Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ν πεις δηλαδή ότι, σε μια αυθαιρεσία π.χ. 10 τ.μ., έχεις τα 5 τ.μ. παράβαση εντός Δ <20% και τα υπόλοιπα 5 τ.μ. παράβαση εντός Δ >20%. Δεν γίνεται κάτι τέτοιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ν πεις δηλαδή ότι, σε μια αυθαιρεσία π.χ. 10 τ.μ., έχεις τα 5 τ.μ. παράβαση εντός Δ <20% και τα υπόλοιπα 5 τ.μ. παράβαση εντός Δ >20%. Δεν γίνεται κάτι τέτοιο!!!!

 

Δεν έχω καταλήξει σαφώς πάνω στο θέμα του Δ.

 

Γιατί τα μεν δόμηση και κάλυψη είναι ποσοτικά μεγέθη ανεξαρτήτως θέσης και βρίσκω λογικό να πηγαίνουν με το άθροισμα των παραβάσεων..... Η παραβίαση όμως του Δ είναι θέμα τοποθέτησης της αυθαίρετης κατασκευής και υπέρβασης νοητών επί εδάφους γραμμών, οπότε δεν το βρίσκω εντελώς παράλογο να μπορεί να πάει με "φέτες".

 

Υπάρχει κάτι σαφές επ' αυτού στις ερωταπαντήσεις που μου έχει διαφύγει?

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

αν εχουμε κλειστη βεραντα (εχει γινει δωματιο) σε οροφο οικοδομης (ακριβως απο κατω εχει και αλλες βεραντες οσοι οι οροφοι της οικοδομης), τοτε εχουμε υπερβαση καλυψης;

 

προσωπικα νομιζω πως οχι γτ η βεραντα δεν ακουμπαει κατω, οποτε δεν πιανει και καλυψη ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

αν εχουμε κλειστη βεραντα (εχει γινει δωματιο) σε οροφο οικοδομης (ακριβως απο κατω εχει και αλλες βεραντες οσοι οι οροφοι της οικοδομης), τοτε εχουμε υπερβαση καλυψης;

 

προσωπικα νομιζω πως οχι γτ η βεραντα δεν ακουμπαει κατω, οποτε δεν πιανει και καλυψη ετσι δεν ειναι;

 

ΕΧΕΙΣ υπέρβαση κάλυψης... στην κάλυψη μετράει η προβολή των κλειστών χώρων στο έδαφος ανεξάρτητα από το αν πατάνε κάτω ή όχι....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

@mkara

και φυσικά έχεις υπέρβαση κάλυψης....

____________________________________________________________________________________________________________

 

Υπάρχει με άδεια του 1982 ισόγειο και Α΄όροφος και βοηθητικό κτίσμα σε επαφή με τα όρια του οικοπέδου.

Το βοηθητικό αλλάζει "χρήση" από βοηθητική σε κύρια.

 

Γίνεται προσθήκη το 2001 και δεν εμφανίζει το βοηθητικό ως υπάρχον. Απλά το εξαφανίζει! (δεν καταλαβαίνω γιατί, αφού δεν μετράει σε ΣΔ/Κ)

 

Το υπολογίζω σαν ΥΔόμησης, χωρίς αλλαγή χρήσης, χωρίς Υπερβ πλαγίων αποστάσεων και Δ. σωστά μεχρι εδώ?

Ως ημερομηνία τι βάζω? προ του 83 ή μετά του 2001?

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Ποια Α2 εννοείς? την Α Ι 2 ή την Α ΙΙ 2?

Εννοώ την ΑΙ 2." Ο συντελεστής 6 εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις με βάση αναφοράς το επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή του ακινήτου"

Μήπως όμως αναφέρεται στην προηγούμενη παράγραφο για κτίρια χωρίς οικ. άδεια ?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σχετικα με το Δ...

 

- Τμημα κατοικιας (πχ. 50μ2) εχει παραβιασει το Δ. (δεν εχω υπερβαση δομησης, απλα παραβιαση Δ. Εχει μετατοπιστει δηλαδη διατηρωντας τις διαστασεις της).

- Ταυτοχρονα εχει κατασκευαστει ενα γκαραζ 20μ2, καθ'υπερβαση αδειας (χρησιμοποιειται οντως σαν βοηθητικος χωρος), παραβιαζοντας παλι το Δ

 

Φτιαχνω 2 φυλλα καταγραφης?

 

1ο: ΥΔΒΧ 20μ2 με παραβιαση Δ (ειμαι στο >20%)

2ο: Χωρις υπερβαση 50μ2 παλι με παραβιαση Δ (ειμαι παλι στο >20%)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια συναδελφοι,

 

πελατης μου εβγαλε κοινοτικη αδεια για μικρη αποθηκη (50τμ)...

 

αντι αυτου δημιουργησε μεταλλικη κατασκευη 225 τμ και υψους 5-6 μ..

 

τα ερωτηματα ειναι τα εξης :

 

1. η λεμπεση λεει οτι υπαρχει ΟΑ στο οικοπεδο.. αυτο βεβαια δεν συμφερει γτ τα ποσοστα ΥΔ,ΥΚ,ΥΥ,ΥπλαγιωνΑ ειναι τα μεγιστα (λογω διαφορας πραγματικοτητας - κοινοτικης αδειας)..αυτο σημαινει οτι ο πελατης θα επιβαρυνθει σε πολυ μεγαλο βαθμο..μπορω να το παω χωρις ΟΑ; αυτο θα συνεπαγεται το προστιμο επι 2. ενω στην πρωτη περιπτωση προστιμο επι ολους τους max συντελεστες.

 

2. μηπως επειδη ειναι τελειως διαφορετικες οι κατασκευες υπαρχει καποιο προβλημα με στατικα κτλ;

 

3. τα 225 τμ τα εχει κλειστα απο 3 μεριες με τσιμεντολιθους και μπροστα με τζαμαριες και το χρησιμοποιει για να αποθηκευει σιτηρα και μηχανηματα..γεωργικη αποθηκη δλδ..ως τι το δηλωνω; μεταποιηση κτλ εννοω..

 

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων..μου φαινεται πολυ δυσκολη περιπτωση..

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σχετικα με το Δ...

 

- Τμημα κατοικιας (πχ. 50μ2) εχει παραβιασει το Δ. (δεν εχω υπερβαση δομησης, απλα παραβιαση Δ. Εχει μετατοπιστει δηλαδη διατηρωντας τις διαστασεις της).

- Ταυτοχρονα εχει κατασκευαστει ενα γκαραζ 20μ2, καθ'υπερβαση αδειας (χρησιμοποιειται οντως σαν βοηθητικος χωρος), παραβιαζοντας παλι το Δ

 

Φτιαχνω 2 φυλλα καταγραφης?

 

1ο: ΥΔΒΧ 20μ2 με παραβιαση Δ (ειμαι στο >20%)

2ο: Χωρις υπερβαση 50μ2 παλι με παραβιαση Δ (ειμαι παλι στο >20%)

 

1- Ναι

2- Αν θυμάμαι καλά απο τις οδηγίες του ΤΕΕ για το συστημα δηλώσεων, την επιλογή "χωρίς υπέρβαση" την χρησιμοποιούμε μόνο όταν η μοναδική αυθαιρεσία είναι η υπέρβαση ύψους. Εκτιμώ ότι η επιλογή στο σύστημα, "υπέρβαση δόμησης <50% της Επιτρεπόμενης δόμησης" είναι ορθότερη.

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια συναδελφοι,

 

πελατης μου εβγαλε κοινοτικη αδεια για μικρη αποθηκη (50τμ)...

 

αντι αυτου δημιουργησε μεταλλικη κατασκευη 225 τμ και υψους 5-6 μ..

 

τα ερωτηματα ειναι τα εξης :

 

1. η λεμπεση λεει οτι υπαρχει ΟΑ στο οικοπεδο.. αυτο βεβαια δεν συμφερει γτ τα ποσοστα ΥΔ,ΥΚ,ΥΥ,ΥπλαγιωνΑ ειναι τα μεγιστα (λογω διαφορας πραγματικοτητας - κοινοτικης αδειας)..αυτο σημαινει οτι ο πελατης θα επιβαρυνθει σε πολυ μεγαλο βαθμο..μπορω να το παω χωρις ΟΑ; αυτο θα συνεπαγεται το προστιμο επι 2. ενω στην πρωτη περιπτωση προστιμο επι ολους τους max συντελεστες.

 

2. μηπως επειδη ειναι τελειως διαφορετικες οι κατασκευες υπαρχει καποιο προβλημα με στατικα κτλ;

 

3. τα 225 τμ τα εχει κλειστα απο 3 μεριες με τσιμεντολιθους και μπροστα με τζαμαριες και το χρησιμοποιει για να αποθηκευει σιτηρα και μηχανηματα..γεωργικη αποθηκη δλδ..ως τι το δηλωνω; μεταποιηση κτλ εννοω..

 

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων..μου φαινεται πολυ δυσκολη περιπτωση..

 

 

1.) Κανονικά όχι ειδικότερα αν προκύπτει πως έχεις λάβει γνώση για την ύπαρξη της αδείας.

2.) Τι πρόβλημα να υπάρξει; Θεωρητικά όλες οι υποβολές είναι στην ίδια κατηγορία.

3.) Δυνάμει της Ε/Α Γ12 στην 3α υπάγονται βιοτεχνίες – βιομηχανίες συσκευασίας και μεταποίησης προϊόντων, δηλ. παραγωγικές μονάδες (γεωργικές, κτηνοτροφικές, αλιευτικές- ιχθυοκαλλιεργητικές) του πρωτογενούς τομέα και μεταποιητικές εγκαταστάσεις τροφίμων. Κατά τη γνώμη μου εφόσον δεν υπάρχει αντίστοιχη δραστηριότητα στο ακίνητο δεν μπορεί να δηλωθεί σ’ αυτή την κατηγορία.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.