Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμφωνητικό για εντός σχεδίου


Recommended Posts

Εξ' αδιαιρέτου κτήριο με μαλωμένα αδέρφια όπου ο ένας δε θέλει να το δηλώσει, σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο των 30 ιδιοκτητών που λόγω περιοχής, οι 20 είναι στη Γερμανία πάνω από 70 χρονών και μερικοί έχουν αποβιώσει.

 

Προς το παρόν πλάκα κάνω... αλλά έτσι όπως πάμε, μάλλον ο επόμενος κάτι τέτοιο θα είναι. :grin:

Link to comment
Share on other sites

H δική μου περίπτωση μάλλον είναι πιο ξεκάθαρη : έχει γίνει ιδιωτικό συμφωνητικό (που νομικά δεν λέει κάτι, αλλά αν το καλοσκεφτεί κανείς, σάμπως λέει ο 4014 που ρυθμίζει τα αρύθμιστα ; ) με καθένα από τους ιδιοκτήτες, όπου ο (πρώην) οικοπεδούχος υποδεικνύει το κομμάτι που αναλογεί στον καθένα (κοινώς, τα 'χουν μοιράσει τα κομμάτια τους, έστω και άτυπα).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε φίλε georgegaleos για το υπόδειγμα! Φαίνεται πολύ καλό. Περιμένουμε και την "κρίση" του από επίσημα όργανα (π.χ. ΤΕΕ)...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό. Και εγώ αυτό θα χρησιμοποιήσω. Ευχαριστώ πολύ.

Μόνο διόρθωσα το 3.β – για τη δεύτερη φάση « Για 2(στ, ζ, η, θ, ι)» ενώ ήταν « Για 2(ζ, η, θ, ι,ια)» - στις εργασίες δεν υπάρχει (ια), αλλα (στ)

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε georgegaleos,

 

σ' ευχαριστώ πολύ.

 

Γενικά μια χαρά το βλέπω και ο καθένας μας θα το προσαρμόσει ίσως, λιγάκι ή περισσότερο σύμφωνα με τις ανάγκες του κατά περίπτωση.

 

Μια μικρή συμπλήρωση - συμβουλή μόνο.

 

ΑΝ ο πελάτης - εντολέας είναι εταιρεία (νομικό πρόσωπο ) ή επιτηδευματίας (ατομική επιχείρηση) θα πρέπει να συντάσσεται σε 4 αντίγραφα προκειμένου να κατατίθεται ΚΑΙ στη ΔΟΥ (δηλ. ένα (1) επιπλέον εκτός από τα τρία (3) αντίγραφα που αναφέρεις)

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή δουλειά αγαπητέ georgegaleos

 

Είμαι νέος μηχανικός και ομολογώ ότι το πιο δύσκολο είναι να δεις τι λεφτά θα ζητήσεις

στην εφαρμογή αυτού του νόμου...

 

Μια απορία- επισήμανση μόνο....

στην 1η σελίδα αναφέρεται ότι κάποιες από τις εργασίες που πρέπει να γίνουν είναι,

ο έλεγχος στατικής επάρκειας και η σύνταξη σχεδίων κατόψεων-τομών.

 

Αυτό νομίζω έρχεται σε αναντιστοιχία με αυτό που γράφεις στην τελευταία σελίδα

στο 9 που λες για μελέτη στατικής επάρκειας και αποτύπωση του κτιρίου...(Κατά το πρότυπο από το ΤΕΕ)

 

Όπως το περιγράφεις νομίζω ότι υπάρχει μια σύγχυση...

Περιλαμβάνονται τα αρχιτεκτονικά σχέδια και η στατική μελέτη στο ποσό που

αναγράφεις???

Ποια η διαφορά γιατί δεν έχω ιδέα

 

Αν ναι πρέπει να σβήσεις το 9, αναντίστοιχα με τα όσα προβλέπει το ΤΕΕ

Αν όχι πρέπει να σβήσεις τις αντίστοιχες εργασίες από την 1η σελίδα..

 

Αν κάνω λάθος σε κάτι παρακαλώ αποδέξου τη συγνώμη μου..

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου ...

το υπόδειγμα σου είναι για εντός σχεδίου και εγώ είχα στο μυαλό μου

τα εκτός σχεδίου....

Φίλε Γιάννη στις εργασίες της πρώτης σελίδας αναφέρει "έλεγχος στατικής τρωτότητας" κάτι που απαιτείται σε όλα τα αυθαίρετα και δεν χρεώνεται εξτρά. Στο 9 της τελευταίας σελίδας αναφέρει "μελέτη στατικής επάρκειας" το οποίο απαιτείται σε συγκεκριμένες κατηγορίες κτηρίων (άρθρο 24, παρ. 2ββ) και χρεώνεται εξτρά.
Link to comment
Share on other sites

Παντως σημερα στο ΤΕΕ Θεσσαλονικης ακουσα πως ειναι διατεθειμενοι να στελνουν πειθαρχικο καθε μηχανικο που θα κανει εκπτωση πανω απο 30%...

 

Κοινως, ρυθμιση ενος Η/Χ με 3843... 300€

Ρυθμιση Η/Χ με 4014... 1350€...

 

Μαλιστα...

 

Στο τελος θα φτασουμε να κανουμε μαιμου συμφωνητικα με αποδεκτες εκπτωσεις με ΑΠΥ στα ορια του αποδεκτου απο το ΤΕΕ και να παιρνουμε λιγοτερα χρηματα απο τους πελατες μας, επιβαρυνομενοι τους εξτρα φορους (ΦΠΑ, ΦΕΜ κλπ) μονο και μονο για να μην παμε πειθαρχικο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.