Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

παιδια που ειναι οι ερωτησεις Θ δεν τις βλεπω στο ΤΕΕ

Δες http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=JR857v0HvDs%3d&tabid=762&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσοχή, για αυθαίρετα σε μη οικοδομήσιμα οικόπεδα ή γήπεδα, για τον υπολογισμό του προστίμου δεν λαμβάνονται υπόψη οι αυξητικοί συντελεστές 4,5,7,8, και 9, δεδομένου ότι όταν δεν υπάρχει αρτιότητα, δεν υπάρχουν και επιτρεπόμενοι όροι δόμησης για να συγκρίνουμε τις υπερβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχουμε οικοδομή σε εξέλιξη ο Ν-4030 αρθ 49 παρ 10 λεει:

"Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών αποπεράτωσης και

επισκευής γίνεται ύστερα από έγκριση που δίνεται από

την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον οι εργασίες

για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση δεν επαυξάνουν το

κτίσμα σε όγκο." Δηλαδή σταματούν οι εργασίες και παίρνουμε έγκριση απο την πολεοδομία

Το έχει ξεκαθαρίσει κανένας αυτό. Στην πολεοδομία λένε πώς δεν ξέρουν τίποτα το ίδιο και στο ΤΕΕ

Έχω μια τέτοια περίπτωση και δεν ξέρω τι να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Sbaba

η δήλωση, αφορά όλη την οικοδομή σου, ή ένα τμήμα της μόνο;

Εφ' όσον αφορά όλη την οικοδομή (δεν το πιστεύω) σταματάει όλη

Αν όμως αφορά ένα τμήμα της, τότε σε αυτό το τμήμα σταματάς τις εργασίες σου

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αποτυπώνεις τα πάντα.

Αν εκτός των κλειστών χώρων και των ημιυπαιθρίων, έχεις και κατασκευές που παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις (πλάγιες αποστάσεις, πρασιά, ύψος) τότε αυτές τις υπολογίζεις με αναλυτικό (κατ. 13) και μόνο για το τμήμα που παραβιάζει τις διατάξεις.

Αυτό σε συνδυασμό με την επιβολή συντελεστών και στην κατηγορία 13 μας δένει τα χέρια.

Faethon η περίπτωση μου είναι για ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ και ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ σε μη αρτιο και μη οικοδομησιμο. Τότε τι διατάξεις ελέγχω? Μήπως τελικά δεν πρέπει να βάλω τίποτα στον αναλυτικό? Μόνο τους κλειστούς χώρους να βάλω στο φύλλο καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι εχει ¨"κολλησει" το μυαλο μου.Ο ιδιοκτητης εχει κανει αυθαιρετη κατασκευη στο δωμα και πανω απο αυτο ειναι το μηχανοστασιο του ανσασερ.Δεδομενου οτι ειναι ενας ο ιδιοκτητης λεω να βαλω και το μηχανοστασιο στην ιδια αιτηση(αληθεια αν δεν το βαλω εχω θεμα εγω?).Υψος συμφωνα με την αδεια 10.70μ .Η αυθαιρετη κατοικια στην γ οροφο ειναι 2.95 και του μηχανοστασιου 2.μ.Θα υπαρξουν ξεχωριστα φυλλα καταγραφης.Θα αθροισω την υπερβαση και των δυο δλδ θα εχω 4.95μ , θα διαιρεσω με το επιτρεπομενο και θα βαλω το ιδιο και στα 2 φυλλα καταγραφης ?ή για την κατοικια θα βαλω (13.65-10.70)21 και για το μηχανοστασιο(15.65-10.70)/21? Επισης και κατι αλλο , σαν επιτρεπομενο υψος οταν οι οροι δομησης λενε κατα ΓΟΚ200 παω βασει συντελεστη δομησης πχ για 1.80σ.δ τοτε υψος 21μ και οχι βασει δρομου ετσι δεν ειναι ?

Συγνωμη αν φαινονται αστειες οι ερωτησεις μου , αλλα ειλικρινα εχω μπλοκαρει :sad:

Link to comment
Share on other sites

Faethon η περίπτωση μου είναι για ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ και ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ σε μη αρτιο και μη οικοδομησιμο. Τότε τι διατάξεις ελέγχω? Μήπως τελικά δεν πρέπει να βάλω τίποτα στον αναλυτικό? Μόνο τους κλειστούς χώρους να βάλω στο φύλλο καταγραφής.

Faethon η περίπτωση μου είναι για ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ και ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ σε μη αρτιο και μη οικοδομησιμο. Τότε τι διατάξεις ελέγχω? Μήπως τελικά δεν πρέπει να βάλω τίποτα στον αναλυτικό? Μόνο τους κλειστούς χώρους να βάλω στο φύλλο καταγραφής.

 

Σε εκτος σχεδιου , μη αρτιο μη οικοδομησιμο δεν ελεγχεις καλυψη δομηση πλαγιες αποστασεις και παραβιαση προκηπιου.Εγω θα εβαζα με αναλυτικο την οποια κεραμοσκεπη ειχα και την περιφραξη αν αυτη ηταν με μαντρα και οχι σε συρματοπλεγμα.Επισης με αναλυτικο αν ειχα καποιο γκαραζ σκεπαστο ,αλλα ανοιχτο γυρω γυρω.

Link to comment
Share on other sites

Sbaba

η δήλωση, αφορά όλη την οικοδομή σου, ή ένα τμήμα της μόνο;

Εφ' όσον αφορά όλη την οικοδομή (δεν το πιστεύω) σταματάει όλη

Αν όμως αφορά ένα τμήμα της, τότε σε αυτό το τμήμα σταματάς τις εργασίες σου

 

Είναι μια οικοδομή σε εξέλιξη αποτελείται από 4 διαμερίσματα και θέλω να νομιμοποιήσω κάποιους ημιυπαιθροιουσ και κάποια πατάρια

Link to comment
Share on other sites

To τμήμα που είναι εκτός Δ δεν το ελέγχουμε αφού δεν παραβιάζει κάτι. Μόνο το εντός Δ υπολογίζουμε στο πρόστιμο.

Μήπως όμως στις διατάξεις ανήκει και το 35% των εξωστών&Η/Χ; Πρέπει να το ελέγχουμε και αυτό;

 

μιλώ για έναν εξώστη που κτίστηκε εξολοκληρου αυθαίρετα.

Έχουμε 13 για το τμήμα του εξώστη που έιναι εκτός Δ.

Γιαυτό όμως είναι μέσα στο Δ, η Λεμπέση δίνει την εξής απάντηση:

 

25. ΕΞΩΣΤΕΣ: Το άθροισμα των αυθαίρετων εξωστών υπάγεται στην κατηγορία 13 και υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό (Δ.6), υπολογίζεται το ειδικό πρόστιμο και εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμόζονται οι αυξητικοί συντελεστές των κατηγοριών 5 (υπέρβαση δόμησης), 8 και 9

που, πως, πότε, κάποτε?

Link to comment
Share on other sites

dora22 ευχαριστώ για την απάντηση αλλά θα ήθελα να μου πεις με ποιο σκεπτικό βάζεις αυτά που λες με αναλυτικό, διότι προσωπικά πιστεύω ότι αυτά δεν παραβιάζουν κάποια διάταξη. Αυτό υποστήριζε και η Λεμπέση στα σεμινάριά της. Οπότε αν μπορείς να μου το αιτιολογούσες (με βάση ΓΟΚ ή κάτι άλλο...) θα με διευκόλυνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.