Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα σ' όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Για τα εκτός σχεδίου ισχύει για τα μονόροφα μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 4,00 μ + 1,20 μ στέγη= 5,20 μ.

Αν έχω ύψος ισογείου 3,00 μ + 1,80 μ στέγη= σύνολο 4,80 μ < 5,20 μ θεωρώ ότι δεν έχω υπέρβαση ύψους.

Ή μήπως πρέπει απαραίτητα το ύψος της στέγης να μην ξεπερνάει το 1,20μ ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βαση γοκ οταν υπαρχει στεγη τοτε......αν εχεις ελευθερο εσωτερικο υψος (δλδ χωρις πλακα μπετον η παταρι ενδιαμεσα) μπορεις να κερδισεις υψος απο το συνολικο για την στεγη....

στην ουσια αυτο ηταν ενας τροπος να δημιουργεις μετα εσωτερικους χωρους με παταρωμα

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση υπάρχει κανονικά οροφή ισογείου (πλάκα από μπετόν) και έχει απλά κατασκευαστεί πάνω από αυτή στέγη ύψους 1,80 μ.

Το συνολικό ύψος δηλ. του κτιρίου είναι 4,80 μ.

Έχω υπέρβαση ύψους επειδή η στέγη είναι πάνω από 1,20 μ (που ισχύει για τα εκτός σχεδίου) ή δεν έχω αφού το συνολικό υψος είναι 4,80μ < 5,20 μ ;

Link to comment
Share on other sites

εχεις υπερβαση υψους χωρις υπερβαση δομησης γιαυτο το τμημα...θα βρεις ποια τ.μ της στεγης ειναι ανω του 1.20 και αυτα θα τα πας για υπερβαση υψους κατω του 20% ΧΩΡΙΣ ξανατονιζω υπερβαση δομησης

Link to comment
Share on other sites

Υπέρβαση ύψους δεν έχεις. Απλά αντί για 1,20 έγινε 1,80, σιγά το μαλλί. Στην άδεια πόσο φαίνεται η στέγη? 1,20? η στέγη Το πολύ πολύ βάλε έναν αναλυτικό για την στέγη. Αν και υπερβολές

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση μπορεί να νομιμοποιηθεί το κτίριο, η κ. Λεμπέση σε ημερίδα είχε πει οτι το ύψος στα εκτός σχεδίου είναι μαζί με τη στέγη. Δλδ δεν πάει 4,00 μ. όροφος +1,20 μ. στέγη αλλά όταν έχει στέγη μπορείς να πας σύνολο μέχρι 5,20 μ. έχει ξανασυζητηθεί. (ενοείται οτι η στέγη δεν θα ξεπεράσει τα 2,00 μ.)

Αν θες να τακτοποιήσεις εφ' όσον η στέγη δεν είναι βατή, πας με κατηγορία 13 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για αυθαίρετο εκτός σχεδίου, χωρίς οικοδομική άδεια . Άρα δεν εξετάζω υπέρβαση δόμησης αλλά μόνο υπέρβαση ύψους. Το θέμα είναι αν στην προκειμένη περίπτωση πρέπει να υπολογίσω και τον συντελεστή υπέρβασης ύψους μόνο και μόνο επειδή η στέγη είναι πάνω από 1,20 μ ή αν δεν τίθεται τέτοιο θέμα εφόσον το συνολικό ύψος του κτιρίου είναι 4,80 μ (ισόγειο + στέγη) και άρα μικρότερο του 5,20 μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.