Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

υδβχ με ποσοστό υπέρβασης 60/μέγ. επιτροπέμ. δόμηση οικοπέδου---->60/500=12%<50%.

Αλήθεια το διαμέρισμα τι ύψος έχει που χώρεσε και πατάρι?

Αν δεν το βιάζεται ο πελάτης σου περίμενε λίγο μήπως σε συμφέρει με το νέο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω, αρα παει στο συνολο, οχι ανα ιδιοκτησια η υδ...

 

μου ηρθε ο πελατης, ενω πριν ειχε παει σε συναδελφο, του έβγαλε τον κωδικό πληρωμής για το παράβολο, αλλα δεν τα βρήκανε και ο πελάτης δεν εχει πληρώσει το 500ρικο (απο 2/2012)....

 

τωρα ειναι υποχρεωμένος να συνεχίσει με τον πρωτο μηχανικό ή μπορουμε να ζητήσουμε να ανακληθεί το αρχειο?

Link to comment
Share on other sites

η δήλωση με το συνάδελφο είναι σε αρχική υποβολή αν κατάλαβα σωστά. Άρα οι οδηγίες λένε ότι το στάδιο αυτό δεν αποτελεί δήλωση, οπότε δεν βλέπω να απαιτείται κάποια άλλη ενέργεια και δε νομίζω ότι θα υπήρχε η δυνατότητα ανάκλησης αν χρειαζόταν.

Το θέμα είναι να μην υπάρχει κάποια οικονομική αξίωση του συναδέλφου από τον πελάτη σου. Μήπως είχαν υπογράψει κάποιο συμφωνητικό. Για λόγους καθαρά συναδελφικούς επικοινώνησε μαζί του μήπως υπάρχει κάτι που ο πελάτης σου δεν σου έχει αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δύο ερωτήματα και από μένα για περίπτωση δήλωσης με στέγαστρα στον περιβάλλοντα μονοκατοικίας:

1. Στο τοπογραφικό της ΟΑ φαίνονται δύο κτίρια προ ΄55 τα οποία σήμερα δεν υπάρχουν - έχουν γκρεμιστεί χωρίς άδεια. Σκέφτομαι απλά να σημειώσω πάνω σε αυτό

και στα σχόλια ότι τα κτίρια αυτά δεν υφίστανται χωρίς να ασχοληθώ περαιτέρω. Σωστά?

2. Αν τα δύο στέγαστρα - λόγω του ότι παραβιάζουν το Δ- τα υπολογίσω ως ΥΔ, ΒΧ, ΥΚ κλπ προκύπτει ευμενέστερο αποτέλεσμα από το αν τα πάω με κατηγορία 13.

Το κάνω ή είμαι υποχρεωμένη να ακολουθήσω τη Δ6?

Αυτά. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

NTIN

Αν δίνουν ευμενέστερο αποτέλεσμα πρέπει να το υπολογίσεις με βάσει τα τ.μ.

Πιστεύω ότι πρέπει να πας με αναλυτικό (λογικά 500 ευρώ θα βγει με τον αναλυτικό)

 

Ερώτηση:

Θέλω να βγάλω μια άδεια. Στο οικόπεδο υπάρχει κτίσμα με άδεια. Θα πρέπει να ελέγξω και το υπάρχον κτίριο αν έχει παραβάσεις, καθώς και το περιβάλλοντα χώρο πριν προχωρήσω στην έκδοση αδείας έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε οικοδομή με άδεια έχει κατασκευαστεί και ανελκυστήρας που όμως δεν φαίνεται στα σχέδια. Δεν έχει γίνει σύσταση Ο.Ι. οπότε ολόκληρη η οικοδομή θεωρείται μία ιδιοκτησία. Πρέπει να τακτοποιηθεί ο ανελκυστήρας? Δεν είμαι σίγουρος γιατί είναι εσωτερικά του κτηρίου και δεν έχω ούτε υπέρβαση ούτε πχ. διαμερισμάτωση ή αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.