Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Κωνταντίνε,

Η φράση "Διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό των επιβαρυντικών συντελεστών αθροίζεται το σύνολο των υπερβάσεων ανά κατηγορία αυθαιρέτων" μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι το άθροισμα των όμοιων παραβάσεων.....

Και επίσης εάν είχε μπει στη διαδικασία και είχε κάνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών τότε θα πλήρωνε πολύ λιγότερο.... Και αυτό δεν είναι άδικο?

Επιμένω διότι κι εγώ υπολόγιζα όλες τις παραβάσεις με δόμηση μεταξύ 50-100% και μιλώντας με άλλους συναδέλφους με ενημέρωσαν ότι ΟΛΟΙ τους έκαναν την σύγκριση ανά Φ.Κ. άρα <50%. Και μετά το απαντητικό e-mail από την κα Γαρδίκη και την ερμηνεία που μπορείς να της δώσεις είπα ότι μπορεί να έχουν και δίκιο.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι άδικο αυτό που λες με τη σύσταση.

Αυτό διότι η κάθε ιδιοκτησία πληρώνει ανάλογα με το ποσοτό που της αναλογεί και επίσης όταν υπάρχει σύσταση το επιτρεπόμενο μέγεθος για κάθε ιδιοκτησία προκύπτει από αναγωγή του επιτρεπόμενου στο οικόπεδο ανάλογα με τα χιλιοστά του καθενός (π.χ. αν έχω οικόπεδο με επιτρεπόμενη δόμηση 500 τμ και έχω διαμέρισμα με αναλογία 500/1000 επί του οικοπέδου, τότε συγκρίνω τις αυθαιρεσίες μου, όχι με τα 500 της συνολικής επιτρεπόμενης δόμησης αλλά με τα 250 που μου αναλογούν εμένα).

Πολλοί μηχανικοί μπορεί να το αντιμετωπίζουν έτσι όπως λες, και δεν σου κρύβω ότι και εγώ στην αρχή είχα προβληματιστεί, αλλά όσο και να με βολεύει και εμένα αυτό που υποστηρίζεις, πιστεύω βαθιά μέσα μου ότι είναι λάθος.

Από εκεί και πέρα ο καθένας μας το προσεγγίζει όπως θεωρεί πιο σωστό, και πραγματικά εύχομαι να έχεις δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πελάτης μου που έχει κάποιες εκκρεμότητες στο σπίτι του με ρωτάει πέραν όλων των άλλων θεμάτων που έχει, αν οι κατακόρυφες τέντες (διαφανείς από πλαστικό και αδιαφανείς υφασμάτινες) με κατακόρυφα στηρίγματα και ''οδηγούς κύλισης'' στα άκρα των εξωστών είναι νόμιμοι ή όχι. Χρειάζονται άδεια και συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών ή όχι γιατί κατά τρόπων τινά κλείνουν το μπαλκόνι δημιουργώντας τύπο κλειστού ημιυπαίθριου. Να σημειώσω ότι ανά πάσα στιγμή μπορούν να ανέλθουν και να κατέλθουν, δεν είναι δηλαδή μόνιμες κατασκευές. Υπάγονται στην κατηγορία ''κινητά προστεγάσματα'' ή αυτά έχουν απαραιτήτως κλίση?

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 16, ΝΟΚ

2.
Εξώστες και στεγασμένοι χώροι κτιρίων με τυχόν οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία, ή
κινητά συστήματα ηλιοπροστασίας
όπως πανέλα διάτρητων υλικών, περσίδες κ.ά.,
διατάσσονται ελεύθερα σε οποιαδήποτε όψη και όροφο του κτιρίου
.
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 16, ΝΟΚ

2.
Εξώστες και στεγασμένοι χώροι κτιρίων με τυχόν οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία, ή
κινητά συστήματα ηλιοπροστασίας
όπως πανέλα διάτρητων υλικών, περσίδες κ.ά.,
διατάσσονται ελεύθερα σε οποιαδήποτε όψη και όροφο του κτιρίου
.

Ναι συνάδελφε αλλά αποτελεί παλαιά κατασκευή και ρωτάω μήπως υπάγεται στις διατάξεις του ΓΟΚ 85. Ας πούμε αν κάποιος άλλος ένοικος αποφανθεί μέσω καταγγελίας ή λόγω προσωπικών διαφορών ότι κατασκευάστηκε παλαιότερα των ρυθμίσεων του ΝΟΚ τι γίνεται? Ήταν νόμιμη με τον παλιό ΓΟΚ? Βλ. ΓΟΚ 85, άρθρο 2 ''Προστέγασμα είναι η σταθερή ή κινητή προεξοχή πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου η οποία δε χρησιμοποιείται ως εξώστης και ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ, άρθρο 17 ΚΙΝΗΤΑ ΠΡΟΣΤΕΓΑΣΜΑΤΑ, παρ.4,5 :

4. Επιτρέπεται η τοποθέτηση κινητών προστεγασμάτων στους εξώστες και τις εσοχές που προκύπτουν από υποχώρηση ορόφων του κτιρίου. (βλέπε σχήμα 5)

 

5. Σε κοινόχρηστους χώρους ή χώρους παραχωρημένους σε κοινή χρήση κατά το άρθρο 12 του ν. 1577/85 ΓΟΚ απαγορεύεται να κατασκευάζονται κατακόρυφα στηρίγματα κινητών προστεγασμάτων. Κατακόρυφα στηρίγματα κινητών προστεγασμάτων επιτρέπεται να κατασκευάζονται σε οποιαδήποτε άλλη θέση, ακόμα και σε τμήματα εξωστών που βρίσκονται υπεράνω κοινόχρηστων χώρων, εφόσον τα στηρίγματα αυτά εδράζονται στους εξώστες και δεν εξέχουν από το περίγραμμά τους (σχετικό σχήμα 6). Οι διαστάσεις των στηριγμάτων πρέπει να είναι οι ελάχιστες απαιτούμενες για την ασφάλεια της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχονται οι παραβάσεις είτε με το ΓΟΚ της εποχής κατασκευής τους είτε με τα σημερινά δεδομένα.Οχι όμως επιλεκτικά άρθρα από τον ένα ή από τον άλλο κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη

οι παραβάσεις ελέγχονται βάσει ΓΟΚ/85 και όχι ΝΟΚ

δες

άρθρο 23 Ν 4014

1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης, όπως ειδικότερα ορίζεται στα άρθρα 5 παρ. 2 και 22 παρ. 3 του ν.1577/1985 (Α΄ 210). Στην παραπάνω απαγόρευση εμπίπτει και η εισφορά ακινήτου σε εταιρεία.

 

υ.γ αν και λογικό θα ήταν να τον τροποποιήσουν (τον 4014 -ώστε να συμπεριλάβουν και τον ΝΟΚ)

Γιατί δεν μπορεί μια οικοδομή να εξετάζεται με τις διατάξεις είτε της εποχής ανέγερσης είτε τις σημερινές (άρθρο 22 ΓΟΚ/85)

και για τις αυθαιρεσίες να ισχύουν άλλα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

...τί δεν καταλαβαίνω?.

κατα τον 4014 τακτοποιούνται..

αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις που ..εγιναν μεχρι 29-7-2011

και αφορούν παραβάσεις προηγούμενων νόμων

Η βεβαιωση προς μεταβίβαση αφορά μια κατασκευή ή χρήση που έγινε με βαση τις παραβιασθείσες, υπάρχουσες, πολεοδομικές διατάξεις....

Ο ΝΟΚ είναι μεταγενέστερος νόμος...

 

[δεν κανω μεγαλο λαθος...έ??? ]

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

...τί δεν καταλαβαίνω?.

κατα τον 4014 τακτοποιούνται..

αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις που ..εγιναν μεχρι 29-7-2011

και αφορούν παραβάσεις προηγούμενων νόμων

Η βεβαιωση προς μεταβίβαση αφορά μια κατασκευή ή χρήση που έγινε με βαση τις παραβιασθείσες, υπάρχουσες, πολεοδομικές διατάξεις....

Ο ΝΟΚ είναι μεταγενέστερος νόμος...

 

[δεν κανω μεγαλο λαθος...έ??? ]

καλημέρα

καλημέρα Δημήτρη

Δεν αμφισβητώ ότι ο ΝΟΚ είναι μεταγενέστερος.., ούτε ότι θα μπορούσαν να προβλέψουν την έκδοσή του..

Αλλά αν υπάρχουν παραβάσεις του ΓΟΚ, που με τον ΝΟΚ δεν θεωρούνται παραβάσεις πλέον,

γιατί να πληρώνονται πρόστιμα; και γιατί να μην μεταβιβάζονται;

Link to comment
Share on other sites

κανα,

έχεις απόλυτο δίκηο...

όμως ζητείται βεβαίωση οτι οι μεχρι τον Ιούλιο του 2011 παραβάσεις και χρήσεις εχουν τακτοποιηθεί ή οτι δεν υπάρχουν...

 

[προφανώς, στο ποινικό, νομος ευμενέστερος του προηγούμενου, κατισχύει...]

 

Ομως, αντιλαμβάνεσαι οτι θα πρέπει να τροποποιηθεί και το περιεχόμενο της βεβαίωσης

και, για αυτέςτις περιπτώσεις, να βεβαιώνεται πλέον οτι..

"οι ...Χ ... αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις δεν προβλέπονται πλέον ι σαν παράβαση απο τον ΝΟΚ.."

[άρα και δεν απαιτείται τακτοποίηση"] [?????...]

ή οτι "συμφωνα με τον ΝΟΚ δεν υπαρχουν αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις..."

 

...ως προς αυτό δεν είδα καμμιά ρύθμιση με τέτοιο περιεχόμενο...επομένως???....

καλημέρα ..και δροσερή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.