Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Σε γεωτεμάχιο (εκτός σχεδίου) θέλω να εκδώσω άδεια δόμησης αγροτικής αποθήκης.

Ο ιδιοκτήτης έχει ήδη ανεγείρει χωρίς οικοδομική άδεια μια μικρή αποθήκη εμβαδού 15 τ.μ. και ύψους 2,5 μ ήτοι θεωρητικά στο παρελθόν καλυπτόταν με άδεια λιθόκτιστης αποθήκης (Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας 7646/εγκ.13/04) γιατί κατά την απόφαση:

 

4. Η Απόφαση, ως μεταγενέστερη ευνοϊκότερη διάταξη, ισχύει και για τις ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και όπου απαιτείται η έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφείς.

 

Το πρόβλημα: Για λιθόκτιστη αποθήκη δεν προβλέπεται η ανωτέρω διαδικασία μετά την 4η Ιουλίου του 2012 κατά το άρθρό 4 του Ν.Ο.Κ..

Ερώτημα: Υπάρχει τρόπος να αποφύγω τη ρύθμιση αυθαιρέτου;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eφόσον η μοναδική αυθαιρεσία είναι <20 τμ, με τιμή ζώνης 3500 βγαίνει πάνβ από 3000 το πρόστιμο, τότε το εφ'απαξ που πληρώνεται είναι 3000 ευρώ;

Υπάρχει δυνατότητα δόσεων σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, δεν το χω δοκιμάσει ποτέ, αλλά φαντάζομαι ότι εφαρμόζεται ότι λεει ο νόμος, ήτοι πληρώνεις εφάπαξ χωρίς έκπτωση.

Την έκπτωση (εφόσον σίγουρα εμπίπτεις στην ειδική αυτή διάταξη) δεν βλέπω τρόπο να μπορέσεις να την καρπωθείς. Δόσεις, ωστόσο, θα μπορούσαν να ορισθούν αν, προσωρινά συμπλήρωνες εντελώς κατά λάθος κάποιο στοιχείο (πχ 21μ2) και να το διαπίστωνες έγκαιρα κάποια στιγμή ώστε να βγει τότε η τελική πληρωμή...

Link to comment
Share on other sites

σε διοροφη οικοδομη με προβλεπομενο απο την αδεια τμημα υπογειου,το υπογειο προεκταθηκε κατω απο τα προβλεπομενα περιμετρικα αιθρια(περγκολες με ορθια στοιχεια ).προσμετρα στην καλυψη δηλ.εννοω θεωρουμε οτι εχουμε υπερβαση καλυψης ?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα στοιχεία κάτω απο τα οποία επεκταθηκε ( αίθρια κλπ.) δεν περιλαμβάνονταν στην κάλυψη, τότε έχουμε υπέρβαση κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω nikolaras.οντως επεκταθηκε κατω απο αιθριο το οποιο στην αδεια δεν εχει υπολογιστει στην πραγματοπουμενη καλυψη της αδειας.αρα του βαζω συντελεστη καλυψης.

 

σε εκτος σχεδιου περιοχη εχω οικοδομη με τις εξης υπερβασεις.

1/το προβλεπομενο τμημα υπογειου εγινε σπιτι

2/το υπογειο προεκταθηκε σε ολο το περιγραμμα της οικοδομης.η επεκταση εχει βοηθητικη χρηση

3/στον Α οροφο εχω ΥΔΚΧ

4/στον Β οροφο εχω ΥΔΚΧ

5/σε αλλο σημειο του οικοπεδου κατασκευαστηκε ισογειο κτισμα 54 μ2

6/σε ενα αλλο σημειο του οικοπεδου επισης κατασκευαστηκε κτισμα χαμηλο 16 μ2

 

 

εχω τις εξης ερωτησεις

 

1/ για να βρω το ποσοστο υπερβασης δομησης θα υπολογισω και το εμβαδον της αλλαγης χρησης του τμηματος υπογειου?

2/ θα βαλω αλλαγη χρησης στο τμημα υπογειου που εγινε σπιτι?(προκειται για κτιριο κατοικιας).με μπερδεψε το παραδειγμα για τα εκτος σχεδιου οπου κοτσαρει ενα συντελεστη αλλαγης χρησης.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

1) Nαι μετράς όλα τα μ2, επεκτάσεων, κατασκευών και αλλαγών

2) Όχι δεν βάζεις συντ ΑΧ. Το παράδειγμα είναι προπολεμικό...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

ειμαι καινουργια μηχανικος και εχω αναλαβει τη ρυθμιση ενος αυθαιρετου αλλα πηγαινω ακομα λιγο στα τυφλα,εχω δυο ερωτησεις να κανω:

1)πως μπορω να αποδειξω οτι το αυθαιρετο μου ειναι πριν το 1983 εκτος απο αεροφωτογραφιες και

2)θα μπορουσα επειδη προκειται για οροφος (υπηρχε το ισογειο το οποιο ειναι πριν του 1955 και το αυθαιρετο ουσιαστικα ειναι ο οροφος) να δηλωθει ως σοφιτα?θα γλιτωνε καποια χρηματα η οχι?

 

και επιπλεον στο εμβαδον προσμετρουνται και τα μπαλκονια η οχι???

 

ευχαριστω.....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Με οπουδήποτε δημόσιο έγγραφο (συμβόλαια, πρώτη ρευματοδότηση κ.α.)

Ναι θα πλήρωνε λιγότερα αλλά μόνο αν είναι σοφίτα (δε μετράει στο συντελεστή δόμησης όλη η κάτοψη) και όχι ένας τυπικός όροφος.

Όχι.

Link to comment
Share on other sites

 

2. Εάν η σκάλα δημιουργήθηκε εσωτερικά... (εγώ) δεν θα την έβαζα.

Παρομοιο ερωτημα..

Σε πολυκατοικία που έκτος την σκάλα του γενικού κλιμακοστάσιου προβλέπεται κι εσωτερικη βοηθητική επιπλέον σκάλα που δεν έχει κατασκευαστεί αυτό αποτελεί αυθαιρεσία ; Ο νομός δεν αναφέρει κάτι πουθενά!

Επιπλέον σύμφωνα με την αλφαβητική ταξινόμηση από σεμινάριο που διοργάνωσε το τεε στην παράγραφο

29 αυθαίρετες κατασκευές η κυρία Λεμπεση αναφαίρει:

‘‘Κατασκευές που ενώ προβλέπονταν στην άδεια δεν κατασκευάστηκαν: Γενικά δεν αποτελούν υπέρβαση της άδειας και εποµένως δεν απαιτείται να δηλωθούν ως αυθαίρετες οι κατασκευές που δεν έγιναν. Όµως σε κάποιες περιπτώσεις που από την παράλειψη κάποιας κατασκευής δηµιουργείται αυθαιρεσία το σωστό είναι να δηλώνονται‘‘

 

Θέμα επείγον οποίος γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.