Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

pfso Ποιος είσαι, τι ειδικότητα έχεις? Στην μετέπειτα άδεια της προσθήκης μπήκε το τμήμα του υπογείου στο Σ.Δ??

 

είμαι πολιτικός μηχανικός (αλήθεια πως μπαίνει η ειδικότητα στο προφίλ ;) .

Οι παλιοί όροι δόμησης ήταν 5 όροφοι μετρούμενη από την οδό και κάλυψη 70%, μετά έγιναν ΣΔ 1,8 κάλυψη 60 % και τα λοιπά ως ΓΟΚ δηλαδή μέτρημα από πέριξ διαμορφωμένο έδαφος που σημαίνει ότι ο εν λόγω όροφος που όπως είπα από τον δρόμο είναι υπόγειος και στο ακάλυπτο υπερυψωμένο ισόγειο, μετράει κανονικότατα στη δόμηση μιας και είναι πάνω του 1,5 μ και ο συνάδελφος που έβγαλε τότε την άδεια έκανε το τέχνασμα να δείξει το μισό ως μπάζωμα για να βγει ολόκληρος όροφος η προσθήκη του Α' ορόφου.

 

Για να αλλάξεις δεδομένα στο προφίλ σου , επιλέγεις από πάνω δεξια της οθόνης εκεί που φαίνεται το name σου , από τη λίστα ,πατώντας το βελάκι που είναι δίπλα ακριβώς, τις "ρυθμίσεις μου" και προσθέτεις, αλλάζεις ότι θες.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και πολλές δουλειές.

Έχω περίπτωση Η/Χ που έχει παραμείνει ανοιχτός, όπως ήταν στην άδεια, αλλά είναι πλατύτερος κατά 0,25m σε όλο το μήκος, που εκτείνεται στην κύρια όψη του διαμερίσματος. Η διαπλάτυνση του Η/Χ δεν έγινε προς τα έξω, αλλά προς το εσωτερικό της οικοδομής. Ουσιαστικά δηλαδή έγινε μια οπισθοχώρηση του διαμερίσματος προς τα μέσα.

Πρέπει να κάνω αναλυτικό υπολογισμό για τον Η/Χ?

Απαντάω στον εαυτό μου!

Επειδή δεν προέκυψε Η/Χ με επιπλέον κατασκευή στο διαμέρισμα, αλλά μεγάλωσε επειδή οπισθοχώρησε ο εξωτερικός τοίχος του διαμερίσματος προς το εσωτερικό, μήπως θα μπορούσαν να σταθούν τα επιπλέον 2,50τ.μ. του Η/Χ (0,25μ Χ 10,0μ) ως Υ.Δ? Το σκεπτικό μου βασίζεται στο γεγονός οτι δεν μπορώ αφενός να βρω εργασίες για να κάνω τον αναλυτικό και αφετέρου το πρόστιμο αν θεωρηθεί Υ.Δ. είναι 70ευρώ (θεωρώντας μάλιστα τον Η/Χ σαν χώρο κύριας χρήσης) ενώ με αναλυτικό 500ευρώ.

Όποιος έχει κάποια ιδέα ας βοηθήσει, μην ξαναπαντήσω σε μένα...

Link to comment
Share on other sites

Μα και ως ΥΔ να το πας δεν θα πληρώσεις 70 ευρώ αλλά 500 που είναι και το παράβολο για τα 2,5τμ. Άρα δεν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι οξύμωρο να βάζεις μεγάλωμα ΗΧ έναντι του χώρου κατοικίας στη ρύθμιση, θα συμφωνήσω ότι με ΥΔ είσαι καλυμένος.

Βέβαια εσύ έχασες χώρο της κύριας χρήσης από ΗΧ. Περίεργο όντως αλλά συμπεριέλαβε τα τμ του ΗΧ στη δήλωση και πιστεύω θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια περίπτωση που το πρόστιμο είναι 390 ευρώ, έχει πληρωθεί το τέλος υπαγωγής, το οποίο φαίνεται και εξοφλημένο, γιατί η πρώτη δόση, (η οποία φαίνεται μηδενική που είναι και το λογικό), φαίνεται ανεξόφλητη;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα όποιος μπορεί να βοηθήσει στο εξής του είμαι ευγνώμων.

Σε άδεια του 1979 η οποία έδειχνε ένα χώρο υπόγειο 200 τ.μ. χωρίς να μετρά στην δόμηση (κάτω από το επίπεδο του δρόμου αλλά από την πλευρά του ακάλυπτου υπερυψωμένο ισόγειο- μεγάλη κλίση εδάφους) . Σε μετέπειτα άδεια για προσθήκη ορόφου και επειδή άλλαξαν οι όροι δόμησης και ο ΓΟΚ (1988) το υπόγειο(- ισόγειο) δείχτηκε ως αποθήκη το μισό μετρώντας στο Σ.Δ. και το άλλο μισό ως μπάζωμα για να κερδίσει τετραγωνικά στον όροφο. το υπόγειο αυτό από το 1982 είναι κατοικία και ηλεκτροδοτείτε για το σύνολο των τετραγωνικών από την ΔΕΗ.

Εγώ έχω κάνει την δήλωση οπού βασίστηκα στη κάτοψη από την μετέπειτα άδεια για την προσθήκη μιας και ανέφερε ότι είναι αποτύπωση υπάρχοντος βάση της τάδε άδειας του 1979, μιας και μόλις πείρα τα σχέδια του 1979 από την πολεοδομία έπειτα από δυο μήνες. Στην δήλωση το πείρα προ του 1983 λόγω και ΔΕΗ και έβαλα το τμήμα που μετρούσε στο Σ.Δ. ως αλλαγή χρήσης και το τμήμα του μπαζώματος ως Υ.Δ. και μια παράβαση για το ξεμπάζωμα.

Τώρα που έχω την κάτοψη του 1979 στα χέρια μου με έζωσαν τα φίδια. Τι να κάνω;

Α) γαργάρα την νέα κάτοψη ; :smile:

Β) να τα βάλω μετά το 1983 της παραβάσεις; (και να με σκοτώσει ο ιδιοκτήτης που θα μεγαλώσει το πρόστιμο ;)

Γ) να το υπολογίσω βάση της άδειας του 1979 με αλλαγή χρήσης και υπέρβαση δόμησης σε όλο το τμήμα;

Δ)μήπως όπως το έχω είναι σωστό μιας και συμφωνεί με την μετέπειτα άδεια του 1988 αλλά έχω και βεβαιωμένη την αυθαιρεσία προ του 1983;

κάτι άλλο;

 

 

Κανείς που μπορεί να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βγήκε άδεια προσθήκης ορόφου βασισμένη σε ψευδή στοιχεία; Είναι πολυκατοικία με πολλούς ιδιοκτήτες;

Εσύ βλέπεις στην κάτοψη την παλιά ας πούμε ότι υπάρχει ο χώρος νόμιμα και στην κάτοψη του 88 ότι είναι αποθηκη και μπάζωμα;

Περίεργο αλλά μάλλον ψιλο ακυρώνει τη νομιμότητα της άδειας προσθήκης αν κατάλαβα καλά αυτά που διάβασα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.