Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την δεσμευση ή οχι Σ.Δ απο χώρους που έχουν τακτοποιηθεί με τον ν.3843, μην παιρνετε και όρκο....

 

@ Faethon : Την σύσταση συνήθως ρωτάς αν έχει γινει, εκτός και αν έχεις μπλέξει με κανέναν παππού που τα χει χαμένα οπότε ζήτα του το Ε9 που καταθέτει στην εφορία και δες εκεί αν '' χωρίζονται'' οι ιδιοκτησίες...(θα τις έχει την μια κάτω απο την άλλη και όχι σε μία γραμμή)

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Και αν έρθουν 3 σε 3όροφο; Το Ε9 θα δείχνει μία για τον καθένα. Άρα μία αίτηση.... Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Για την δεσμευση ή οχι Σ.Δ απο χώρους που έχουν τακτοποιηθεί με τον ν.3843, μην παιρνετε και όρκο....

 

@ Faethon : Την σύσταση συνήθως ρωτάς αν έχει γινει, εκτός και αν έχεις μπλέξει με κανέναν παππού που τα χει χαμένα οπότε ζήτα του το Ε9 που καταθέτει στην εφορία και δες εκεί αν '' χωρίζονται'' οι ιδιοκτησίες...(θα τις έχει την μια κάτω απο την άλλη και όχι σε μία γραμμή)

 

Δεν είναι ασφαλές το συμπέρασμα από το Ε9 για το εάν έχει γίνει σύσταση....

 

Οι ΔΟΥ δέχονται να δηλώνεις ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ τους ανεξάρτητα λειτουργικά χώρους, έστω και χωρίς σύσταση....

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω την κατακλείδα μου σε εκείνη τη συζήτηση:

Ο νόμος στον παραλογισμό του λέει και κάποια λογικά πράγματα.

1. Η κάθε περιοχή έχει κάποια πολεοδομικά στάνταρ.

2. Κατασκευή με υπέρβαση/χωρίς άδεια = παράνομη και θα πληρώσεις (σκουλικί) ένα πρόστιμο Α, επειδή δεν πλήρωσες φόρους, ΙΚΑ, σύκα κλπ.

3. Αν η αυθαιρεσία σου ΞΕΠΕΡΝΑ τα στάνταρ που η πολιτεία θέσπισε θα επιβαρυνθείς επιπλέον και θα πληρώσεις 1,4*Α.

Αυτό το νόημα έχουν οι συντ. υπέρβασης

με εξαίρεση τον υπέρβασης δόμησης που θα έπρεπε να έχει αποδοθεί αλλιώς (πχ συντελ αυθαιρεσίας στη δόμηση).

 

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

 

 

Πάντως soundholics και την υπέρβαση δόμησης στο τέλος με τα επιτρεπόμενα στην περιοχή τη συγκρίνει και σου λέει άμα έχεις υπόλοιπο σ.δ. δεν τακτοποιείς...νομιμοποιείς! όλα με βάση τα επιτρεπόμενα στην περιοχή λοιπόν...μη βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας με υπεραναλύσεις...

 

Επίσης όταν δεν αναλύονται από τον ίδιο το νόμο αυτές οι έννοιες δεν προσπαθείς να τις αναλύσεις εσύ...το αποτέλεσμα θα είναι τελείως υποκειμενικό...π.χ. αν παγιωθεί η δική σου η άποψη εμένα θα με βρίσκει αντίθετο...δεν πάει έτσι...κάλυτερο απ'το να αναλύσουμε τις έννοιες του νόμου (που ανάθεμα τί είχε ο νομοθέτης στο μυαλό του) είναι να αναλύσουμε το πνεύμα του νόμου...

 

 

Αυτά τα τονισμένα έγραφα και ξανάγραφα χρωματιστά και κουραστικά....

 

 

Και κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί για θέματα που δεν είναι αποσαφηνισμένα κάποιοι επιλέγουν τα δυσμενέστερα σενάρια για τους πολίτες...είμαστε οι σκληροί ελεγκτές του κράτους κι έτσι; Ποιος μας πληρώνει και ποιος μας τα παίρνει στην τελική; Αν ο νόμος σου αφήνει περιθώρια για ερμηνείες ευμενέστερες για τον πελάτη σου και τις οποίες μπορείς να τεκμηριώσεις σχετικά εύκολα με ποια λογική θα κοιτάξεις να του βγάλεις υπέρογκο πρόστιμο; Τί είμαστε; Μπάτσοι λίγο πριν τις γιορτές; Που ξεχυνόμαστε στους δρόμους και γράφουμε επειδή μιλάει ο άλλος στο κινητό;

 

Εμ? μας τα "σερβίρει" ο (άχρηστος) Νόμος στο πιάτο .... κι εμείς ντε και καλά να εξηγήσουμε τη συνταγή....

Κοινώς "κάποιου του χάριζαν ένα γάϊδαρο κι αυτός τον κοίταζε στα δόντια".....

 

 

 

Sagiasd εγωτεινωστηδικησουερμηνεια.

Οτι αν υπαρχει υπολοιπο καλυψης τοτε δεν εχουμε υπερβαση καλυψης, οπως και οταν το υψος ειναι κατω απο το επιτρεπομενο της περιοχης δεν εχουμε υπερβαση υψους.

Οι αυθαιρεσιες αυτες που ειναι μεν καθ'υπερβαση της αδειας αλλα οχι καθ'υπερβαση των επιτρεπομενων μεγεθων "τιμωρουνται" με τα τετραγωνικα δομησης που υπολογιζουμε.

 

Αυτό ακριβώς πιστεύω.... και ακριβώς επειδή αυτό ΔΕΝ μπορεί να βρει αντιστοιχία στο ύψος (χωρίς υπέρβαση δόμησης) κατέληγα στη λύση του αναλυτικού....

Edited by Kapa
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι αυθαίρετες κατασκευές είναι καθ'υπέρβαση αδείας...δε χρειαζόταν να το λέει καν...εκτός αν είναι η ίδια η άδεια παράνομη...από κει και πέρα τιμωρείσαι για την υπέρβαση δόμησης. Αν το αυθαίρετο είναι όμως μέσα στο υπόλοιπο κάλυψης ή υψους που πιθανόν είχες δεν βάζεις τους αντίστοιχους συντελεστές...εξετάζεις μόνο αν υπερβαίνουν και αυτά τα μεγέθη τα επιτρεπόμενα στην περιοχή ώστε να υποβαθμίζεται το οικιστικό περιβάλλον...δε νομίζω ότι σε μια περιοχή που γύρω γύρω είναι κτισμένες πολυκατοικίες 4όροφες κι εσύ για κάποιο λόγο εξάντλησες το σ.δ. στο δεύτερο αν κάνεις αυθαίρετα 3ο πρέπει να τιμωρηθείς και για το ύψος...δε νομίζω ότι είναι αυτό το πνεύμα του νόμου...άποψή μου.

 

Πάντως νομίζω η συζήτηση πρέπει να μεταφερθεί αλλού...Μόνο ξεκάθαρες απαντήσεις δεν παίρνει κάποιος εδώ!

 

Συμφωνώ και σ' αυτό!!!

Κρίμα για όλους μας μόνο, που λόγω ενός τόσο απαίσια κακογραμμένου Νόμου, καθόμαστε και προσπαθούμε ΕΜΕΙΣ να βρούμε τι εννοεί αυτός ο ρημαδονόμος.....

 

Όλα αυτά θα λυνόντουσαν με νέα παραδείγματα του ΥΠΕΚΑ και όχι με ασαφείς ερωτοαπαντήσεις που ο καθένας τις ερμηνεύει κατά το δοκούν.

 

Να συμπληρώσω..... με νέα, υπεύθυνα και ΣΩΣΤΑ παραδείγματα....

 

Σύμφωνοι απλά εγώ λέω ότι μέχρι τότε εμείς πρέπει να εξετάζουμε τα ευμενέστερα σενάρια για τους πολίτες και όχι τα δυσμενέστερα με κίνδυνο να είμαστε αυστηρότεροι από τον ίδιο το νόμο...δεν έχει λογική αυτό.

 

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!

Αυτά κατά τη γνώμη μου είναι πατέντες για να μπορείς να τακτοποιείς τα πάντα και να δίνεις τις βεβαιώσεις αλλιώς θα κόλλαγε το σύστημα αφού δε θα υπήρχε αυθαίρετη κατασκευή αλλά το ύψος δε θα συμφωνούσε με την άδεια! Εφόσον όμως έχεις τακτοποιήσει ως υπέρβαση δόμησης δε χρειάζεται να χώνεις συντελεστές

 

Με τη διαφορά πως θεωρώ ότι ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ που αύξησε το ύψος(σε σχέση με την άδεια) και γι αυτό το σκέλος έχω εκφράσει την άποψη περί υπολογισμού με αναλυτικό.

Στο υπογραμμισμένο σκέλος ακριβώς έτσι το βλέπω κι εγώ.....

 

Εάν μας ζητηθεί σήμερα βεβαίωση νομιμότητας με περίπτωση παραβίαση ύψους αδείας και όχι επιτρεπόμενου περιοχής, είτε έτσι υπολογισμένη είτε αλλιώς, θα τη δίνατε;;;; Ή θα τους λέγατε να περιμένουν να ξεκαθαρίσει το θέμα;;

 

ΟΧΙ, χωρίς τακτοποίηση με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, ΔΕΝ θα την έδινα. ΔΕΝ παύει να είναι αυθαίρετη κατασκευή η οποία επηρεάζει το ύψος του ακινήτου/ οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας..

Αυτό στο οποίο διαφωνούμε (όποιοι διαφωνούμε μεταξύ μας) είναι ο τρόπος υπολογισμού του προστίμου και όχι το εάν πρόκειται για αυθαίρετη κατασκευή.

 

Πάντως μολονοτι και οι δύο απόψεις τεκμηριωνονται πολύ καλά, τεινω να συμφωνησω οτι η υπέρβαση υψους μέσα στα επιτρεπόμενα δεν περναει με συντελεστη αλλά με 13. Ο λόγος που το λέω αυτό είναι οτι από το πνεύμα του νόμου που είναι πιο πολύ προσανατολισμένος στην περιβαλλοντική επιβάρυνση και οχι στις διαφορες με την άδεια. το συναγω αυτό απο το γεγονος οτι και τις αυθαιρετες εσωτερικές διαρρυθμισεις που ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ λέει οτι για τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ νόμο δεν εκλαμβανονται ως τέτοιες και δεν χρειάζεται να συμπεριληφθουν. Για αυτό και θεωρώ οτι τα μεγέθη που δεν ξεπερνουν τα επιτρεπόμενα έχουν ευνοικοτερη αντιμετώπιση.

 

Έτσι......

 

 

 

Θα μπορούσα να σου απαντήσω ότι στην τύχη (αφού δεν υπάρχει κάτι ρητό και κατηγορηματικό) βάζεις εσύ τα δυσμενέστερα αλλά δε θαχε νόημα ούτε θα το κάνω...Σέβομαι την επιχειρηματολογία σου και δε θεωρώ ότι τα βάζεις στην τύχη...Και όλες σου οι ερωτήσεις έχουν και αντερωτήσεις αλλά σκέψου τες μόνος σου...

 

Συμφωνώ ακόμη μια φορά...... :)

 

Επίσης από τα παραδείγματα της μοναδικής εγκυκλίου

 

Παράδειγμα 3:

Β’κατοικία με οικοδομική άδεια 150τμ που επεκτάθηκε κατά 60τμ στο δώμα (επιπλέον όροφος) αποδεδειγμένα το 1995, ΚΑΘ’ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΕΓΙΣΤΟΥ ΥΨΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ σε ΤΖ 1500Ε.

Καταβολή παραβόλου:1000Ε

Ειδικό πρόστιμο:

60τμ Χ 1500Τ.Ζ. Χ 0,15 Χ 1,0 (εντός σχεδίου) Χ 0,6 (άλλη κατοικία με ΤΖ >1000Ε) Χ 1 (υπέρβαση δόμησης<50%) Χ 1,4 (υπέρβαση υψους>20%) Χ 0,8 (παλαιότητα) = 9.072Ε

Συνολική οφειλή: παράβολο 1000Ε

Και ειδικό πρόστιμο 9.072Ε (-παράβολο) = 8.072Ε

(εφάπαξ εξόφληση = 9.072Ε-20%=7.257,60Ε)

 

Αναρωτιέμαι...πόσο εύκολο θα ήταν να μην γράφει τίποτα (αφού εξυπακούεται ότι είναι της αδείας υπέρβαση)! Η' εύκολα να γράφει καθ'υπέρβαση του ύψους της αδείας αν ίσχυαν όσα λέει ο soundholics! Το ότι γράφει ρητά καθ'υπέρβαση του μέγιστου ύψους της περιοχής και χρησιμοποιεί το συντελεστή (1,4) τί σας μοιάζει ότι εξετάζει ο συγκεκριμένος στο παράδειγμα; Αν έχει υπέρβαση της άδειας; (που σίγουρα έχει) ή του ΜΕΓΙΣΤΟΥ ύψους ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ; Εγώ διαλέγω στην ΤΥΧΗ το δεύτερο!

 

Κι εγώ.... στην ΤΥΧΗ (!!!) το ίδιο διαλέγω.....

 

 

Συνάδελφοι,

 

μετά από κάποιες μέρες αποχής λόγω κρεβατώματος.... επανέρχομαι.... ΧΩΡΙΣ πολύχρωμα κείμενα που απ' ότι είδα κούρασαν....

 

Ζητώ συγγνώμη για το βγάλσιμο ματιών που σας προκάλεσα.

 

Σκοπός μου ήταν να τονίσω κάποια σημεία και να τα "συνδέσω" χρωματικά μεταξύ τους, προκειμένου να τα συνδέσω ΚΑΙ νοηματικά... προφανώς για κάποιους δεν ήταν ο ενδεδειγμένος τρόπος ... ΟΚ απολύτως δεκτό ότι ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά...."περί ορέξεως κολοκυθόπιττα" που λένε και στο χωριό μου...

 

Τα παραπάνω ποστς που παρέθεσα, είναι η απόδειξη ότι δεν τα βλέπω ΜΟΝΟ εγώ έτσι τα πράγματα.....

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ είμαστε πολλοί που τα βλέπουμε είτε έτσι είτε αλλιώς..... και όλοι μας έχουμε τα επιχειρήματά μας....

 

Έτσι που είναι ο Νόμος γραμμένος, αν δεν υπάρξουν σύντομα διευκρινίσεις ΣΑΦΩΣ και ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΔΙΑΤΥΠΩΜΕΝΕΣ, κανένας ΕΛΕΓΧΟΣ μελλοντικά δε θα μπορεί να μας καταλογίσει ευθύνες επειδή επιλέξαμε τη μία ή την άλλη οπτική - ερμηνεία επί του θέματος,

 

Με δεδομένο αυτό, και ΠΕΡΑΝ των όποιων διαφωνιών μας στην ερμηνεία του "τι θέλει να πει ο ποιητής", εκφράζω την άποψη ότι θεωρώ κρίμα (για τους πελάτες μας) να επιλέγουμε τη δυσμενέστερη εκδοχή υπολογισμού του προστίμου, τη στιγμή που ΥΠΑΡΧΕΙ επιχειρηματολογία η οποία (κατά τη γνώμη τη δική μου και άλλων πολλών συναδέλφων) ΜΠΟΡΕΙ να στηρίξει ΑΝΕΤΑ την ευμενέστερη εκδοχή.

 

 

Αυτά από μένα σε σχέση με το τι θεωρείται υπέρβαση ύψους από τον καθένας μας (ΠΑΝΤΑ σε σχέση ΚΑΙ με το συγκεκριμένο Νόμο ΚΑΙ με τον υπολογισμό προστίμου) .

 

Ελπίζω ότι δε θα νιώσω την ανάγκη να επανέλθω στο συγκεκριμένο θέμα επειδή κάποιος "βράζει από το θυμό και την αγανάκτησή του επειδή εγώ -ως πλήρης ανευθυνότητας- πήρα το δικαίωμα να ερμηνεύω και να παραπλανώ".

 

Ελπίζω επίσης, ότι ΟΛΟΙ μας καταλαβαίνουμε ότι στο ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΒΡΑΖΟΥΜΕ και δε μπαίνουμε (όσοι μπαίνουμε) στη διαδικασία της διαφωνίας προκειμένου να αποδείξουμε ποιός είναι ο καλύτερος μηχανικός... (το διάβασα κι αυτό... :shock: )

Edited by Kapa
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, χωρίς τακτοποίηση με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, ΔΕΝ θα την έδινα. ΔΕΝ παύει να είναι αυθαίρετη κατασκευή η οποία επηρεάζει το ύψος του ακινήτου/ οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας..

Αυτό στο οποίο διαφωνούμε (όποιοι διαφωνούμε μεταξύ μας) είναι ο τρόπος υπολογισμού του προστίμου και όχι το εάν πρόκειται για αυθαίρετη κατασκευή.

Ίσως δεν διατύπωσα καλά την ερώτηση. Εννοούσα αν είχε τακτοποιήσει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Σήμερα τι θα κάνατε; Δε θα τη δίνατε τη βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.