρχής. Άλλωστε χωρίς τις προϋποθεσεις του συντ ΥΥ = 0.2/0.4, δεν λειτουργεί.

Δεν προέβλεψε (ακούσια ή εκούσια) ο νομοθέτης να μπορείς να δηλώσεις χώρο χωρίς ΥΔ. Από αυτό και άλλα, προκύπτει η ανάγκη να θεωρήσουμε ότι ο συντ ΥΔ και ο Σ.Δ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί (αφού όλα είναι στο φλου) να δικαιολογεί (στο Δ.Κ) τις επιλογές των συντ κατά το δοκούν...

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ αλλά το θέμα είναι η ουσία και η ουσία είναι πως ΥΔ μετά από 30 χρόνια που θα λήξει η ισχύς της ρύθμισης θα σημαίνει ΥΔ δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Η υπέρβαση δόμησης δεν καθορίζεται από τη δήλωση αλλά από το διάγραμμα κάλυψης που θα κάνουμε και θα φαίνεται ο συνολικός σ.δ.

Link to comment
Share on other sites

Σκάλωσα σε κάτι περί αλλαγής χρήσης...

 

Έχω σε διώροφο συγκρότημα (ημιυπόγειο-ισόγειο-όροφος) μία οριζόντια ιδιοκτησία με ισόγειο και ημιυπόγειο χώρο.

Στην ο.α. (στο στέλεχος), το ημιυπόγειο αναφέρεται απλά στον τίτλο "Διώροφες κατοικίες με ημιυπόγειο και στέγη". Μέσα στο στέλεχος, στα "στοιχεία οικοδομής", αναφέρεται μόνο ο αριθμός ορόφων (2) με την ολική επιφάνεια ορόφων 400 τμ κτλ, ΧΩΡΙΣ να αναφέρεται πουθενά το ημιυπόγειο, διότι λογικά δεν μετρά στη δόμηση.

Επίσης στο ΔΚ, αν και αναφέρεται κανονικά, μετρά μόνο στον όγκο και όχι στη δόμηση ή κάλυψη.

 

Στα αρχιτεκτονικά σχέδια, το ημιυπόγειο έχει χαρακτηρισμό ως "αποθήκη".

 

Στην πραγματικότητα είναι κατοικία.

 

Εγώ τώρα που δίνω βεβαίωση για μεταβίβαση, κατά την τακτοποίηση βάζω: ΥΔ ΒΧ (ημιυπόγειο) και μόνο Ή βάζω και αλλαγή χρήσης ????

Link to comment
Share on other sites

duth, καλησπερα,

 

σιγουρα οχι αλλαγη χρήσης αφου προκειται για "κατοικία" σε κτιριο "κατοικιας"

 

για τα υπολοιπα- και για το γιατι θα γραψεις μικροτερο εμβαδον..-....ιδε και Λεμπεση 2012 αριθ. 10..

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρόκειται για κατοικία σε κτήριο κατοικίας, αλλά δεν παίζει ρόλο που στα αρχιτεκτονικά σχέδια αυτός ο ημιυπόγειος χώρος χαρακτηρίζεται ως "αποθήκη" ?

 

(Εντάξει, το ότι δεν μετρούσε στη δόμηση, πάει 100000% ΥΔ)

 

Το έχω χιλιοδιαβάσει το συγκεκριμένο εδάφιο, αλλά κάθε φορά με μπερδεύει ρε γαμώτο...

Link to comment
Share on other sites

...εμένα να δείς...

παντως, ετσι πρεπει να ειναι...

λιγο αν ψαξεις ...εχει μια πληρη αναρτηση "περιπτωσεις υπογειου"

 

εντιτ

ειναι στα αυθαιρετα

4014/11- ρυθμισεις

οδηγος υπογειων

αναρτημενο απο τον αυγουστο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα προηγουμένως αντίστοιχη περίπτωση, οπότε και δεν μου χρειάστηκε. ΟΚ, θα το δω.

Ευχαριστώ Δημήτρη!

Link to comment
Share on other sites

Η υπέρβαση δόμησης δεν καθορίζεται από τη δήλωση αλλά από το διάγραμμα κάλυψης που θα κάνουμε και θα φαίνεται ο συνολικός σ.δ.

 

δυστυχώς στους παλιούς γοκ δεν υπάρχει η έννοια του ΣΔ αλλά της δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.