Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

υπέρβαση 13 (δηλ με αναλυτικό ΣΤΕΓΗ ) και υπέρβαση ύψους (λόγω στέγης) δεν βάζω ποτέ

(ειδικά, από την στιγμή μάλιστα, που δεν δημιουργείται εκμεταλλεύσιμος χώρος)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ε αυτό γράφω και εγώ βρε alexdam

 

Εγώ τα έχω ερμηνέψει ως εξής:

 

Σε κτίριο κατοικιών ανφυσικά έχουν μετατραπεί σε κατοικία και όχι π.χ. σε κατάστημα :

 

1. Ισόγεια απόθήκη είναι ΥΔΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης.

 

2. Υπόγεια αποθήκη είναι ΥΔΒΧ χωρίς αλλαγή χρήσης.

 

Βάσει των Β27 και Η4...

Edited by alexdam
Link to comment
Share on other sites

KANA, ουσιαστικά η διαφορά μας είναι στην αντιμετώπιση της ισόγειας αποθήκης...

Πιστεύω πως πρόκειται για ΥΔΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης σε αντίθεση με σένα που λες ότι είναι ΥΔΒΧ με αλλαγή χρήσης...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός alexdam. Ξεκίνησα να επισημάνω το λάθος με την αλλαγή χρήσης και υπέπεσα σε άλλο λάθος μπερδεύοντας ΚΧ με ΒΧ.

Οπότε ΚΑΝΑ σωστό αυτό για ΥΔΒΧ αλλά δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συνάδελφοι από τα παραπάνω λεχθέντα, συμφωνούμε ότι σε αποθήκες γενικα (βοηθητικοί χώροι) όπου και αν αυτές (υπόγειο, ισόγειο, δώμα) κατασκευάζονται καθ'υπέρβαση αδείας δεν βάζουμε αλλαγή χρήσης?

Αλλαγή χρήσης είναι όταν από (κύριο ή βοηθητικό) χώρο κατοικίας, μετατρέπεται πχ σε χώρο καταστήματος, βιοτεχνίας ή δε ξέρω και εγώ τι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπέρα. Οταν ενα υποστύλωμα έχει μετακινηθει κατα 20εκ.στην κατασκευή σε σχέση με την οικοδομική άδεια σε ενα τριώροφο κτίριο πως το αντιμετωπίζω; Είναι μια παράβαση; Επίσης έχουν προστεθει και άλλα τρία υποστυλώματα λόγω οτι έγινε υπέρβαση δομησης και κάλυψης. Απαιτείται νεα στατική μελέτη για να είμαι Ο.Κ. άδεια του 1976

 

Στα πλαίσια του Ν. 4014 ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να τακτοποιήσει οποιαδήποτε αυθαιρεσία πολεοδομική, κτιριοδομική παράβαση κλπ στο κτίριό του. Επομένως, κατά τη γνώμη μου, μπορείς να εντάξεις στην κατηγορία "λοιπές παραβάσεις" (αν ο ιδιοκτήτης το επιθυμεί) τα τρια επιπλέον υποστυλώματα κάνοντας αναλυτικό προυπολογισμό.Σχετική ερωτοαπάντηση είναι η ΣΤ 8. Στατική μελέτη στα πλαίσια του Ν. 4014 για κατοικία δεν προβλέπεται μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συνάδελφοι από τα παραπάνω λεχθέντα, συμφωνούμε ότι σε αποθήκες γενικα (βοηθητικοί χώροι) όπου και αν αυτές (υπόγειο, ισόγειο, δώμα) κατασκευάζονται καθ'υπέρβαση αδείας δεν βάζουμε αλλαγή χρήσης?

Αλλαγή χρήσης είναι όταν από (κύριο ή βοηθητικό) χώρο κατοικίας, μετατρέπεται πχ σε χώρο καταστήματος, βιοτεχνίας ή δε ξέρω και εγώ τι άλλο?

Yeah!
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι

aneida

«Καλησπέρα. Έχω κάνει σχετκό topic πριν μέρες αλλά κανείς δεν απάντησε. Οπότε ξαναρωτάω εδώ.

Έχω 2 περιπτώσεις.

-Στη μία έχω υπόγειο που ξεμπαζώθηκε από τη μία πλευρά και έγινε κατοικία.

-Στη δευτερη έχω ισόγεια αποθήκη που έγινε κατοικία πάλι.

Ευχαριστώ.»

 

Και απάντησα

aneida

το πρώτο είναι σωστό.

στο δεύτερο βάζεις Β/Χ και αλλαγή χρήσης, αν η αποθήκη είναι βάσει ο.α.

 

σύμφωνα με αυτό

(δέστε οδηγίες Φ.Κ)

4. αφορά ενδεχόμενη αλλαγή χρήσης σε σχέση με την οικ άδεια

 

αν δεν υπάρχει ο.α φυσικά και θα δηλωθεί ως Κ/Χ χωρίς αλλαγή

 

που κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.