Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση ύψους + κάλυψης + Δόμησης + Αλλ. χρήσης.


Recommended Posts

@ Kathanas :Ακολουθώντας τη σωστή συμβουλή του architect_duth για τα 80τ.μ. αλλαγή χρήσης έχω περίπου 11500 ευρώ αλλά επειδή είμαι προ '83 ευτυχώς δεν είναι πολλά...0,15*11500 = 1700 € !!!

 

@ babis.lou : Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο αυτό αλλά δεν θα το ρισκάρω!!! με τόσο μικρό πρόστιμο ας πληρώσει!

 

Οσο για το ύψος, μιλάμε ότι είναι 1,6 μέτρα περίπου... να βάλω με το εμβαδόν;;;

Βγάζει πολλά! Βέβαια είναι πάλι με 0,15 οπότε πάμε πάλι στο 1700 €!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στην περίπτωση που έχω κάθετη στο οικόπεδο μου, κάνω έλεγχο υπέρβασης δόμησης και κάλυψης ως προς τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου ή ως προς τα επιτρεπόμενα της κάθετης?

Link to comment
Share on other sites

Σε τριώροφη οικοδομή έχουμε υπέρβαση δόμησης και κάλυψης (ή Δ, ή Ο.Γ.). την ίδια σε όλους τους ορόφους.Κανω 3 φυλλα καταγραφης για κάθε οροφο. Την υπέρβαση κάλυψης (ή Δ, ή Ο.Γ.) την λαμβάνουμε υπόψη στο πρώτο επίπεδο ή σε όλα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Η δική μου περίπτωση αφορά 2 κτίσματα (αποθήκες) Ε=10τ.μ στον ακάλυπτο χώρο οικοπέδου μιας δυώροφης κατοικίας. Έχουμε μεγάλο υπόλοιπο κάλυψης επομένως ήθελα να διευκρινήσω εάν θα υπολογίσω υπέρβαση κάλυψης ή όχι. (Στις ερωτο-απαντήσεις Γ-24, φαίνεται πως μετράς μόνο παραβίαση Δ)

υ.γ.Αυτό σημαίνει ότι σε μελλοντική προσθήκη-επέκταση, θα αφαιρεθούν αυτά τα 10τ.μ. απο την κάλυψη του οικοπέδου και θα προστεθούν μετά απο 30 χρόνια?!

Ευχαριστώ

:???:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η δική μου περίπτωση αφορά 2 κτίσματα (αποθήκες) Ε=10τ.μ στον ακάλυπτο χώρο οικοπέδου μιας δυώροφης κατοικίας. Έχουμε μεγάλο υπόλοιπο κάλυψης επομένως ήθελα να διευκρινήσω εάν θα υπολογίσω υπέρβαση κάλυψης ή όχι. (Στις ερωτο-απαντήσεις Γ-24, φαίνεται πως μετράς μόνο παραβίαση Δ)

υ.γ.Αυτό σημαίνει ότι σε μελλοντική προσθήκη-επέκταση, θα αφαιρεθούν αυτά τα 10τ.μ. απο την κάλυψη του οικοπέδου και θα προστεθούν μετά απο 30 χρόνια?!

Ευχαριστώ

:???:

 

Δεν υπολογίζεις υπέβαση κάλυψης...Το τί σημαίνει σε μελλοντική επέκταση δεν ξέρω...μπορεί κι αυτό που λες

Link to comment
Share on other sites

Σε τριώροφη οικοδομή έχουμε υπέρβαση δόμησης και κάλυψης (ή Δ, ή Ο.Γ.). την ίδια σε όλους τους ορόφους.Κανω 3 φυλλα καταγραφης για κάθε οροφο. Την υπέρβαση κάλυψης (ή Δ, ή Ο.Γ.) την λαμβάνουμε υπόψη στο πρώτο επίπεδο ή σε όλα;

 

steve τις υπερβάσεις τις μετρας για κάθε ιδιοκτησία που τακτοποιείς ξεχωριστα...αν τακτοποιείς 3 ξεχωριστά (να υποθέσω ότι είναι ξεχωριστές οριζόντιες) τότε σε κάθε μια ξεχωριστά βάζεις υπερβαση δόμησης και κάλυψης...Αν τακτοποιείς όλο το κτίριο που είναι το πιο σωστό αν δεν έχει γίνει σύσταση τότε η υπέρβαση δόμησης αθροιστικά και η κάλυψη μία φορά

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοιιιιιιιι η σχιζοφρένεια μου χτυπά την πόρτα όλο και πιο συχνά!!!

1ο Ερώτημα

Έχω διώροφο κτήριο με άδεια του 1974 που το ισόγειο το περιγράφει ως ανοιχτός χώρος που μετράει στο σ.δ.. Ο ιδιοκτήτης έχει κάνει το μισό κατοικία καμία άλλη παράβαση όλα βάση αδείας και ερωτώ έχω αλλαγή χρήσης? Αν ναι πως το υπολογίζω με αναλυτικό? Αν όχι τι είναι νόμιμος?

 

2ο Ερώτημα

Υπόγειο μπαζωμένο ξεμπαζώθηκε και έγινε κατοικία. Έχω:

α) Υπέρβαση σ.δ. (ζήτω το βρήκα)

β) Υπέρβαση ύψους (αρχίζω να το πιστεύω)

γ) Αλλαγή χρήσης ????? (Σύμφωνα με τον Ν3843 ναι, σύμφωνα με την λογική ναι , σύμφωνα με 30 φίλους μου ναι , σύμφωνα με την Ξυνομιλάκη ίσως, σύμφωνα με σχόλια στο στο michanikos.gr ναι-οχι, σύμφωνα με εμένα οχι) Τι είναι τελικά ΝΑΙ ή ΟΧΙ

 

Να συμπληρώσω στο 2ο ερώτημα συντελεστής 0,50 ανεξάρτητα αν γίνεται κατοικία

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέληξα ότι όλα όσα είναι καθ΄ υπέρβαση της άδειας είναι αυθαιρεσίες, γιατί η ΟΑ περιγράφει επακριβώς πως έπρεπε να είναι το κτίσμα μεσα στο οικόπεδο. Τα επιτρεπόμενα είναι για να μην τα ξεπερνάς και όχι για να σου καθορίζουν ότι όποτε θέλεις και όπως θέλεις μπορείς να συμπληρώνεις το κτίσμα χωρίς άλλη άδεια για να τα φτάσεις.

 

Επίσης οι διάφοροι συντελεστές μπαίνουν για να υπάρχει μία διαβάθμιση στην αυθαιρεσία που έχει κάνει ο καθένας. Τι εννοώ;

Πέρα από τα τετραγωνικά τα οποία και ΚΥΡΙΑ καθορίζουν το πρόστιμο, άλλη βαρύτητα έχει μία αυθαίρετη κατασκευή που γίνεται μέσα στον όγκο του κτιρίου και άλλη όταν γίνεται εκτός αυτου. Πχ όταν μία αυθαιρεσία είναι μισή μέσα στον όγκο του κτιρίου και μισή στον ακαλυπτο τότε είναι λογικό να έχει μεγαλύτερο πρόστιμο το τμήμα εκείνο που παραβιάζει το περίγραμμα του κτιρίου. Δηλαδή αν είχε υπόλοιπο κάλυψης θα έπρεπε να πληρώσει το ίδιο με την αυθαιρεσία εντος του περιγράμματος. ΛΑΘΟΣ

Να μην ξεχνάμε ότι οι συντελεστές είναι για διαβάθμιση του προστίμου. Όσα περισσότερα παραβιάζεις σε σχέση με την άδεια τόσο πιο μεγάλο πρόστιμο πρέπει να πληρώσεις.

 

Δηλαδή όταν εχουμε υπόλοιπο δόμησης και μία κλειστή κατασκευή, που γίνεται στον εξώστη και δεν ξεπερνάει το μέγιστο ύψος, σε οικόπεδο με υπόλοιπο κάλυψης, τότε δεν έχουμε αυθαιρεσία; Εχουμε και εφόσον δεν επιλέγουμε να νομιμοποιηθεί για τον α ή β λόγο, τότε τακτοποιείται με πρόστιμο του Ν4014, ως υπερβάσεις της άδειας.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέληξα ότι όλα όσα είναι καθ΄ υπέρβαση της άδειας είναι αυθαιρεσίες, γιατί η ΟΑ περιγράφει επακριβώς πως έπρεπε να είναι το κτίσμα μεσα στο οικόπεδο. Τα επιτρεπόμενα είναι για να μην τα ξεπερνάς και όχι για να σου καθορίζουν ότι όποτε θέλεις και όπως θέλεις μπορείς να συμπληρώνεις το κτίσμα χωρίς άλλη άδεια για να τα φτάσεις.

 

Επίσης οι διάφοροι συντελεστές μπαίνουν για να υπάρχει μία διαβάθμιση στην αυθαιρεσία που έχει κάνει ο καθένας. Τι εννοώ;

Πέρα από τα τετραγωνικά τα οποία και ΚΥΡΙΑ καθορίζουν το πρόστιμο, άλλη βαρύτητα έχει μία αυθαίρετη κατασκευή που γίνεται μέσα στον όγκο του κτιρίου και άλλη όταν γίνεται εκτός αυτου. Πχ όταν μία αυθαιρεσία είναι μισή μέσα στον όγκο του κτιρίου και μισή στον ακαλυπτο τότε είναι λογικό να έχει μεγαλύτερο πρόστιμο το τμήμα εκείνο που παραβιάζει το περίγραμμα του κτιρίου. Δηλαδή αν είχε υπόλοιπο κάλυψης θα έπρεπε να πληρώσει το ίδιο με την αυθαιρεσία εντος του περιγράμματος. ΛΑΘΟΣ

Να μην ξεχνάμε ότι οι συντελεστές είναι για διαβάθμιση του προστίμου. Όσα περισσότερα παραβιάζεις σε σχέση με την άδεια τόσο πιο μεγάλο πρόστιμο πρέπει να πληρώσεις.

 

Δηλαδή όταν εχουμε υπόλοιπο δόμησης και μία κλειστή κατασκευή, που γίνεται στον εξώστη και δεν ξεπερνάει το μέγιστο ύψος, σε οικόπεδο με υπόλοιπο κάλυψης, τότε δεν έχουμε αυθαιρεσία; Εχουμε και εφόσον δεν επιλέγουμε να νομιμοποιηθεί για τον α ή β λόγο, τότε τακτοποιείται με πρόστιμο του Ν4014, ως υπερβάσεις της άδειας.

 

Thodoris τι πάει να πει μιση μιση...αν είναι μια αυθαιρετη κατασκευη την τακτοποιείς ως μια! όχι μιση μιση...και απλά ή βάζεις ή δε βάζεις τους άλλους συντελεστές...το νόμιμο περίγραμμα τηρείται σε προσθήκες καθύψος όχι σε επεκτάσεις! εννοείται ότι η επέκταση είναι πιθανό να βγαίνει και από το περίγραμμα του υφιστάμενου κτιρίου...εφόσον έχει υπόλοιπο κάλυψης απλά δεν βάζεις τον συντελεστή και τακτοποιείς ως υπέρβαση δόμησης.

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Τα τετραγωνικά αυθαιρεσίας τα σπας σε φύλλα καταγρααφής όπου αλλού έχεις κάποιους συντελεστές και αλλού δεν έχεις.

Ενα τμήμα της επέκτασης περνάει το Δ, εσύ θα βαλεις το συντελεστή για όλο το τμήμα των τετραγωνικών, ενώ σου λέει η εγκύκλιος 13 ότι ''Με τον αντίστοιχο συντελεστή πολλαπλασιάζεται η επιφάνεια του αυθαιρέτου που βρίσκεται μέσα στο Δ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.