Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

tseko

το μέσο ύψος της σοφίτας πόσο είναι? Σίγουρα πηγαίνει ως βοηθητικός χώρος? Είναι δηλαδή στην ουσία σαν τρίτος όροφος?

Δηλαδή, συνάδελφοι, στην περίπτωση αυτή ως ύψος κτιρίου νοείται το ύψος του δεύτερου ορόφου + ένα ύψος για τη στέγη, ή το συνολικό ύψος συμπεριλαμβανομένης της στέγης?

*****Θέλω να πω, δεν μπορεί κάποιος, εφόσον η σοφίτα αποτελεί ουσιαστικά τρίτο όροφο, να θεωρήσει ότι το κτίριο τελειώνει στο μέγιστο ύψος της σοφίτας? Και να μη μετρήσει την υπέρβαση ύψους στο β' όροφο, με την ίδια λογική που δεν υπολογίζει και υπέρβαση ύψους στον α' όροφο... (απλώς ακαδημαϊκά ρωτάω...)****

Edited by papalekos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@tsekos

Αναλύω το σκεπτικό μου το οποίο βέβαια είναι καθαρά προσωπικά άποψη.

Αν είχα μόνο δημιουργία σοφίτας και αύξηση ύψους της στέγης, θα είχα ΥΔΒΧ χωρίς ΥΥ και αναλυτικό (ΚΑΤ 13) για την υπέρβαση της στέγης που δεν είναι σοφίτα (αν έχεις τέτοια περίπτωση).

Αν είχα μόνο ΥΥ στο αδειοδοτημένο κτήριο και η στέγη όπως προβλέπει η άδεια, θα είχα μόνο ΥΥ χωρίς ΥΔ σε όλο το εμβαδόν του κτηρίου

Άρα και εδώ θα έχω 2 ΦΚ.

1. Για την ΥΥ στο κτήριο χωρίς ΥΔ

2. Για την ΥΔΒΧ της σοφίτας

 

Τα άλλα νέα κτίσματα κανονικά σε άλλα ΦΚ.

 

Συν ΚΑΤ 13 για την στέγη (αν έχεις τέτοια περίπτωση).

καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα σε τριόροφη πολυκατοικία ζητάει βεβαίωση αλλά κατά τον έλεγχο διαπιστώνω ότι ενω στην άδεια φαίνονται 2 διαμερίσματα των 70τ.μ. περίπου στην πραγματικότητα έχουν κατασκευαστεί 3 διαμερίσματα των 40,50,50 περίπου. Λογικά θα πάει με διαμερισμάτωση (1;)

Κατά τον έλεγχο όλου του κτιρίου σε διαστάσεις υπάρχει αυθαίρετο τμήμα περίπου 10τ.μ. το οποίο μοιράζονται και τα 3 διαμερίσματα ως φωταγωγό των wc-κουζινών και κλιμακοστασίου(;2)

 

Ο θεός βοηθός, τι κάνω για τη βεβαίωση και γενικά για όλο το κτίριο;

 

Αν δεν υπήρχε η παράβαση θα ήμουν οκ με τη διαμερισμάτωση, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι..!!Διαμέρισμα Α ορόφου έχει επεκταθεί προς τον πίσω ακάλυπτο πάνω απο χώρο ισογείου (κλειστή Θ.Σ.) ο οποιος είχε μετρήσει στην Κάλυψη.Ενώ δεν έχω Υ.Κ. σε σχέση με το Ισόγειο-Πιλοτη έχω Υ.Κ σε σχέση με τον Α όροφο..!! Εκτός από Υ.Δ. θα βάλω και Υ.Κ.?? Φαντάζομαι πως έχω μόνο Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!Έχω περίπτωση όπου ο το κτίριο σε ένα σημείο έχει υποχώρηση και εκεί έχει μπει εξώστης.δη τμήμα δωματίου μετετράπη σε εξώση.Επίσης έχει κάνει επέκταση κατά μήκος εξώστη κατά 1 μέτρο αλλά ο συγκεκριμένος εξώστης βλέπει στο πεζοδρόμιο..Το δεύτερο τακτοποιείται?Το πρώτο πως το αντιμετωπίζω?

Link to comment
Share on other sites

...αν δεν υπήρχε η παράβαση θα ήμουν οκ με τη διαμερισμάτωση, σωστά;

Ακριβως. Τωρα ομως δυσκολο με το φωταγωγο. Δεν γνωριζω τι θα εκανα....για να το σκεφτω λιγο. :shock:

Link to comment
Share on other sites

εχω την εξης περιπτωση: τακτοποιω 2 παραβασεις στην ιδια κατοικια. Για τη μια απο τις δυο παραβασεις ο ιδιοκτητης πληρωνε προστιμο διατηρησης κλπ.

Τα ηδη πληρωμενα ποσα του προστιμου ομως, οταν τα βαζω συμψηφιζονται και αφαιρουνται απο το συνολικο προστιμο που προκυπτει και οχι απο την παραβαση για την οποια το πληρωνε. Ελπιζω να ειναι ξεκαθαρο οπως τo εξηγω. Ειναι προβλημα λετε και τι μπορω να κανω?

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι!

Εχουμε την εξης περιπτωση.

πυλωτη με φυτευση μπροστα και πισω υπογειο.

Ολο αυτο πυλωτη και χωρος υπογειου εγινε διαμερισμα.

Οποτε παω με υπερβαση δομησης βοηθητικων χωρων χωρις αλλαγη χρησης, οπως βαζουμε στα υπογεια?

 

Επισης, εκει που στα σχεδια φαινεται φυτευση, ειναι απο αυτη την πλευρα 1ος οροφος και το υπογειο 2 που ειναι κατω απο την πιλωτη ειναι ισογειο.

Θα πρεπει να βαλω και ξεμπαζωμα υπογειου σαν λοιπη παραβαση?

Link to comment
Share on other sites

Largy, προχωρας κανονικά.

 

spsonis, λίγο μπερδεμένο το κτίριό σου.Σκαρίφημα τομής παίζει?Πάντως από αυτά που λες η αλλαγή της Pilotis είναι ΥΔΚΧ και όχι βοηθητικού.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.