Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οποτε παω με υπερβαση δομησης βοηθητικων χωρων χωρις αλλαγη χρησης, οπως βαζουμε στα υπογεια?

Πάντως από αυτά που λες η αλλαγή της Pilotis είναι ΥΔΚΧ και όχι βοηθητικού.

 

Γιατί να μην έχει και αλλαγή χρήσης?

spoons Τι εννοείς με το "όπως βάζουμε στα υπόγεια"? Δηλαδή όταν υπόγειο που στην άδεια γράφει αποθήκη και έχει γίνει κατοικία, δεν βάζεις αλλαγή χρήσης? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αδειες οικοδομων που να προσδιοριζουν την χρηση των υπογειων δεν εχω δει ποτε και δε νομιζω να υπαρχουν κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Αδειες οικοδομων που να προσδιοριζουν την χρηση των υπογειων δεν εχω δει ποτε και δε νομιζω να υπαρχουν κιολας...

 

Εννοούσα την κλασική αναγραφή "ΑΠΟΘΗΚΗ", πάνω στα αρχιτεκτονικά του υπογείου.

Εάν εννοείς το στέλεχος της ο.α., εκεί δεν αναγράφει καν ότι υπάρχει υπόγειο. Αναφέρει απλά τους ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αλλαγή χρήσης αν η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι κατοικία δυνάμει της Η4 Ε/Α.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε/Α... τι μου θύμησες!!! :grin:

 

Όντως, είναι ακριβώς η περίπτωσή μου.

 

ΥΓ: Όταν λέει: "Συντελεστής αλλαγής χρήσης θα υπολογιζόταν για οποιαδήποτε χρήση του υπογείου διαφορετική της κατοικίας, που προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια", εννοεί τι γράφει στο ΣΤΕΛΕΧΟΣ της ο.α. στα "στοιχεία οικοδομής" και όχι στα ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ, έτσι???

 

Άρα αντίστοιχα και σε άλλη ενδεχόμενη περίπτωση, όπου έχουμε ανοιχτή θέση στάθμευσης στην πυλωτή και έχει κλείσει, τότε βάζουμε ΥΔ αλλά όχι αλλαγή χρήσης... ε?

Link to comment
Share on other sites

Η Πυλωτη αναφερεται στον τιτλο της αδειας.... :)

 

Σόρρυ... δεν το έχω δει πουθενά και δεν ήξερα! :smile:

 

Άρα εάν κλείσει η θέση στάθμευσης, τότε έχουμε και αλλαγή χρήσης, ε?

 

Βέβαια κι αυτό που λέω εγώ αναφέρεται στον τίτλο!

 

Πάλι με μπέρδεψες!!!

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

H αλλαγη χρησης συγκρινεται ΠΑΝΤΑ με βαση τον τιτλο της αδειας και οχι των σχεδιων....

 

Αυτο αν θυμασαι το ανακοινωσανε καποιους μηνες μετα την ισχυ του νομου γιατι σε περιπτωσεις κλειστων Η/Χ , υπογειων κτλ (αρκετες περιπτωσεις δηλαδη) κλικαρες ΚΑΙ την υπερβαση δομησης ΚΑΙ την αλλαγη χρησης, γεγονος που πηγαινε τα προστιμα στο Θεο...

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνω λιανά:

1) Όταν στον τίτλο γράφει: "5 όροφη οικοδομή με πυλωτή" και κάποιο μέρος της πυλωτής κλείσει (θέση στάθμευσης -> αποθήκη), βάζω αλλαγή χρήσης ?

2) Όταν γράφει: "Κατοικία με ημιυπόγειο" και το ημιυπόγειο ΔΕΝ μπαίνει στη δόμηση στο ΔΚ, τότε βάζω αλλαγή χρήσης εάν χρησιμοποιείται για κατοικία (το ημιυπόγειο) ?

 

Σορρυ... αλλά έχω σκαλώσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.