Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

...αυτο που "τρεχει" ειναι οτι

α] μεχρι 31-1-2013 η επιτροπη "θα" εχει ολοκληρωσει την "κωδικοποιηση- εναμονιση"

 

...και με την προυπόθεση όλων όσων προανεφερε ο ιασονας...

 

β] μεχρι 31-1-2013 εχει παραταθει η ισχυς του 4014

Επομενως

Αν και εφοσον ...ολοκληρωσει η επιτροπη το εργο Της μεχρι 31-1-2013

η παραταση του 4014

ειναι

"δεδομένη"

καλημερα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

1. Τα επιτρεπομενα μεγεθη οποτε και τα μεγεθη αυθαιρεσιας θα τα μετραμε πια με βαση τον Ν.Ο.Κ η με βαση την Γ.Ο.Κ της χρονολογιας κατασκευης;

2. Ως συνεχεια της 1ης ερωτησης, τα μεγεθη των χωρων για τους οποιους θα μπορει να εκδοθει αδεια νομιμοποιησης θα υπολογιζονται μεσω Ν.Ο.Κ.;

Στις δικες μου περιπτωσεις εχω θεματα με τις πλαγιες αποστασεις. οι οποιες με Γ.Ο.Κ ειναι 3 + 0,1 ενω με Ν.Ο.Κ 2,5 + 0,05 και δεν ξερω ποσα τετραγωνικα να χρεωσω ως εντος δ. Επισης δεν εχω καταλαβει αν πρεπει να αφαιρεσω τα κλιμακοστασια απο τα τ.μ. υπερβασης, λογω των διαταξεων του Ν.Ο.Κ

...

  1. Τα επιτρεπόμενα μεγέθη τα παίρνεις από την Οικοδομική Άδεια που έχει το ακίνητο που εξετάζεις. Οπότε και τις όποιες υπερβάσεις αυτών τις πας σύμφωνα με την οικοδομική άδεια που είχες και τον ΓΟΚ που είχε τότε.
  2. Άδεια νομιμοποίησης πας με το αναφερόμενο στον 4014 άρθρο 22 του ΓΟΚ.

Το άρθρο 22 του ΓΟΚ προέβλεπε ότι μπορούσες για νομιμοποίηση να κάνεις χρήση ή τις πολεοδομικές διατάξεις του χρόνου που έγινε η μη νόμιμη κατασκευή ή να πας με τις διατάξεις του εν ισχύ ΓΟΚ που καταθέτεις.

Δεν επέτρεπε τον συνδυασμό.

 

Ο ΓΟΚ όμως με την ισχύ του ΝΟΚ είναι λίγο OFF τώρα, οπότε κάνε με προσοχή χρήση του άρθρου 22. Σίγουρα το πνεύμα ήταν (και πιθανά παραμένει) ότι στην νομιμοποίηση επιλέγεις ή με τον τότε ΓΟΚ ή με τον τώρα ΝΟΚ.

Επειδή όμως η διαδικασία νομιμοποίησης είναι η ίδια με την παλιά διαδικασία έκδοσης οικοδομικών αδειών και οι μηχανικοί των πολεοδομιών θα σε ελέγξουν, κάνε έναν πρώτο νον πέϊπερ έλεγχο μαζί τους αν το συγκεκριμένο ακίνητο είναι καλυτέρα να το πας με τον ΓΟΚ του τότε που τον ξέρουν ή τον ΝΟΚ του τώρα που αναζητούν εφαρμοστικές πράξεις και δεν τον ξέρουν καλά και περιμένεις μήνες να ζητούν ερμηνευτικά απο ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια. Η δικη μου εκδοχη ειναι οτι και απο το ΝΟΚ ( αρθρο 4 παραφραφο 6 : Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί

τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση

της άδειας δόμησης ) μπορω να λαβω τα μεγεθη της πλαγιας αποστασης δ και την αφαιρεση των κλιμακοστασιων απο τα τ.μ. του συντελεστη δομησης συμφωνα με τις διαταξεις του Ν.Ο.Κ και τα υπολοιπα τ.μ. τα οποια δεν νομιμοποιουνται παρα μονο τακτοποιουνται να πληρωσουν προστιμο με τον 4014.

Θα ενημερωσω για την πορεια του θεματος ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι δεν ηξερα που να ποσταρω.Το κάνω εδώ λοιπον και ζητάω την γνώμη σας.

Σε οικόπεδο εντός σχεδιόυ που κλήθηκα για τακτοποίηση αυθαιρέτου είδα τα εξής:

1.Διώροφο κτίσμα που έχει τακτοποιηθεί με Ν 1337/1983 (Γ φαση το 1999)

2.Διώροφο κτίσμα για το οποίο έχει εκδοθέι Ο.Α (το 2000) ως άδεια προσθήκης επί του παλιού κτιρίου.(ενοείται πως στα τ.μ της άδειας είχαν αφαιρεθεί τα τακτοποιημένα τ.μ του παλιού κτιρίου)

Συμβολαιογραφικά:Δεν υπάρχει σύσταση και το οικόπεδο όπως και τα δυο ακίνητα ανήκουν στα 3 μέλη μιας οικογένειας.(μητέρα 50% και δυο ενήλικα παιδιά απο 25%)

 

Και στα δυο κτίρια υπάρχουν αυθαιρεσίες που θέλουν οι ιδιοκτήτες να τακτοποιήσουν.

ΕΡΩΤΗΣΗ:Πρέπει να γίνει οπωσδήποτε μια δήλωση κοινή και για τα δύο ακίνητα ή πιστεύετε πως μπορώ να κάνω δυο δηλώσεις ξεχωριστά σε περίπτωση που συμφέρει τους πελάτες?

Link to comment
Share on other sites

miha: Το ακίνητο είναι ένα με ένα διωροφο κτίριο το οποιο έχει ανεγερθεί σε δυο φάσεις. Θα ελέγξεις τις υπερβάσεις και θα υποβάλεις μια δήλωση με τα ονοματα των συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω δύο ερωτήσεις και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει....

 

1. Σε περίπτωση μεταβίβασης όπου απαιτείται βεβαίωση αλλά ο ιδιοκτήτης αδυνατεί να πληρώσει το πρόστιμο (3.500ευρώ) χωρίς να μπει σε διακανονισμό δόσεων, υπάρχει κάποια διαδικασία που να επιτρέπει την έκδοση της βεβαίωσης χωρίς την αποπληρωμή του πρόστιμου; Ο ιδιοκτήτης μου λέει ότι μπορεί να πληρώσει το 30% και να προχωρήσει η διαδικασία. Τι χαρτί νομιμοποίησης θα προσκομήσω τότε;

 

2. Σε μαιζονέτα με τρία επίπεδα που το κάθε επίπεδο αποτελεί ξεχωριστή ιδιοκτησία (τρία συμβόλαια) αλλά στην άδεια είναι ένα σπίτι με ένα ρολόι ΔΕΗ, ο διοκτήτης θέλει να φτιάξει δύο ξεχωριστές ιδιοκτησίες (υπόγειο & 1/2ισόγειο και Α όροφο & 1/2 ισόγειο). Αυτό είναι παράβαση Διαμερισμάτωσης; Προφανώς και θα γίνουν αλλαγές στα Η/Μ, άρα θα χρειαστεί κανονική άδεια ή το δηλώνω στο 4014 με την παράβαση διαμ/σης, εκδίδω μία άδεια μικρής κλίμακας για της εσωτερικές εργασίες και υποθέτω ότι αφού έχω τρία συμβόλαια η ΔΕΗ θα μου δώσει xtra ρολόι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν έχουμε ακόμα απολύτως καμία ενημέρωση. Μάλλον περιμένουμε έως τις 31.1.2013 που θα έχουν κάνει ανακοίνωση με λεπτομέρειες....

 

2. Αν όπως λες "...θέλει να φτιάξει" δεν μπορείς με τον 4014. Κανονικά πας για άδεια και στη συνέχεια και διόρθωση συμβολαίων.

Link to comment
Share on other sites

Ακίνητο εντός αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου με άδεια και άρτιο κατά παρέκκλιση έχει παραβάσεις... στο τοπογραφικό (σημερινό) όμως αποδεικνύεται ότι δεν έχει τελικά τα απαραίτητα τετραγωνικά (διαφορά με το τοπογραφικό της άδειας 300τ.μ.) και χάνει την όλη αρτιότητα.

Τι ισχύει; Τι κάνω;

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.