Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

αν εχει υπερβεί το επιτρεπόμενο ύψος τοτε Υ.Υ.

αν θες να το νομ/σεις ως κυριο χωρο τοτε ΥΔΚΧ αλλιως ως βοηθητικο.

αν καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν λαβω τα κλιμακοστασια και την αποσταση δ κατα Γ.Ο.Κ εχω υπερβαση της επιτρεπομενης δομησης . Αν τα λαβω κατα ΝΟΚ δεν εχω υπερβαση δομησης παρα μονο λιγα τ.μ. εντος δ . Καταλαβαινετε οτι υπαρχει σημαντικη διαφορα στα προστιμα στις 2 περιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα τα αυθαιρετα που εντασσονται στον 4014 εγιναν κατα την περιοδο που ισχυε ο ΓΟΚ. Για το συγκεκριμενο, ενταχθηκε στο σχεδιο και θα προχωρησει για αδεια νομιμοποιησης για τα τμηματα που ειναι εντος νομιμου περιγραμματος. Οποτε με ποιο τροπο θα υπολογισω τα τ.μ. προς αδεια και τα τ.μ. που θα πληρωσουν προστιμο 4014. Συγνωμη αν επαναλαμβανομαι αλλα εχω χαθει στην αλλαγη της νομοθεσιας :sad:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά τον ΝΟΚ ουτε εχω ασχοληθεί και ουτε τον ανακατεύω με τον 4014...

αλλοι συναδελφοι με περισσοτεροι εμπειρια ισως εχουν αλλη αποψη...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος επρόκειτο, να βγάλουν κάποια απόφαση που θα αφορούσε την σχέση του 4014 με τον ΝΟΚ.Τι έγινε με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος να βοηθησει με τις ερωτησεις στο #4283 ; Ευχαριστω!

...

 

Για αυτό ρωτάς?

 

...

1. Τα επιτρεπομενα μεγεθη οποτε και τα μεγεθη αυθαιρεσιας θα τα μετραμε πια με βαση τον Ν.Ο.Κ η με βαση την Γ.Ο.Κ της χρονολογιας κατασκευης;

 

2. Ως συνεχεια της 1ης ερωτησης, τα μεγεθη των χωρων για τους οποιους θα μπορει να εκδοθει αδεια νομιμοποιησης θα υπολογιζονται μεσω Ν.Ο.Κ.;

 

Στις δικες μου περιπτωσεις εχω θεματα με τις πλαγιες αποστασεις. οι οποιες με Γ.Ο.Κ ειναι 3 + 0,1 ενω με Ν.Ο.Κ 2,5 + 0,05 και δεν ξερω ποσα τετραγωνικα να χρεωσω ως εντος δ. Επισης δεν εχω καταλαβει αν πρεπει να αφαιρεσω τα κλιμακοστασια απο τα τ.μ. υπερβασης, λογω των διαταξεων του Ν.Ο.Κ

...

Link to comment
Share on other sites

νικολαρας

η "επιτροπή" του υπουργειου, " συνεδριαζει" ..ετσι είπε ο υπουργος... ...και μεχρι 31-1-2013

α] θα εχει κωδικοποιησει τον 4014

β] θα εχει εναρμονισει τον 4014 με τον ΝΟΚ για τα υπογεια [για το 50%], τα παταρια, τις σκαλες [?]

αυτα

entit

και τις σοφίτες

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά με την προϋπόθεση να ψηφιστούν τα νέα μέτρα, να μην πέσει η κυβέρνηση, να μην πάμε σε εκλογές, να πάρουν τη δόση του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου, να ανοίξει το σύστημα το ΤΕΕ, μνα ψηφιστούν οι προτάσεις της επιτροπής στη Βουλή, να γίνουν νόμος, να δημοσιευτούν σε ΦΕΚ κ.λπ. Μάλλον δύσκολο το "κατόρθωμα"!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.