Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

υπάρχει πρόσβαση από τον δρόμο με ράμπα. εξ αρχής ο εργολάβος-κατασκευαστής χώρισε το υπόγειο σε δύο μέρη και πούλησε (1973 το συμβόλαιο) το μισό σε έναν ιδιοκτήτη κάποιου διαμερίσματος και το άλλο μισό σε κάποιον άλλον. η οικοδομή είναι πολυώροφη. και επιμένει να γίνει τακτοποίηση για να μπορέσει να πουλήσει τις θέσεις στάθμευσης (10 τον αριθμό).

Μπορώ εγώ να αμφισβητήσω ένα συμβόλαιο που έγινε τότε και μέχρι σήμερα δεν έχει αμφισβητήσει κανείς; από την άλλη σκέφτομαι ΑΝ προχωρήσω σε τακτοποίηση πως να το δηλώσω;

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μου προσθέτει προβλήματα αντί να τα μειώνει...χεχεχε...Να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην χειρότερη περίπτωση, δηλώνει αυθαίρετη κατεδάφιση του τοίχου, πληρώνει πρόστιμο και μετά την οικοδομική άδεια.

 

edit. Δεν πρόκειται για έναν τοίχο....Είναι μεγαλύτερο το παρκινγκ....

Θόλωσα.. και κόλλησα....καλό μεσημέρι...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα! Έχω ένα ερώτημα εδώ και αρκετές μέρες που προσπαθώ να το λύσω αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Έχω μια αλλαγή χρήσης από υπόγειο (άλλη κατοικία) σε επαγγελματικό εργαστήριο (το οποίο μου είπαν ότι εντάσσεται στις υπηρεσίες). Μήπως γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς δηλώνω σε επικρατούσα χρήση και τι στο είδος χρήσης του φύλλου καταγραφής?

Link to comment
Share on other sites

Faethon δεν υπήρχαν καθόλου θέσεις στάθμευσης. ήταν όλο αποθήκη και λεβητοστάσιο..

 

Αυτό σημαίνει πως υπέρβαση δόμησης δεν έχεις. Κατά πάσα πιθανότητα έχεις θέματα με ξεμπαζώματα περιμετρικά αλλά αυτά δεν αφορούν τον υπό εξέταση χώρο, είναι κοινόχρηστα.

Από την αρχή θα σου έλεγα μια πολεοδομική παράβαση και συνεχίζω να κατευθύνομαι προς αυτό. Για να εξασφαλιστεί η πρόσβαση προφανώς δημιουργήθηκε ένα άνοιγμα ή μεγάλωσε ένα εμφαινόμενο στην οικοδομική άδεια. Μπορείς να ξεκινήσεις από "εδώ", να καταλογίσεις μια πολεοδομική παράβαση και να μνημονεύσεις όλα τα υπόλοιπα περί χρήσεων στην τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα! Έχω ένα ερώτημα εδώ και αρκετές μέρες που προσπαθώ να το λύσω αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Έχω μια αλλαγή χρήσης από υπόγειο (άλλη κατοικία) σε επαγγελματικό εργαστήριο (το οποίο μου είπαν ότι εντάσσεται στις υπηρεσίες). Μήπως γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς δηλώνω σε επικρατούσα χρήση και τι στο είδος χρήσης του φύλλου καταγραφής?

Η χρήση που θα δηλώσει είναι άλλη κατοικία εφόσον υπάρχει οικοδομική άδεια.

Επικρατούσα χρήση είναι αυτή της οικοδομής και έχει να κάνει με το εμβαδόν των νόμιμα εγκατεστημένων χρήσεων όλης σε όλες τις στάθμες. Αυτό θα καθορίσει το αν θα δηλώσεις επιπλέον αλλαγή χρήσης ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

χαρις

για να τα βαλουμε σε μια σειρά...

κατεβασε ενα σχεδιακι απο τις μεταβιβασεις...των δυο "μισων" για να δουμε πώς ειναι η μορφη του υπογειου σημερα..

Εκει επίσης φαινεται και τι και πόσο πουλησε ο κατασκευαστης και οι λοιποί οροι....

.

Επισης να ελεγξεις αν ο κατασκευαστης εχει αγορασει το αναλογουντα χιλιοστα...στο δικο "του¨ μισό...

και δεν ειναι ακόμα...

κρεμασμενος στο εργολαβικο προσύμφωνο....

τα λεμε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση που θα δηλώσει είναι άλλη κατοικία εφόσον υπάρχει οικοδομική άδεια.

Επικρατούσα χρήση είναι αυτή της οικοδομής και έχει να κάνει με το εμβαδόν των νόμιμα εγκατεστημένων χρήσεων όλης σε όλες τις στάθμες. Αυτό θα καθορίσει το αν θα δηλώσεις επιπλέον αλλαγή χρήσης ή όχι.

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Πραγματικά το θέμα με καίει.

Πρόκειται για τριώροφη οικοδομή, έχει οικοδομική άδεια και όντως πρόκειται για αλλαγή χρήσης. Οπότε αν κατάλαβα καλά και στην επικρατούσα χρήση και στο είδος χρήσης βάζω "άλλη κατοικία"

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έχει κάτι από τον οδοντιατρικό σύλλογο όταν άνοιξε το Ιατρείο. Οπότε αν έχει, έχεις και απόδειξη παλαιότητας.

Προσωπικά θα το έβαζα αλλαγή χρήσης από αποθήκη (με βάση την άδεια) σε υπηρεσίες.

 

Η αρχική άδεια λειτουργίας ως ιατρείο είναι του 1998, οπότε το πρόστιμο θα πάει στα ύψη (με μικρότερη παλαιότητα ΚΑΙ με αλλαγή χρήσης) σε σχέση με το πρόστιμο που προκύπτει σαν κατοικία (με αποδεδειγμένη παλαιότητα προ του 83 και φυσικά χωρίς αλλαγή χρήσης).

 

Δεδομένου ότι οι χώροι κουζίνας και λουτρού έχουν διατηρηθεί ως έχουν, δηλ. ο χώρος μπορεί να επανέλθει σε χρήση κατοικίας χωρίς την παραμικρή παρέμβαση..... και εφόσον τα ιατρεία (στη συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για παιδίατρο, άρα ΧΩΡΙΣ ιδιαίτερες προδιαγραφές πέραν των απαιτουμένων επιφανειών και διαστάσεων) επιτρέπεται να λειτουργούν σε χώρο με χρήση κατοικίας, νομίζω ότι μπορώ να το πάω ως κατοικία..... και στη συνέχεια να δώσω βεβαίωση κύριας χρήσης (για την ανανέωση της άδειας λειτουργίας).

 

Είναι κρίμα για ένα χώρο που αύριο κιόλας μπορεί να χρησιμοποιηθεί και πάλι ως κατοικία να βγάλω πενταπλάσιο και βάλε πρόστιμο σήμερα.....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Πραγματικά το θέμα με καίει.

Πρόκειται για τριώροφη οικοδομή, έχει οικοδομική άδεια και όντως πρόκειται για αλλαγή χρήσης. Οπότε αν κατάλαβα καλά και στην επικρατούσα χρήση και στο είδος χρήσης βάζω "άλλη κατοικία"

Όχι. Στο είδος χρήσης είναι άλλη κατοικία. Την επικρατούσα χρήση εσύ την ξέρεις που έχεις την οικοδομική άδεια στα χέρια σου. Αν είναι κατοικία εκτ'ος από Υ.Δ. ο εν λόγω χώρος επιβαρύνεται και με συντελεστή αλλαγής χρήσης 1,4.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.