Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

χμμμ...δεν ξέρω τι συντελεστές θα βάλω...βασικά είναι 1,5 στρέμμα εκτός σχεδίου=μη άρτιο, μη οικοδομησιμο... μάλλον έχεις δίκιο,ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι μέχρι σήμερα ανακοινωθείσες ερωταπαντήσεις τυο ΥΠΕΚΑ έχουν γραφτεί όπως όλοι γνωρίζουμε από τις ...καθαρίστριες του κτιρίου του!

Βουλγάρες, Ρουμάνες, Αλβανές κ.λπ. (ούτε καν Ελληνίδες γιατί είναι ακριβότερες και είναι καλύτερα να παραμένουν ...άνεργες). Προσοχή, δεν έχω τίποτα με τις εθνικότητες....

Ακόμα κι αυτές σταμάτησαν εδώ και ...πολύ καιρό να βγάζουν άλλες, διότι σταμέτησαν επίσης να πληρώνονται γι' αυτό... (όπως έχουμε αναλύσει σε άλλο Post του site).

Ας βασιστούμε λοιπόν από εδώ και πέρα, όσοι βεβαίως από εμάς δεν θέλουμε απλώς να κάνουμε ..."αρπαχτές", αλλά θέλουμε να υπάρχουμε και αύριο και καθημερινά να γινόμαστε καλύτεροι, αποδοτικότεροι, με μεγαλύτερο και σταθερότερο πελατολόγιο, χωρίς μόνοι μας να υποσκάπτουμε το μέλλον και τα όνειρά μας, να σκεφτόμαστε ως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ μηχανικοί, σεβόμενοι τους ΝΟΜΟΥΣ, στηριζόμενοι σε κάθε μας ενέργεια στη λογική, στην επιστήμη - "τέχνη" μας, στον επαγγελματισμό, στις γνώσεις και στην εμπειρία μας.

 

Το ότι, "κατάφερα" γιατί μόνο περί "κατορθώματος" πρόκειται να βγάλω μια ΕΕΜΚ για π.χ. πέργκολα κ.λπ. και έφτιοξα αυθαίρετο (μου έτυχε), ή έβγαλα μια ΕΕΜΚ για αλλαγή κουφωμάτων (κι αυτό μου έτυχε) ή επισκευή όψεων (κι αυτό μου έτυχε) ή αντικατάσταση στέγης (κι αυτό μου έτυχε) κ.λπ. ΔΕΝ μπορώ εγώ, με τη δική μου ηθική, εμπειρία, δεοντολογία, απόψεις, γνώσεις και δεδομένα να το θεωρήσω ότι, ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ - ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ ΜΟΥ.

Απλώς δεν μπορώ....

Απλώς δεν μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος το βράδυ....

Απλώς δεν μπορώ να μεγαλώνω τα παιδιά μου (που και τα δύο θέλουν να γίνουν μηχανικοί) με τέτοιες ιδεολογίες, αρχές, ηθική, λογική και αντιλήψεις.....

 

Δόξα το θεό, υπάρχουν κι άλλοι "συνάδελφοι" στους οποίους οι υποψήφιοι πελάτες μου μπορούν να βρουν ....λύπηση και παρηγοριά!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@freecat

 

Στην διαμερισμάτωση θα μπορέσεις να συμπεριλάβεις όσες αλλαγές έγιναν εντός της δικής σου οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Για χώρους που προσαρτήθηκαν στο διαμέρισμα χωρίς να σου ανήκουν δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Άλλωστε, εφόσον οι χώροι αυτοί βρίσκονται εντός νομίμου περιγράμματος της οικοδομής, το γεγονός ότι τους έχεις "οικειοποιηθεί" δεν αποτελεί κάποια υπέρβαση δόμησης, κάλυψης ή ύψους. Το διαμέρισμα μεγάλωσε μεν, αλλά εντός νομίμου περιγράμματος, ενώ η οριζόντια ιδιοκτησία δεν άλλαζει (το κοινόχρηστο θα είναι πάντα κοινόχρηστο και ο χώρος που κατά τη σύσταση ανήκει στον γείτονα θα ανήκει πάντα στον γείτονα. Δεν είναι δικό σου για να το νομιμοποιήσεις, ούτε καν με συναίνεση).

Όσο για την μετατόπιση ολόκληρης της πολυκατοικίας... αυτό παραμένει γρίφος, δεν ξέρω τι θα έκανα... Εφόσον κατά την μεταβίβαση ελέγχεται μόνο η οριζόντια ιδιοκτησία που μεταβιβάζεται, ίσως να μην έχει νόημα να κάνεις κάτι... Αν θέλεις υποχρεωτικά να το δηλώσεις τότε θα σου έλεγα 1 παράβαση κατηγορίας 13 για απλή μετατόπιση χωρίς να παραβιάζονται πλάγιες αποστάσεις κτλ ή αν τμήμα του διαμερίσματός σου μπαίνει εντός Δ, πρασιάς ή κάτι τέτοιο, να το δηλώσεις σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής τσεκάροντας τους αντίστοιχους συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

 

Συμφωνώ μαζί σου σχεδόν σε όλα, αλλά όπως έχουμε καταλάβει, αυτός ο νόμος δεν διέπεται από επαγγελματισμό, λογική, επιστήμη και όλα τα υπόλοιπα που ΘΑ έπρεπε ένας τέτοιου είδους νόμος να διέπεται. Όταν λοιπόν για άλλες περιπτώσεις (πχ: ημιυπαίθριοι με αναλυτικό) λαμβάνουμε υπόψη μας τις άθλιες ε/α, για ποιό λόγο να μην λαμβάνουμε και τις ΕΕΜΚ ως άδεια?

 

ΥΓ: Ως λόγο, δεν λαμβάνω υπόψη μου τον προσωπικό επαγγελματισμό του καθενός, αλλά "πατάω" πάνω στον νόμο, τις εγκυκλίους και τις άθλιες ε/α. Ας το δούμε λίγο ΤΕΛΕΙΩΣ εκτός προσωπικού, αλλά μόνο σύμφωνα με τους νόμους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Konstantinos_0711 ευχαριστώ πολύ. σε σχέση με τα κοινόχρηστα και τον γείτονα τι κάνουμε λοιπόν? το σπίτι τακτοποιείται προκειμένου να πουληθει...

Link to comment
Share on other sites

Το παράβολο που εξέδωσα προς πληρωμή είχε ημερομηνία λήξης 25/03. Ο ιδιοκτήτης το πλήρωσε 27/03. Υπάρχει πρόβλημα; Γιατί τώρα θα πληρώσει εφάπαξ το υπόλοιπο ποσό και μην γίνει κανένα μπέρδεμα. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά μια ερώτηση δεν βλάπτει :smile: .Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

Συμφωνώ μαζί σου σχεδόν σε όλα, αλλά όπως έχουμε καταλάβει, αυτός ο νόμος δεν διέπεται από επαγγελματισμό, λογική, επιστήμη και όλα τα υπόλοιπα που ΘΑ έπρεπε ένας τέτοιου είδους νόμος να διέπεται. Όταν λοιπόν για άλλες περιπτώσεις (πχ: ημιυπαίθριοι με αναλυτικό) λαμβάνουμε υπόψη μας τις άθλιες ε/α, για ποιό λόγο να μην λαμβάνουμε και τις ΕΕΜΚ ως άδεια?

ΥΓ: Ως λόγο, δεν λαμβάνω υπόψη μου τον προσωπικό επαγγελματισμό του καθενός, αλλά "πατάω" πάνω στον νόμο, τις εγκυκλίους και τις άθλιες ε/α. Ας το δούμε λίγο ΤΕΛΕΙΩΣ εκτός προσωπικού, αλλά μόνο σύμφωνα με τους νόμους κτλ.

 

Φίλε μου, ο νόμος και οι τροποποιήσεις αυτού, δεν αναφέρει τίποτα για το συγκεκριμένο γεγονός!!!!

Οι ερωταπαντήσεις αναφέρουν, οι οποίες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ, δεν σε καλύπτουν σε τίποτα, αν πας στα δικαστήρια!!!!

 

Το παράβολο που εξέδωσα προς πληρωμή είχε ημερομηνία λήξης 25/03. Ο ιδιοκτήτης το πλήρωσε 27/03. Υπάρχει πρόβλημα; Γιατί τώρα θα πληρώσει εφάπαξ το υπόλοιπο ποσό και μην γίνει κανένα μπέρδεμα. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά μια ερώτηση δεν βλάπτει :smile: .Ευχαριστώ

 

Μάλλον δεν θα υπάρξει πρόβλημα προς το παρόν.

Θα το καταλάβει όταν πάει στην τράπεζα για κατάθεση, αν έχει ακυρωθεί ο κωδικός για την πληρωμή του εφάπαξ δεν θα την πάρουν (πολύ μικρή πιθανότητα).

Ίσως αν αργότερα καταφέρουν ή θελήσουν να κάνουν διασταυρώσεις ημερομηνιών μπορέσουν κάπως να αντιδράσουν (πολύ δύσκολο γι' αυτούς).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

@ freecat

 

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν πειράζει.

Το σκεπτικό μου είναι ότι μία οριζόντια ιδιοκτησία, η οποία ορίζεται από ένα συγκεκριμένο περίγραμμα και έχει συγκεκριμένες διαστάσεις βάσει σύστασης, παραμένει με το ίδιο περίγραμμα και μετά την άτυπη προσάρτηση των χώρων αυτών. Κοινώς οι χώροι αυτοί δεν ανήκουν στο διαμέρισμα νομικώς (άλλο αν τους εκμεταλλεύεται) και δεν παραβιάζουν κάποιο πολεοδομικό μέγεθος, εφόσον βρίσκονται εντός νομίμου περιγράμματος της πολυκατοικίας. Έτσι θα έδινα βεβαίωση για το διαμέρισμα διότι το διαμέρισμα, όπως η θέση του και οι διαστάσεις του ορίζονται από τη σύσταση, είναι απολύτως νόμιμο. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα προσωπικό, κλήθηκα να δώσω βεβαίωση για μια οριζόντιο ιδιοκτησία (διαμέρισμα - γραφείο) και όταν πήγα στο ακίνητο διαπίστωσα ότι όλα τα διαμερίσματα του ορόφου είχαν ενοποιηθεί σε ένα ενιαίο χώρο γραφείου. Την βεβαίωση την έδωσα, διότι η ενοποίηση των χώρων δεν καταργεί την οριζόντιο ιδιοκτησία, της οποία το θεωρητικό περιτύπωμα παραμένει αναλλοίωτο, ανεξάρτητα από το αν είναι υλοποιημένο ή όχι. Δεν ξέρω αν με πιάνεις...

 

Βέβαια πρέπει να γνωρίζεις ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί ο γείτονας να διεκδικήσει το κομμάτι που του έχεις "φάει" διότι το έχει αγοράσει και του ανήκει. Όπως επίσης και οι συνιδιοκτήτες των κοινοχρήστων να διαμαρτυρηθούν για τον χώρο που έχεις καταλάβει, ανεξάρτητα από το αν ήταν έτσι από την αρχή και ήταν λάθος του κατασκευαστή. Άρα εδώ το πρόβλημα λύνεται είτε με αποκατάσταση της προβλεπόμενης από τη σύσταση διαρρύθμιση (πράγμα αδύνατον φαντάζομαι), είτε με τροποποίηση της σύστασης οριζοντίου μεταξύ των ιδιοκτητών - με την αντίστοιχη αποζημίωση ενδεχομένως (να αγοράσει δηλαδή το τμήμα που επί της ουσίας του ανήκει). Για την κατάληψη των κοινοχρήστων χώρων δεν μπορείς να κάνεις πολλά, διότι η συναίνεση για τροποποίηση σύστασης είναι μάλλον αδύνατη. Εκεί το αφήνεις έτσι και κάνεις την πάπια, αφού δεν επηρεάζεται η νομιμότητα της οριζόντιάς σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ο νόμος και οι τροποποιήσεις αυτού, δεν αναφέρει τίποτα για το συγκεκριμένο γεγονός!!!!

Οι ερωταπαντήσεις αναφέρουν, οι οποίες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ, δεν σε καλύπτουν σε τίποτα, αν πας στα δικαστήρια!!!!

 

Γι' αυτό είπα ότι συμφωνούμε σχεδόν παντού! :smile:

Άρα καταλήγουμε πάλι στο... ο καθένας κάνει τις προσωπικές του επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.