Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου με άδεια υπάρχει ανεξάρτητη αυθαίρετη ισόγεια κατασκευή στην γωνία του οικοπέδου, όπως φαίνεται στο σχήμα post-9953-0-05484900-1326045483_thumb.jpg . Θεωρείτε ότι έχουν μπει σωστά οι συντελεστές υπέρβασης όπως φαίνεται στο σχήμα (συμφωνα με την ε/α Θ4 υπεκα); Δηλαδή πχ. όπου έχω υπέρβαση πρασιάς, έχω και υπέρβαση κάλυψης;

Με το ύψος τι κάνουμε; 1)Δεν το λαμβάνουμε υπόψη σαν υπερβαση , 2) Το συγκρίνουμε με το αντίστοιχο εγκεκριμένο υψόμετρο (αυτό της στάθμης οροφής ισογείου της άδειας) για να δούμε αν έχουμε υπέρβαση ή όχι, 3) Λαμβάνουμε ολόκληρο το ύψος του αυθαίρετου κτίσματος ως υπέρβαση; 4) συγκρίνουμε με το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής ή 5) με το μέγιστο ειτρεπόμενο της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στην πρασια πρεπει να δεις ποια τ.μ ειναι ανω του 20% και ποια οχι

 

 

με το υψος το συγκρινεις με το μεγιστο της οικοδομης της Ο.Α....δλδ 10 μ ? αν αυτο ειναι 3 μετρα και ας ειναι το ισογειο το εγκεκριμενο 2.70 στην οικοδομη δεν εχεις παραβιαση....

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

πελάτης μου θέλει να νομιμοποιήσει αυθαιρεσίες στον 2ο όροφο του σπιτιού του.

η πολυκατοικία έχει ως εξής.

ισόγειο-κατάστημα (χωρίς άδεια)

1ος όροφος-αποθήκη (συγγενής του πελάτη μου με κακές σχέσεις μεταξύ τους)

2ος όροφος-κατοικία με αυθαιρεσίες

 

 

ο πελάτης μου έχει άδεια προσθήκης 2ου ορόφου από το 81.

 

το κατάστημα υπήρχε με τη μορφή αποθηκών από το 65 και μετά μετατράπηκε σε κατάστημα χωρίς ΟΑ (ο ιδιοκτήτης δεν έχει κανένα έγγραφο και δε θυμάται να έχει βγάλει άδεια ποτέ για το κατάστημα)

 

στην προκειμένη περίπτωση μπορούν να νομιμοποιηθούν οι αυθαιρεσίες;

δε μας ενδιαφέρει ότι το ισόγειο δεν έχει άδεια; (ας πρόσεχε η τότε πολεοδομία;; ;)

 

καποιος που να ξερει συναδελφοι γτ τα εχασα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες? Αν ναι τότε τακτοποιεί τις αυθαιρεσίας της οριζόντιάς του.Αν όμως οι αυθαιρεσίες είναι σε κοινόχρηστους χώρους τότε μάλλον θα πρέπει να ξανασυνάψουν σχέσεις με το συγγενή του.

Link to comment
Share on other sites

ισογειο απο αποθηκη σε καταστημα .....αλλαγη χρησης.....

1ος οροφος αποθηκες? παραξενο τι ειναι τωρα?

2ος οροφος κανονικα δηλωνεις οτι εχει κανει

 

και το πιο βασικο αν υπαρχουν οριζοντιες ιδιοκτησιες

 

 

να ρωτησω και εγω κατι...

 

 

σε εκτος σχεδιου με αδεια γραφεια...

 

εχουμε το κτιριο που με αλλαγη χρησης γινεται κατοικια

και καποιες υπερβασεις δομησης που θα δηλωθουν κατοικια τωρα

 

1. τα τ.μ της αλλαγης χρησης μετρανε σαν υπερβαση δομησης ?

2. στο φυλλο της αλλαγης χρησης σαν υπερβαση δομησης βαζω το ποσοστο που βγαζουν οι αλλες υπερβασεις η βαζω χωρις υπερβαση δομησης?

3. η λεμπεση λεει να υπολογιζεται οταν αλλαζει η χρηση γης !! δλδ πρεπει να βρω τι σ.δ θα ειχε αν πηγαινε με αδεια κατοικιας εξαρχης και να συγκρινω?

 

Εφ’ όσον η αλλαγή χρήσης είναι η μόνη αυθαιρεσία χρησιμοποιούνται οι συντελεστές 1 «Οικοδομική άδεια», 3 «Είδος χρήσης» και 4 «Αλλαγή χρήσης».

 

επομενως λεω να κανω φυλλο ακταγραφης μονο με την αλαλγη χηρησης με συντελεστη 1 στην υπερβαση δομησης

και να κανω ξεχωριστα για τα υπολοιπα κανονικα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις ιδιοκτησιες θα το κοιταξω..απο την αλλη αυτο που σκεφτομαι ειναι μηπως υπαρχει σοβαρο προβλημα αν το καταστημα δεν εχει αδεια και δεν ειχε ποτε του;

 

πως εγινε προσθηκη το 81 χωρις να υπαρχει αδεια του καταστηματος;;;;;

δεν ειναι πολυ επικινδυνο;

 

 

akius αλλαγη χρησης εννοω οτι καπου μεσα στο 60-70 ηταν αποθηκες και μετα τις γκρεμισαν και εκαναν μαγαζι..αρα δεν υπαρχει αλλαγη χρησης\...και δεν υπαρχει και αδεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μου φαινόταν καθόλου παράξενο φίλε μου akius να το έχουν κάνει σύστημα, να προσελκύουν - "κλειδώνουν" τον πελάτη και μετά με την δικαιολογία ότι "Δεν φταίω εγώ ο μηχανικός που αλλάζει συνέχεια ο νόμος και σου αύξησε το πρόστιμο" να μην τους φεύγει ο πελάτης.
Δεν θα πω που, αλλά πρόσφατα πέτυχα σε τοίχο διαφημιστική αφίσα τεχνικού γραφείου, στην οποία έλεγε : τακτοποίηση αυθαιρέτων, μπλα μπλα μπλα, λογικές αμοιβές, μπλα μπλα μπλα, πολύ χαμηλά πρόστιμα!!!".

 

Τα συμπεράσματα δικά σας/μας...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα .... ήρθες μήπως Θεσσαλονίκη και πέρασες από Λεωφόρο Στρατού κοντά στη στάση Ευζώνων?

 

Και επειδή εγώ λέω (περίπου) πού... φανταστείτε ότι ΔΕΝ ήταν τεχνικό γραφείο, αλλά.... ΜΕΣΙΤΙΚΟ γραφείο!

 

Τα συμπεράσματα ΞΑΝΑ δικά σας/μας...

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

σε εκτος σχεδιου με αδεια γραφεια...

 

εχουμε το κτιριο που με αλλαγη χρησης γινεται κατοικια

και καποιες υπερβασεις δομησης που θα δηλωθουν κατοικια τωρα

 

1. τα τ.μ της αλλαγης χρησης μετρανε σαν υπερβαση δομησης ?

2. στο φυλλο της αλλαγης χρησης σαν υπερβαση δομησης βαζω το ποσοστο που βγαζουν οι αλλες υπερβασεις η βαζω χωρις υπερβαση δομησης?

3. η λεμπεση λεει να υπολογιζεται οταν αλλαζει η χρηση γης !! δλδ πρεπει να βρω τι σ.δ θα ειχε αν πηγαινε με αδεια κατοικιας εξαρχης και να συγκρινω?

 

Εφ’ όσον η αλλαγή χρήσης είναι η μόνη αυθαιρεσία χρησιμοποιούνται οι συντελεστές 1 «Οικοδομική άδεια», 3 «Είδος χρήσης» και 4 «Αλλαγή χρήσης».

 

επομενως λεω να κανω φυλλο ακταγραφης μονο με την αλαλγη χηρησης με συντελεστη 1 στην υπερβαση δομησης

και να κανω ξεχωριστα για τα υπολοιπα κανονικα

 

1. Tα τμ της αλλαγής χρήσης θα τα συνυπολογίσεις μόνο για το παράβολο. Δεν ειναι ΥΔ

2. Στο φυλλο της αλλαγης χρησης δε βαζεις ποσοστό ΥΔ, αλλα χωρις υπέρβαση (λέω εγώ)

3. Αφου βαζεις μεγαλο συντελεστη 1,4 γιατι να βαλεις και υπερβαση δομησης.

Link to comment
Share on other sites

1) Τα τμ θα τα βάλεις αλλαγή χρήσης χωρίς συντελεστή (δλδ χωρίς υπέρβαση) ΜΟΝΑ τους, σε ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ φύλλο καταγραφής

2) Σαν ΥΔ βάζεις ΧΩΡΙΣ ΥΔ.

3) Για τα πχ 300 τμ που είχες οα γραφεία και τώρα είναι 300 τμ κατοικία, (εγώ) δεν θα έβαζα τίποτα άλλο. Μόνο ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ, ΧΩΡΙΣ ΥΔ. Για όλα τα υπόλοιπα, υπολογίζω τους συντελεστές κατά τα γνωστά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.