Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οι αυθαιρετοι εξωστες σε κτιριο με οικοδομικη αδεια (συνολο εξωστων και η/χ<30%) πρεπει να μπουν με αναλυτικο ή δεν θεωρουνται παραβαση?

 

(με εχει μπερδεψει η δ6 και στ7)

Link to comment
Share on other sites

Sundance αν δεν ξεπερνάς το επιτρεπόμενο ποσοστό τότε τα βάζεις με αναλυτικό. Βέβαια αν τυχόν παραβιάζεις πλάγιες αποστάσεις ή Δ τότε κανονικά θα έπρεπε να το δηλώσεις σαν ΥΔΒΧ με παραβίαση αυτών των αποστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

.....................Βέβαια αν τυχόν παραβιάζεις πλάγιες αποστάσεις ή Δ τότε κανονικά θα έπρεπε να το δηλώσεις σαν ΥΔΒΧ με παραβίαση αυτών των αποστάσεων.

 

Ακόμα και στην περίπτωση αυτή με αναλυτικό και αναφορά στα σχόλια της δήλωσης ότι, ναι μεν παραβιάζουν π.χ. απόσταση Δ, αλλά έτσι όπως είναι φτιαγμένη η εφαρμογή του ΤΕΕ, δεν μπορεί να υπολογιστεί πρόστιμο γι' αυτό.

 

Δηλαδή, ούτε 1 ευρώ παραπάνω δεν πρέπει να τους δίνουμε.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει όταν παραβάσεις κατηγορίας 13 έχουν παλαιότητα και δικαιούνται έκπτωσης, όπως έχουν πει, αλλά έτσι όπως είναι φτιαγμένη η εφαρμογή του ΤΕΕ, αυτό δεν είναι εφικτό να γίνει. Δηλαδή, παράβαση κατηγορίας 13 πριν το 1983 είναι 500 Χ 0,15 = 75 ευρώ!!!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς τους "περιμένω στη γωνία" και είμαι έτοιμος να ζητήσω επιστροφές ήδη καταβληθέντων για τέτοιες περιπτώσεις.....

Κι όπως έχω ξαναγράψει, για όσους το θυμούνται, έχω πελάτη δικηγόρο, που έχει τέτοια περίπτωση με 4 παραβάσεις κατηγορίας 13 με αποδεδειγμένη παλαιότητα πριν το 83 και θα κινηθεί νομικά εναντίον τους αν δεν επιστρέψουν χρήματα (4 Χ 500 = 2.000 αντί 4 Χ 75 = 300)......

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

ειμαι σιγουρος οτι το εχετε απαντησει, αλλα...

 

σε μια πολυκατοικα, ενα διαμερισμα 100 τ.μ εχει και ενα παταρι 60τμ... (συνολικη δομηση οικοπεδου 500τμ)

 

ειναι υπερβαση δομησης <50% ή 50 εως 100%

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.