Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

καλησπερα..σε μια οικοδομη...στην οποια εχουν τακτοποιηθει με τον 3843 υπογεια που εγιναν κατοικιες...αλλα φυσικα εγιναν και ισογεια...και τωρα θελω να βαλω και μια παραβαση για διαμορφωση του εξωτερικου χςρου...θα πρεπει να βαλω και Υπερβαση δομησης των υπογειων? η τα αφηνω οπως ειναι????

αφου ομςσ στην πραγματικοτητα δεν ειναι υπογεια... !!!και εστω οτι θελω να τακτοποιησω και αλλα πραγματα...και εχω ΥΔ στο ποσοστο( > 50% η < 50 % )...θα λαβω υποψη μου και τα τετραγωνικα αυτων των υπογειων ( που πλεον ειναι ισογεια με Κυρια χρηση) ? ή και των αλλων χωρων που τακτοποιηθηκαν με τον 3843????

ευχαριστω...

ξερει κανεις? ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφου εχεις τακτοποιησει την αλλαγη χρησης τους με τον 3843, τοτε δεν χρειαζεται να τα υπολογισεις παλι. Αρκει ο αναλυτικος για την διαμορφωση.

Για τον υπολογισμο των επιτρεπομενων μεγεθων αν θελεις να βαλεις νεα τετραγωνικα προς ρυθμιση αυθαιρετων δεν θα λαβεις υποψη σου τα τακτοποιημενα με 3843.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα....ειχα κανει την ιδια ερςτηση και σε άλλο topic...αλλα....

έχω μπερδευτέί λιιιίγο με τις σοφίτες....

σε μια ενημέρωση του ΤΕΕ μας είπαν οτι αν ο μέσος όρος του μεγιστου ύψους και των 2 μέτρων >2,4 εκείνη η περιοχή είναι ΚΧ ...Η υπόλοιπη επιφάνεια ΒΧ έστω οτι το κάνουμε αυτο...η τέλος πάντων αποφασίζουμε εμείς τί θα θεωρήσοθμε ΚΧ και τι ΒΧ... ανάλογα με την χρήση που έχει....Τώρα στην υπέρβαση ύψους θα βάλω μόνο τα τετραγωνικά που ξεπερνάν το μέγιστο ύψος? η όλη την στέγη?

και δεύτερον...έστω ότι η στέγη περιμετρικά απο 1μ έγινε 1,5 και μετα έφτασε μέχρι τα 2,2 στο κέντρο...εγω πρέπει να βάλω και με αναλυτικό τις επιπλέον εργασίες που έγιναν????

πως υπολογιζονται τελος παντων οι σοφιτες??? :sad:

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

Σε οικόπεδο 140 τ.μ. εντός σχεδίου (Σ.Δ. 2,1 Κάλυψη 70% , Ύψος 13 μ.) έχω ισόγεια κατοικία 75 τ.μ. με άδεια του 1969.

Έχω αυθαίρετη επέκταση της ισόγειας κατοικίας κατά 10 τ.μ. πριν το 1983 , και κατά 22 τ.μ. το διάστημα 1983-2003. Επίσης έχω κατασκευή πέργκολας 19 τ.μ. μεταξύ 1983-2003.

Μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση = 140*2,1 = 294 τ.μ. και μέγιστη κάλυψη = 140*70% = 98 τ.μ.

 

1. Ποσοστό ΥΔ = 32/294 < 50%

2. Ποσοστό ΥΚ = 32/98 > 20%

3. Ποσοστό ΥΥ = 3/13 > 20%

 

Για τον υπολογισμό του προστίμου έχω:

α. Πέργκολα με αναλυτικό (1 παράβαση)

β. Φύλλο καταγραφής 1. ΥΔ 10 τ.μ. (με <50%) , ΥΥ 300 εκ. (με >20%) , ΥΚ 10 τ.μ. (με >20%) και παλαιότητα πριν το 1983

γ. Φύλλο καταγραφής 2. ΥΔ 22 τ.μ. (με <50%) , ΥΥ 300 εκ. (με >20%) , ΥΚ 22 τ.μ. (με >20%) και παλαιότητα μεταξύ 1983-2003

 

Συμφωνείτε με τα παραπάνω ή κάπου κάνω λάθος?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι σε περίπτωση κτίσματος χωρίς οικοδομική άδεια, στο εμβαδόν υπολογίζουμε και την τοιχοποιία (εσωτερική-εξωτερική) ή το καθαρό εμβαδόν του χώρου?

Συγνώμη εκ των προτέρων εάν έχει συζητηθεί το ερώτημά μου.

Θα εκτιμούσα μια απάντηση, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

χωρις οικοδομικη αδεια ΟΛΑ τα τ.μ ....εξωτερικη περιμέτρο....

 

επισης για αυτα με Ο.Α προσωπικα μετραω παλι εξωτερικη περιμετρο.......πως θα δωσω αυριο εγγραφο μεταβιβασης οταν το κτισμα θαναι 100 τ.μ και στην ρυθμιση θαχουν μπει 90?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

Σε οικόπεδο 140 τ.μ. εντός σχεδίου (Σ.Δ. 2,1 Κάλυψη 70% , Ύψος 13 μ.) έχω ισόγεια κατοικία 75 τ.μ. με άδεια του 1969.

Έχω αυθαίρετη επέκταση της ισόγειας κατοικίας κατά 10 τ.μ. πριν το 1983 , και κατά 22 τ.μ. το διάστημα 1983-2003. Επίσης έχω κατασκευή πέργκολας 19 τ.μ. μεταξύ 1983-2003.

Μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση = 140*2,1 = 294 τ.μ. και μέγιστη κάλυψη = 140*70% = 98 τ.μ.

 

1. Ποσοστό ΥΔ = 32/294 < 50%

2. Ποσοστό ΥΚ = 32/98 > 20%

3. Ποσοστό ΥΥ = 3/13 > 20%

 

Για τον υπολογισμό του προστίμου έχω:

α. Πέργκολα με αναλυτικό (1 παράβαση)

β. Φύλλο καταγραφής 1. ΥΔ 10 τ.μ. (με <50%) , ΥΥ 300 εκ. (με >20%) , ΥΚ 10 τ.μ. (με >20%) και παλαιότητα πριν το 1983

γ. Φύλλο καταγραφής 2. ΥΔ 22 τ.μ. (με <50%) , ΥΥ 300 εκ. (με >20%) , ΥΚ 22 τ.μ. (με >20%) και παλαιότητα μεταξύ 1983-2003

 

Συμφωνείτε με τα παραπάνω ή κάπου κάνω λάθος?

Ευχαριστώ

Αν έχεις προσθήκες κατ' επέκταση δε χρειάζεται να υπολογίσεις ΥΥ. Τα υπόλοιπα σωστά τα είδα...

Σιγουρέψου ότι μπορείς να αποδείξεις τις παλαιότητες.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά της υπέρβασης δόμησης, ο έλεγχος δηλαδή, (π.χ. < 50% ) είναι ως προς αυτά της αδείας ή ως προς των όρων δόμησης της περιοχής??

Link to comment
Share on other sites

Sagiasd : Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

 

KiriakosCE: Σύμφωνα με την ερωτοαπάντηση Θ'4 τα μεγέθη των υπερβάσεων συγκρίνονται με τα μέγιστα επιτρεπόμενα που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

χωρις οικοδομικη αδεια ΟΛΑ τα τ.μ ....εξωτερικη περιμέτρο....

 

επισης για αυτα με Ο.Α προσωπικα μετραω παλι εξωτερικη περιμετρο.......πως θα δωσω αυριο εγγραφο μεταβιβασης οταν το κτισμα θαναι 100 τ.μ και στην ρυθμιση θαχουν μπει 90?

σαφές!

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.