Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πελατης μ εξοφλησε το προστιμο τον οκτωβριο..

 

λογω λαθους εγινε διορθωση προστιμου και πρεπει να πληρωσει ενα ποσο ακομα..

 

στο συστημα γραφει οτι εχει προθεσμια μεχρι 20/10 (οπως ειχε με την 1η εφαπαξ καταβολη)..προφανως εχει γινει λαθος..μεχρι ποτε μπορει; εχει ενα μηνα περιθωριο;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εχω εκτος σχεδιου αυθαιρετη κατοικια με στεγη.

Δεν υπαρχει οικοδομικη αδεια.

Πρεπει να δηλωσω τη στεγη ως μια λοιπη παραβαση?

Link to comment
Share on other sites

Φτάνει η υπέρβαση δόμησης που θα δηλώσεις και ο συντελεστής για το εκτός σχεδίου χωρίς άδεια (2). Το καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου αυτό ισχύει μόνο για την περίπτωση της αυτοφερόμενης πλάκας. Αν η στέγη κατασκευάζεται επί πλακάς και έχει αυτοτέλεια πρόκειται περί ξεχωριστής κατασκευής η οποία δεν μπορεί να έχει κάποια χρίση όπως προκύπτει από το κτριοδομικό δηλαδή μπορεί υπαχθεί στην κατηγορία 13 του Φ.Κ.. Σ' αυτή την περίπτωση εξακολουθεί να επηρεάζει την μεταβιβασιμότητα του ακινήτου καθότι σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 23 "... δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια, ή ότι...." και πηγαίνει με πολεοδομική παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Ιάσονα.

Μόνο στην εξαιρετική περίπτωση που απαγορεύεται η κατασκευή στέγης στην περιοχή θα το σκεφτόμουν για τον φόβο των Ιουδαίων...

Link to comment
Share on other sites

τη δηλωση ποιος την κανει αυτος που εχει την επικαρπια ή την ψιλη κυριοτητα? (το 2ο λεω εγω)

και γιατι η ε/α Θ3 μιλαει για κυρια κ μοναδικη καττοικια του επικαρπωτη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι η στέγη σε ένα εξ ολοκλήρου αυθαίρετο δεν αποτελεί ξεχωριστή παράβαση.Είναι ο τρόπος επικάλυψης του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.