Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιές ένα ποτήρι ...γάλα, λίγο πριν κοιμηθείς.....

Κοιμήσου, όσο πιο ήρεμα μπορείς......

Ονειρεύσου ό,τι θέλεις.....

Ξύπνα το πρωί χαρούμενη.....

Κάνε ό,τι σε φωτίσει ο ..Θεός!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα της πέργκολας σας γράφω περισσότερες πληροφορίες. Είχε εκδοθεί οικοδομική άδεια για ανέγερση τριών αποθηκών και μετά από αρκετό διάστημα βγήκε άδεια κατασκευής πέργκολας μεταξύ τους ώστε να γίνει το γνωστό συμβόλαιο οριζόντιας (πλέον) ιδιοκτησίας σε εκτός σχεδίου δόμηση. Το πρόβλημα μου είναι ότι όλες οι αποθήκες έχουν αυθαίρετες κατασκευές που θεωρητικά με το συμβόλαιο οριζόντιας ιδιοκτησίας μπορεί ο καθένας να τις δηλώσει ξεχωριστά στο Ν4014/11. Ο δικός μου ιδιοκτήτης θέλει να έκδοση άδεια προσθήκης αποθήκης και το πρόβλημα μου είναι τί να δείξω στο τοπογραφικό και στο διάγραμμα κάλυψης, όσον αφορά τις παραβάσεις των άλλων γιατί τις δίκες μου θα πρέπει να τις βάλω στο Ν4014/11 και  εφόσον δεν έχει κατασκευαστεί η πέργκολα ? και αναγκαστικά πρέπει να χρησιμοποιήσω το συμβόλαιο της οριζόντιας ιδιοκτησίας .Ελπίζω να καταλάβατε το πρόβλημα μου! Καμιά λύση ?

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη!

 Αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής:

Κτίριο με Ο.Α. που αποτελείται από υπόγειο (βοηθητικοί χώροι-λεβητοστάσιο-δεξαμενή-χώροι στάθμευσης), ισόγειο (κλιμακοστάσιο προς ορόφους και μία κατοικία με δική της είσοδο) 

Α' όροφο και Β' όροφο που αποτελούν μεζονέτα και δώμα που εξυπηρετείται από το κλιμακοστάσιο της μεζονέτας.

Υπάρχουν διάφορες αυθαιρεσίες σε όλα τα επίπεδα.

Το θέμα είναι πρέπει να κάνω μία δήλωση στο ΤΕΕ ή δύο επειδή η κατοικία στο ισόγειο έχει δική της είσοδο;

Δεν υπάρχει σύσταση αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

gella

για αποθηκες στο Δ270 και στο αρθρ. 2 και στο  αρθρ.9

επιτρεπει την διασπαση των κτιριων..

Τι χρειαζονταν οι "περγκολες" να συνδεσουν???

Ας  το ξαναδουμε...

Link to comment
Share on other sites

gella

για αποθηκες στο Δ270 και στο αρθρ. 2 και στο  αρθρ.9

επιτρεπει την διασπαση των κτιριων..

Τι χρειαζονταν οι "περγκολες" να συνδεσουν???

Ας  το ξαναδουμε...

Το έκαναν για να συντάξουν συμβόλαιο οριζόντιας ιδιοκτησίας και να μπορεί να έχει ο καθένας το δικό του κομμάτι σαν κάθετη ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

δεν πηραν απο την ΕΠΑΕ διασπαση ογκου

 

ζητησαν  ΟΑ Με "συνενωμενα" τα κτιρια.

και εκαναν  συσταση  οριζοντιας ιδιοκτησιας και -μαλλον- εκαναν και αποκλειστικες χρησεις...

 

Αυτο σημαινει οτι στο συμβολαιο της συστασης ΟΙ εχουν επισυναφθει οι κανονικες κατοψεις...με τις περγκολες...

Θα πρεπει να γινουν οι περγκολες...

 

Και, νομιζω οτι,  αυτες "μετρουσαν" στον σδ...

Link to comment
Share on other sites

gella, το πρόβλημά σου δεν είναι μόνο οι πέργκολες αλλά πρωτίστως οι αυθαιρεσίες των άλλων οριζόντιων που από ότι κατάλαβα δεν έχουν τακτοποιηθεί.

Όσον αφορά την πέργκολα, λες ότι γκρεμίστηκε και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Δεν είναι πολεοδομικό το θέμα της μη κατασκευής της πέργκολας...

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου ΜΠΟΡΕΙ να πάρει;;;;; 

(έτσι ας μάθουμε να σκεφτόμαστε)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.