Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι απλούστατη περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου.

Δεν χρειάζεται συναίνεση.

Ο πελάτης σου κάνει τη δήλωση και υποβάλλεις σχέδιο ολόκληρου του ορόφου όπως είναι τώρα και βεβαίως και το εγκεκριμένο.

500 ευρώ πρόστιμο και τελείωσε.

Το σχεδιο δε θα ειναι ολου του οροφου οπως ειναι τωρα

Δεν εχω τη δυνατοτητα να μπω στα υπολοιπα 3 διαμερισματα.

Απλως θα σκαναρω το δικο μου διαμερισμα ενδελεχως και πανω στην εγκεκριμενη της πολεοδομιας, αφου σβησω στο photoshop ολο το διαμερισμα μου και το τμημα του διπλα που παιρνω εγω, θα ξανασχεδιασω το δικο μου κομματι.

Τα υπολοιπα δε με απασχολουν.

Καπως ετσι το ειχα σκεφτει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ερώτηση.Τακτοποιώ αυθαίρετα σε εντός σχεδίου περιοχή με οικοδομική άδεια (συνολικά 110τ.μ.αυθαιρεσιών-άλλη κατοικία).Γιατί ενώ το πρόστιμο προκύπτει 1250ευρώ στην υποβολή μου εμφανίζει 2000 ευρώ τέλος υπαγωγής;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είσαι:

 

1) ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ και

2) 100-1000 τ.μ.

 

Για να μείνει το πρόστιμο στα 1250€, θα πρέπει το παράβολο να είναι 500 ή 1000€ και όχι 2000€ όπως στην περίπτωσή σου.

Δηλαδή με κάποιον "τρόπο", θα πρέπει η περίπτωσή σου να γίνει (για λίγο) ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ με 110 τ.μ. ή ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ κάτω από 100 τ.μ., οπότε το παράβολο να είναι 1000€ και όχι 2000€.

 

Καλό Σαββατοκύριακο... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή! Αν τελικά το αυθαίρετο είναι κύρια κατοικία 110 μ2 και το παράβολο προκύψει 1000 €, θα απομείνει υπόλοιπο 250 € οπότε δεν θα δικαιούται την έκπτωση της εφάπαξ καταβολής.

Αν όμως, τώρα με το κρύο, η οικοδομή μαζέψει σε κύρια κατοικία <100 μ2 το παράβολο θα είναι 500€ και θα υπολογιστεί και η έκπτωση...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

αν καποιος συναδελφος μπορεί να απαντήσει. Σε οικοδομη εντος σχεδιου με ΙΣ και Α όροφο , βγηκε αδεια το 2000 για προσθηκη Β οροφου. Κατασκευαστηκε ομως και Γ οροφος. Ο Γ όροφος είχει χώρο ΚΧ και ΗΥΧ . Ο ΗΥΧ πως ρυθμιζεται?

1. Με αναλυτικο?

2. Σαν υπερβαση δομησης ΒΧ και αν ναι πως υπολογίζεται. Βασει της υπολειπόμενης δόμησης που ισχυε στην αδεια του 2000?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είσαι:

 

1) ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ και

2) 100-1000 τ.μ.

 

Για να μείνει το πρόστιμο στα 1250€, θα πρέπει το παράβολο να είναι 500 ή 1000€ και όχι 2000€ όπως στην περίπτωσή σου.

Δηλαδή με κάποιον "τρόπο", θα πρέπει η περίπτωσή σου να γίνει (για λίγο) ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ με 110 τ.μ. ή ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ κάτω από 100 τ.μ., οπότε το παράβολο να είναι 1000€ και όχι 2000€.

 

Καλό Σαββατοκύριακο... :smile:

Ευχαριστώ ταμάλα.Καλές γιορτές.

 

καλησπερα,

 

αν καποιος συναδελφος μπορεί να απαντήσει. Σε οικοδομη εντος σχεδιου με ΙΣ και Α όροφο , βγηκε αδεια το 2000 για προσθηκη Β οροφου. Κατασκευαστηκε ομως και Γ οροφος. Ο Γ όροφος είχει χώρο ΚΧ και ΗΥΧ . Ο ΗΥΧ πως ρυθμιζεται?

1. Με αναλυτικο?

2. Σαν υπερβαση δομησης ΒΧ και αν ναι πως υπολογίζεται. Βασει της υπολειπόμενης δόμησης που ισχυε στην αδεια του 2000?

 

Ευχαριστώ

Ο Η/Χ θα ρυθμιστεί ως Β.Χ με υπέρβαση δόμησης στο σύνολο των κτισμάτων (και του Γ ορόφου)

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Με αναλυτικό στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει καθόλου ο.α.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα,

 

και εγώ νομίζω ότι πρέπει να πάει σαν ΒΧ. Το ερώτημα είναι οι Η/Χ θα υπολογιστούν βάσει της υπολειπόμενης δόμησης που ισχυε στην αδεια του 2000 ή όλου του κτιρίου. Εγώ εξετάζω τον Β και Γ όροφο, διότι είναι οριζόντια ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Ο η/χ που λες είναι η/χ από τα δομικά στοιχεία του κτηρίου ή από τυχόν στέγαστρα?

Εάν είναι απλά βεράντα "στιλ", τότε προσωπικά θα το έβαζα με αναλυτικό.

Εάν είναι η/χ διαμερίσματος "στιλ" αποτελούμενος από δομικά στοιχεία κατασκευής, τότε ναι, θα το έβαζα ως ΥΔ ΒΧ.

Link to comment
Share on other sites

Αν, περαν της διαμερισματωσης, ενας τοιχος φωταγωγου μετατοπιζοταν κατα 15εκ με τη μεγαλη πλευρα του φωταγωγου να εχει κατασκευαστει 3,15 αντι για 3,30 καθαρο, θα το δηλωνατε ως παραβαση?

Μου βγαζει εξτρα προστιμο 4€....

Τσαμπα θα χασω μια μερα να τρεχω στην τραπεζα για 4€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.