Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι, θέλω να σας θέσω έναν προβληματισμό μου σχετικά με την ερωτοαπάντηση Γ20. Ο μειωτικός συντελεσης παλαιότητας (στην περίπτωσή μου προ του 1983==>0,15) εφαρμόζεται στον αναλυτικό προύπολογισμό ή στο πρόστιμο των 500€?και άρα αυτόματα το πρόστιμο γίνεται 75€? Το λογισμικό του ΤΕΕ προβλέπει κάτι τέτοιο?

 

Ναι, αυτό ακριβώς ισχύει!!!! Αλλά όπως και σε πολλά ακόμα, περιμένουμε να ξυπνήσουν οι αρμόδιοι του ΤΕΕ και να φτιάξουν - συμπληρώσουν το σύστημά τους για να το δέχεται κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακολουθείς πάντα τους όρους της άδειας που έχεις!

 

Συμφωνώ αλλά οι περιβόητες άδειες του '67 και του '72 για λυόμενα όριζαν ως τεχνική προδιαγραφή ότι μπορείς να τοποθετήσεις ισόγειο λυόμενο από 50 έως 80 τ.μ. σχεδόν οπουδήποτε, δηλαδή και εκτός σχεδίου σε μη άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα. Εκεί δεν υφίστανται επιτρεπόμενα μεγέθη περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Στο post #754 παραπάνω γίνεται αναφορά σε απάντηση της κας Λεμπέση σε σεμινάριο στο ΤΕΕ Κέρκυρας και συγκεκριμένα αναφέρεται ότι:

 

40. Η αλλαγή ανοιγμάτων στις όψεις, σκιαδίων, αρχιτεκτονικών στοιχείων (σχήμα διαστάσεις) θεωρούνται αυθαίρετα και προσμετρώνται ένα έκαστο ή κατά κατηγορία μία παράβαση για κάθε είδος.

> Υπάγονται στην κατηγορία 13, και χρειάζεται αναλυτικός προϋπολογισμός κλπ

 

Θεωρείτε ότι κάτι τέτοιο είναι σωστό, δηλ αλλαγές στις όψεις χρήζουν τακτοποίησης με τον 4014;

 

Εγώ έχω την εντύπωση πως βάσει της απάντησης Ζ1 και της τροποποίησης της παρ. 4 του άρθρου 23 μετά την έκδοση του 4030, αυθαίρετες κατασκευές θεωρούνται αυτές που επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας. Συνεπώς αλλαγές στις όψεις δεν περιλαμβάνονται σε αυτές που καλύπτονται από τη βεβαίωση του 4014 και άρα δε χρειάζεται να δηλωθούν.

Επιπρόσθετα, σε περίπτωση πολυκατοικίας, οι όψεις υπάγονται στους κοινόχρηστους χώρους και άρα πάλι δεν περιλαμβάνονται στο αντικείμενο της βεβαίωσης.

 

Μήπως κάπου κάνω λάθος ή δεν έχω καταλάβει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Στο post #754 παραπάνω γίνεται αναφορά σε απάντηση της κας Λεμπέση σε σεμινάριο στο ΤΕΕ Κέρκυρας και συγκεκριμένα αναφέρεται ότι:

 

40. Η αλλαγή ανοιγμάτων στις όψεις, σκιαδίων, αρχιτεκτονικών στοιχείων (σχήμα διαστάσεις) θεωρούνται αυθαίρετα και προσμετρώνται ένα έκαστο ή κατά κατηγορία μία παράβαση για κάθε είδος.

> Υπάγονται στην κατηγορία 13, και χρειάζεται αναλυτικός προϋπολογισμός κλπ

 

Θεωρείτε ότι κάτι τέτοιο είναι σωστό, δηλ αλλαγές στις όψεις χρήζουν τακτοποίησης με τον 4014;

 

Εγώ έχω την εντύπωση πως βάσει της απάντησης Ζ1 και της τροποποίησης της παρ. 4 του άρθρου 23 μετά την έκδοση του 4030, αυθαίρετες κατασκευές θεωρούνται αυτές που επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας. Συνεπώς αλλαγές στις όψεις δεν περιλαμβάνονται σε αυτές που καλύπτονται από τη βεβαίωση του 4014 και άρα δε χρειάζεται να δηλωθούν.

Επιπρόσθετα, σε περίπτωση πολυκατοικίας, οι όψεις υπάγονται στους κοινόχρηστους χώρους και άρα πάλι δεν περιλαμβάνονται στο αντικείμενο της βεβαίωσης.

 

Μήπως κάπου κάνω λάθος ή δεν έχω καταλάβει σωστά;

 

 

Δίκαιο έχεις συνάδελφε.

Αλλά πρόσεχε, άλλο το τι δεν μας απασχολεί κατά την έκδοση μιας βεβαίωσης (δεν επηρεάζει τη δόμηση, κάλυψη, ύψος) κι άλλο αν αυτό είναι ΝΟΜΙΜΟ. Αλλαγές στις όψεις, αλλαγές στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις κ.λπ. παίρνουν βεβαίωση, ΝΟΜΙΜΕΣ όμως δεν είναι και δεν γίνονται με τη βεβαίωση. Κάποιες μπορούν να ρυθμιστούν με τον Ν.4014, κάποιες με Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας, κάποιες άλλες με Άδεια Νομιμοποίησης κάποιες όχι.

Link to comment
Share on other sites

andyk, εγώ πάντως τις έβαλα για να δείξω πως και η κ. Λεμπέση κάνει λάθη, όπως κάνουμε όλοι μας δηλαδή με αυτό το έκτρωμα-νόμο....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δίκαιο έχεις συνάδελφε.

Αλλά πρόσεχε, άλλο το τι δεν μας απασχολεί κατά την έκδοση μιας βεβαίωσης (δεν επηρεάζει τη δόμηση, κάλυψη, ύψος) κι άλλο αν αυτό είναι ΝΟΜΙΜΟ. Αλλαγές στις όψεις, αλλαγές στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις κ.λπ. παίρνουν βεβαίωση, ΝΟΜΙΜΕΣ όμως δεν είναι και δεν γίνονται με τη βεβαίωση. Κάποιες μπορούν να ρυθμιστούν με τον Ν.4014, κάποιες με Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας, κάποιες άλλες με Άδεια Νομιμοποίησης κάποιες όχι.

 

Σωστά. Δεν εννοούσα ότι είναι νόμιμο επειδή παίρνει τη βεβαίωση.

Πιο πολύ με απασχολούσε το αν για να πάρει τη βεβαίωση πρέπει υποχρεωτικά να τακτοποιηθούν αλλαγές στις όψεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικές απορίες:

 

1.Αν ένα κτίριο είναι ολόκληρο δηλωμένο για αποθήκη στην οικοδομική άδεια (π.χ. αποθήκη αλουμινίου) και έχει παραβάσεις παίρνει τον μειωτικό συντελεστή 0,5, δεδομένου ότι δεν είναι βοηθητικός χώρος κάποιου κτιρίου;

 

2.Αν στο προηγούμενο παράδειγμα της αποθήκης έχει γίνει παράνομο πατάρι τι είδους παράβαση είναι;

 

3.α)Αν σε κτίριο κατοικίας ο ιδιοκτήτης έχει κάνει μέρος της κατοικίας του ημιυπαίθριο χώρο υποχωρώντας προς τα μέσα έχει κάνει παράβαση;

Και αν ναι τι είδους;

β)Αν εκτός από τον παραπάνω ημιυπαίθριο χώρο που έχει δημιουργήσει υποχωρώντας προς τα μέσα και σε συνέχεια του έχει παράνομο εξώστη μπορούμε αυτά τα δύο να τα περάσουμε ως μία παράβαση (π.χ. εξώστης παράνομος);

Link to comment
Share on other sites

Στο Θ μέρος των ερωτοαπαντήσεων λένε ότι σε ένα γήπεδο όπου έχει νομιμοποιηθεί το αυθαίρετο με το νόμο 720/77 θεωρούμε ότι έχουμε άδεια. όταν αυτό είναι σε μη αρτιο μη οικοδομήσιμο αγρ/χιο σε εκτος σχεδίου τι υπεραβάσεις Δ κλπ υπολογίζω αφού όταν έχω άδεια λαμβάνονται υπόψη οι παραβάσεις αυτές. Με βάση ποιό Δ?

 

Εγώ λέω να επιλέξω με άδεια και χωρίς υπερβάσεις. Τι γνώμη έχετε για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.