Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλημέρα, με μια μάλλον χαζή απορία... αλλά επειδή το σύστημα ήταν μέρες κλειστό... και δεν θυμάμαι τί γίνεται...

 

Εχω κατάστημα με υπέρβαση ύψους την οποία θέλω να τη βάλω μόνη της σε φύλλο καταγραφής...

Στην υπέρβαση δόμησης βάζω το "χωρίς υπέρβαση" ;;; Προσπαθώ να θυμηθώ αν υπάρχει κάτι για μόνο υπέρβαση ύψους... κάτι θυμάμαι αλλά έχω κολλήσει... τί αλλάζει αν έχω μόνο υπέρβαση ύψους στο χώρο;;; Τϊ συντελεστής;;; γιατί πράγματι μου βγαίνει ελάχιστο πρόστιμο.

 

Sorry, το βρήκα... Από ΣΤ' ερωταπαντήσεις...

 

 

Στο ακίνητό μου στο οποίο δεν υπάρχει καμία άλλη υπέρβαση πέραν της υπέρβασης ύψους,

πώς υπολογίζεται το πρόστιμο ;

Μετά από σχετική τροπολογία που ψηφίστηκε στις 9/11/11 διευκρινίζεται ότι σε περιπτώσεις

υπέρβασης ύψους νομίμως υφισταμένων κτιρίων ή τμημάτων τους, στις οποίες δεν συντρέχει

υπέρβαση δόμησης, το πρόστιμο υπολογίζεται χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής της

υπέρβασης δόμησης (3α,β,γ,δ), αλλά ο συντελεστής 0,20 για υπερβάσεις αυτών έως 20% του

επιτρεπομένου ύψους και ο συντελεστής 0,40 για υπερβάσεις μεγαλύτερες του επιτρεπομένου ύψους

 

Οπότε για τα 2 τ.μ. υπέρβασης δόμησης θα βάλω και ύψος και για τα υπόλοιπα 95 τ.μ. θα βάλω μόνο υπέρβαση ύψους... Καλό!

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάζεις τα μ² της υπέρβασης, κλικάρεις χωρίς ΥΔ, γράφεις τα εκατοστά της ΥΥ, κλικάρεις το ποσοστό ΥΥ και βουαλά....

Link to comment
Share on other sites

εχω περιπτωση ιδιοκτητη που εχει ισογειο διαμερισμα και αποθηκη υπογειου με διαφορετικα χιλιοστα το καθενα. Την αποθηκη την εκανε κατοικια και τη συνεδεσε με εσωτερικη σκαλα με το ισογειο(μεζονετα). Βαζω στη δηλωση μονο την αποθηκη με ΥΔ βοηθητικου χωρου και τη σκαλα με κατ.13?

Με το ισογειο δεν ασχολουμε σωστα? Η σκαλα πρεπει να μπει ή δεν χρειαζεται, επειδη δεν επηρεαζει δομηση, ογκο,καλυψη (για τη βεβαιωση που θα δωσω).

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλεις όλα τα τ.μ. της αποθήκης (θα συμπεριλαμβάνεται και η προβολή της σκάλας), οπότε δε νομίζω να πρέπει να βάλεις επιπλέον τη σκάλα!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας για ποιο λογο, για παραβολο που πληρωθηκε παρασκευη μεσημερι δεν εχει ενημερωθει το συστημα ωστε να ανοιξει σημερα και να προχωρησουμε αυριο στην εφαπαξ εξοφληση του εναπομειναντος?

Ο ιδιοκτητης ειπε Παρασκευη το πληρωσε, το μεσημερι. Κανονικα τωρα επρεπε να ειναι ετοιμο το συστημα για την επομενη φαση.

Link to comment
Share on other sites

Αν πλήρωσε Παρασκευή μετά της 13.00' θα εμφανιστεί Τρίτη πρωί. Μην ανησυχείς θα προλάβεις πριν κλείσει ξανά το σύστημα....

Link to comment
Share on other sites

Αν το σύστημα κλείσει Τετάρτη βράδυ έχει καλώς... Αν κλείσει Τρίτη βράδυ, καλά χριστούγεννα...

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσει, θα κλείσει την Πέμπτη 22.11 όπως ακριβώς έχουν ανακοινώσει. Δηλαδή στις 12.00 τα μεσάνυχτα της Τετάρτης.

Link to comment
Share on other sites

Αν κλεισει την Πεμπτη, θα κλεισει το πρωι, μολις πιασει δουλεια και ο τελευταιος δημοσιουπαλληυλος, κι αφου εχει πιει τον καφε του κι εχει δει Αφτια....

Σιγα μην κλεισει 12 το βραδυ μεθαυριο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.