Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

1. Όπως το λες.

2. Όπως το λες.

3. Η περίφραξη που ορίζει το "δικό του" κομμάτι είναι και αυτή αυθαίρετη. Αν είναι "συμπαγής" όπως λες τη βάζεις με αναλυτικό (μόνη της).

4. Με αναλυτικό (μόνη της).

5 και 6. Με αναλυτικό (μαζί).

 

Συγκρίνεις με τα συνολικά μεγέθη του αγροτεμαχίου.

Απαιτείται συναίνεση.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν είναι εξώστης (όχι μπαζωμένος) θα τον υπολογίζαμε με αναλυτικό σωστά; Διότι κάποιος μου είπε ότι δεν τον λαμβάνεις υπόψιν στα εκτός σχεδίου και χωρίς Ο.Α. και διαφωνώ μαζί του!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικά πηγαίνουμε στην διακριτή ιδιοκτησία και κυττάμε τις αυθαιρεσίες. Απο εκεί και πέρα, έχεις την διακριή ιδιοκτησία με κάποιες αυθαιρεσίες για τις οποίες μπορείς να κάνεις διαφορετικά Φύλλα Καταγραφής. Ας πούμε κατασκευασθέν ισόγειο το 1980 και κατασκευή σοφίτας το 1995. Αρα 2 φύλλα καταγραφής για την ίδια ιδιοκτησία. Γι΄΄ αυτό και δεν ξέρω ποια είναι η ορθότερη αντιμετώπιση για την περίπτωση που ανέφερες.

Σωστά. Είχα περίπτωση όπου το μισό σπίτι ήταν προ 83 (με 1η δήλωση ν1337) και το υπόλοιπο μετά (με καταγραφή αυθαιρέτου από πολεοδομία) όπου το έσπασα σε δύο ΦΚ. Thanks man

 

@χαιδω. Σωστά σου είπε ο συνάδελφος. Σε αυθ. χωρίς ΟΑ μόνο το κτίσμα και Η/Χ, στέγαστρα, σοφίτες κλπ.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καιρό να κάνω ν4014.

Έχουμε ένα κτίριο σε οικόπεδο με ΟΑ.

Αυτό το κτίριο είναι μέσα στο Δ.

Θα "σπάσω" το κτίριο σε δύο ΦΚ, ένα εκτός Δ και ένα εντός Δ ή θα βάλω όλα τα μ² σε 1 ΦΚ με υπέρβαση Δ ;

Ευχαριστώ.

 

Εάν όλο το κτήριο είναι εντός Δ, τότε κάνεις 1 φ.κ. όπου έχεις όλα σου τα τμ.

Εάν ΔΕΝ είναι όλο το κτήριο εντός Δ, έστω 40-60 τμ, τότε έχεις 2 φ.κ. Στο 1ο φ.κ. έχεις 60 τμ με ΥΔ μόνο και στο 2ο έχεις 40 τμ με ΥΔ+Δ.

 

@χαιδω. Σωστά σου είπε ο συνάδελφος. Σε αυθ. χωρίς ΟΑ μόνο το κτίσμα και Η/Χ, στέγαστρα, σοφίτες κλπ.

 

Γιατί έχω την εντύπωση ότι "τα καθ' υπέρβαση τμήμα των εξωστών" στα χωρίς ο.α. πάνε με αναλυτικό?

Τώρα από πού μετράμε την υπέρβαση... άλλο θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα τα εβαζα σε διαφορετικα φκ. Μονο το εμβαδον του κτιριου που ειναι μεσα στο Δ θα το εβαζα με υπερβαση Δ.

με προλαβε ο συναδελφος architect duth, θα συμφωνησω μαζι του

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Εάν όλο το κτήριο είναι εντός Δ, τότε κάνεις 1 φ.κ. όπου έχεις όλα σου τα τμ.

Εάν ΔΕΝ είναι όλο το κτήριο εντός Δ, έστω 40-60 τμ, τότε έχεις 2 φ.κ. Στο 1ο φ.κ. έχεις 60 τμ με ΥΔ μόνο και στο 2ο έχεις 40 τμ με ΥΔ+Δ.

 

 

 

Γιατί έχω την εντύπωση ότι "τα καθ' υπέρβαση τμήμα των εξωστών" στα χωρίς ο.α. πάνε με αναλυτικό?

Τώρα από πού μετράμε την υπέρβαση... άλλο θέμα!!!

Το καθ'υπέρβαση τι εννοεί; Γιατί να βάλω έναν Η/Χ και να μην βάλω έναν εξώστη με αναλυτικό πάντα δεν το καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μηχανικός μου ανέφερε πως πέρα από το ξεμπάζωμα πρέπει να υπολογίσω και τοποθέτηση πλακιδίων κτλ για τα αυθαίρετα ξεμπαζώματα! Δλδ άλλο ένα 500άρι για τον πελάτη; Προσωπικά πολύ αμφιβάλλω!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτός ό νόμος πάτο δεν έχει

 

ακόμη και το 1 ξεραμένο δένδρο (από τα 3 που προβλέπονταν στην ο.α) μπορείς να το βάλεις ως παράβαση, αν δεις ότι τα 2 μόνο είναι πράσινα

Link to comment
Share on other sites

αυτός ό νόμος πάτο δεν έχει

 

ακόμη και το 1 ξεραμένο δένδρο (από τα 3 που προβλέπονταν στην ο.α) μπορείς να το βάλεις ως παράβαση, αν δεις ότι τα 2 μόνο είναι πράσινα

 

Χαχα!

 

Πέρα από την πλάκα τώρα, τι κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μηχανικός μου ανέφερε πως πέρα από το ξεμπάζωμα πρέπει να υπολογίσω και τοποθέτηση πλακιδίων κτλ για τα αυθαίρετα ξεμπαζώματα! Δλδ άλλο ένα 500άρι για τον πελάτη; Προσωπικά πολύ αμφιβάλλω!!!

Χαχα!

Πέρα από την πλάκα τώρα, τι κάνω;;;

 

Για τα δέντρα??? :razz: :grin:

 

Για πλακίδια δεν το συζητώ, αλλά εάν μετά το ξεμπάζωμα έγινε (που λογικά θα έγινε) κάποιο παράθυρο πόρτα ή πόρτες για πρόσβαση στο υπόγειο = ισόγειο, τότε το βλέπεις.

 

Βέβαια... εάν εκτός από το ξεμπάζωμα δηλώνεις και τον χώρο (υπόγειο=ισόγειο) για παράδειγμα ως ΚΧ ή ΒΧ, τότε (εγώ) δεν θα έβαζα κι άλλη λοιπή παράβαση.

 

 

 

Το καθ'υπέρβαση τι εννοεί; Γιατί να βάλω έναν Η/Χ και να μην βάλω έναν εξώστη με αναλυτικό πάντα δεν το καταλαβαίνω

 

Όταν ΔΕΝ υπάρχει ο.α.:

Η/Χ: Υπολογίζονται όλοι με αναλυτικό

ΕΞΩΣΤΕΣ: Υπολογίζονται με αναλυτικό ΜΟΝΟ τα καθ' υπέρβαση τμήματά τους, δηλαδή έως το επιτρεπόμενο (θεωρητικό) μέγεθός τους ΔΕΝ υπολογίζονται.

 

Και επαναλαμβάνω ότι, το επιτρεπόμενο μέγεθος δεν είναι πάντα υπαρκτό, καθώς στα μη οικοδομήσιμα δεν υπάρχουν όροι δόμησης!

Εκεί τι λαμβάνουμε ως επιτρεπόμενα μεγέθη για να ξέρουμε πότε έχουμε υπέρβασή τους? ΕΕΕ???

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Για τα δέντρα??? :razz: :grin:

 

Για πλακίδια δεν το συζητώ, αλλά εάν μετά το ξεμπάζωμα έγινε (που λογικά θα έγινε) κάποιο παράθυρο πόρτα ή πόρτες για πρόσβαση στο υπόγειο = ισόγειο, τότε το βλέπεις.

 

Βέβαια... εάν εκτός από το ξεμπάζωμα δηλώνεις και τον χώρο (υπόγειο=ισόγειο) για παράδειγμα ως ΚΧ ή ΒΧ, τότε (εγώ) δεν θα έβαζα κι άλλη λοιπή παράβαση.

 

 

 

 

 

Όταν ΔΕΝ υπάρχει ο.α.:

Η/Χ: Υπολογίζονται όλοι με αναλυτικό

ΕΞΩΣΤΕΣ: Υπολογίζονται με αναλυτικό ΜΟΝΟ τα καθ' υπέρβαση τμήματά τους, δηλαδή έως το επιτρεπόμενο (θεωρητικό) μέγεθός τους ΔΕΝ υπολογίζονται.

 

Και επαναλαμβάνω ότι, το επιτρεπόμενο μέγεθος δεν είναι πάντα υπαρκτό, καθώς στα μη οικοδομήσιμα δεν υπάρχουν όροι δόμησης!

Εκεί τι λαμβάνουμε ως επιτρεπόμενα μεγέθη για να ξέρουμε πότε έχουμε υπέρβασή τους? ΕΕΕ???

Και γιατί να μην συμβαίνει το ίδιο με τους Η/Χ να πολογίζονται με αναλυτικό ΜΟΝΟ τα καθ' υπέρβαση τμήματά τους, δηλαδή έως το επιτρεπόμενο (θεωρητικό) μέγεθός τους ΔΕΝ υπολογίζονται.

Πάντως εγώ στις περιπτώσεις χωρίς Ο.Α. στα εξ'αδιαιρέτου τους εξώστες τους βάζω μία παράβαση. Βέβαια σχεδόν όλοι είναι μπαζωμένοι οπότε έτσι και αλλιώς θα έβαζα το μπάζωμα. Αλλά και στις περιπτώσεις που δεν είναι μπαζωμένοι πάλι μία παράβαση τους βάζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.