Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

1. Γιατί να βγάλεις άδεια; Κάνε τακτοποίηση ολόκληρο το κτίριο

2. Τα πλακόστρωτα δεν είναι αυθαιρεσία σε κτίρια χωρίς Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Oταν ρυθμίζουμε χώρο με τον 4014/2011 πρεπει να ακυρωσουμε τη διαδικασία του 3843/2010 με καποια αίτηση;

Εννοώ σε περίπτωση που εχει πληρωθει μονο το παραβολο στον 3843

 

Ορισμένες πολεοδομίες ζητούν μια αίτηση που να περιγράφει απλώς αυτό το γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατί να βγάλεις άδεια; Κάνε τακτοποίηση ολόκληρο το κτίριο

2. Τα πλακόστρωτα δεν είναι αυθαιρεσία σε κτίρια χωρίς Ο.Α.

 

Γιατί μου ζήτησε αφού μπορεί να βγάλω οικοδομική άδεια!Αλλά μάλλον θα πω ότι δεν γίνεται να τακτοποιηθεί όλο και να είναι σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορείς να προχωρήσεις σε τακτοποίηση του τμήματος που δεν μπορεί να εκδοθεί Ο.Α. και για το υπόλοιπο θα προχωρήσεις σε έκδοση Ο.Α.

Πρέπει να δηλώσεις σε Φ.Κ. όλα τα τετραγωνικά ώστε να υπολογισθεί σωστά το παράβολο.

Μέχρι εκεί γνωρίζω την διαδικασία.

 

Πρακτικά όμως έχει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πες του πως δεν μπορεί να βγάλει Ο.Α. αφού έχει μπει το κτίριο μέσα στο Δ.

Λένε για τμήματα που μπορούν και άλλα που θα πάνε με το 4014, εδώ δεν έχουν λύσει απλούστερα ζητήματα. Όποιος συνάδελφος μπει σε τέτοια διαδικασία πιστεύω θα μαρτυρήσει. Οι πολεοδομίες τρώνε κολλήματα σε περιπτώσεις κλασικές σκεφτείτε τι έχει να γίνει τώρα, με 4014 να παρεμβάλλεται σε Ο.Α.

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησούλα: Σε αυθαίρετη προσθηκούλα κυρίου χώρου 10τ.μ. και βοηθητικών 20τ.μ. το πρόστιμο πάει κατ'αποκοπή όπως αναγράφεται στο εγχειρίδιο σελίς 25 σημείο 3;

Η λεπτομέρεια είναι ότι δεν έχω υπέρβαση επιτρεπόμενης δόμησης και έχω οικοδ.άδεια, οπότε το προστιμο από το σύστημα βγαίνει πολύ μικρότερο από 2000.

Πάλι μπερδεύτηκα :| Ξέρει κανείς να μου πει;

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβληματακι...

 

εχω αλλη τιμη ζωνης (διαφορα 100€), εχει πληρωθει το παραβολο και επιλεχθηκαν δοσεις.

 

τι κανω για να το αλλαξω/ενημερωσω?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβληματακι...

 

εχω αλλη τιμη ζωνης (διαφορα 100€), εχει πληρωθει το παραβολο και επιλεχθηκαν δοσεις.

 

τι κανω για να το αλλαξω/ενημερωσω?

 

Να τους πάρεις τηλέφωνο και αν δεν το σηκώνουν (ως συνήθως..) να πας από εκεί να στο διορθώσουν και να τους πεις και κανά Γαλλικό!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός αυτού του topic είναι να αλλάζει και να ενημερώνεται συνέχεια το 1ο post έτσι ώστε να μη χρειάζεται κάποιος να διαβάσει όλες τις δημοσιεύσεις.

Για να παραμείνουμε εντός θέματος θα ήταν προτιμότερο να μην γίνονται ερωτήσεις αλλά να γράφονται οι ξεκάθαρες απαντήσεις όπως λέει και ο τίτλος

Αυτά ισχύουν ακόμα ή κάπου στις 72 σελίδες του θέματος το χάσαμε;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχω αλλη τιμη ζωνης (διαφορα 100€), εχει πληρωθει το παραβολο και επιλεχθηκαν δοσεις.

τι κανω για να το αλλαξω/ενημερωσω?

 

Δοκίμασε να αλλάξεις την τιμή ζώνης και να ξανακάνεις υποβολή.Αν πετύχει να μας το πεις.

 

Ερωτησούλα: Σε αυθαίρετη προσθηκούλα κυρίου χώρου 10τ.μ. και βοηθητικών 20τ.μ. το πρόστιμο πάει κατ'αποκοπή όπως αναγράφεται στο εγχειρίδιο σελίς 25 σημείο 3;

Η λεπτομέρεια είναι ότι δεν έχω υπέρβαση επιτρεπόμενης δόμησης και έχω οικοδ.άδεια, οπότε το προστιμο από το σύστημα βγαίνει πολύ μικρότερο από 2000.

Ξέρει κανείς να μου πει;

 

Το 2000λιαρο έχει διορθωθεί.Θα πληρωθεί το πρόστιμο που φαίνεται στους υπολογισμούς στο σύστημα όταν του βάζεις τα δεδομένα σου.Προχώρα, μη φοβάσαι.Ασε τα εγχειρίδια.

 

Αυτά ισχύουν ακόμα ή κάπου στις 72 σελίδες του θέματος το χάσαμε;

Πάει το χάσαρμε το κορμί, συνάδελφε :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.