Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιάσωνα, διαβάω στις σημειώσεις Λεμπέση:

 

ΗΜΙΫΠΑΙΘΡΙΟΣ ΝΟΜΙΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΤΕΙ (ο οποίος προβλέπεται στην

άδεια): υπολογίζεται μόνο ως υπέρβαση συντελεστή δόμησης (Γ΄25) και ως

βοηθητικός χώρος (στην αρχική του μορφή - για το βοηθητικό χώρο δεν το έχει πει το

υπουργείο αλλά προκύπτει από τον ορισμό του με το άρθ.2 παρ.32 του ΓΟΚ «..για

προσωρινή παραμονή…»). Με την απάντηση αυτή διορθώνεται η απάντηση (Β΄2) που

έλεγε ως κύριος με αλλαγή χρήσης.

 

Με βάση το παραπάνω, μετράμε τν Η.Υ με Υ.Δ. Β.Χ. Διαβάζω κάτι λάθος; (μάλιστα την έχω ήδη πατήσει μία φορά καθώς έβαλα Υ.Δ. Κ.Χ. για Η.Υ). Ο Η/Υ όμως στο 100% των περιπτώσεων έχει ίδιο ύψος με τον χώρο ο οποίος τον προσάρτησε, δηλαδή 3,00 μικτό. Δεν έχει το αλάθητο του Πάπα η Λεμπέση το έχω ξαναπεί, ωστόσο κι εκείνη ευθυγραμμίζεται μαζί σου στο θέμα του χαρακτηρισμού Κ.Χ. και Β.Χ. μα βάση το ύψος.

 

Δηλαδή κοιτάμε το ελάχιστο ύψος στο υπόγειο αλλά όχι στους Η/Υ; Έστω και με διαφορετική αιτιολόγιση απο πλευράς Λεμπέση (περί προσωρινής παραμονής); Απλά από αυτό συμπεραίνω πως δεν κοιτάω το ύψος για να χαρακτηρίσω ένα χώρο Βοηθητικό ή Κύριο.

Στο θέμα της αυτοτελούς λειτουργίας υπάρχει πράγματι ένα θέμα, αλλά κι εκεί δεν είναι πουθενά ξεκάθαρο. Γενικά τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο, για μια ίδια περίπτωση 100 μηχανικοί μπορούν να το τακτοποιήσουν με 100 τρόπους. Τώρα πως θα πάνε να τιμωρήσουν τους 99 και να βραβεύσουν τον 100ο, είμαι περίεργος να το δω.

 

Συνάδελφοι,

ας μην κάνουμε το λάθος να ερμηνεύουμε κάθε διάταξη κατά το δοκούν και ας προσπαθήσουμε να βγάλουμε τα δικά μας συμπεράσματα.

Η Λεμπέση, κατά την γνώμη μου, προσπαθεί να ενημερώσει τον κόσμο, και εκτιμώ τον κόπο της.

Πήρε όμως κόσμο στον λαιμό της, όταν μη έχοντας επίσημη πληροφόρηση, έκανε ερμηνείες με πολεοδομικά και κτηριοδομικά κριτήρια, όταν εμφανώς δεν υπεισέρχονται αυτά στο Ν.4014.

Έχει δίκιο ο ΙΑΣΟΝΑΣ που λεει ότι ο καθένας παίρνει τις επιλογές του και τον δρόμο του.

 

Ομοίως, εδώ.

Αν συμφωνήσουμε ότι θα ανεξαρτητοποιήσουμε του βοηθητικούς χώρους από το κριτήριο του ύψους του Κτηριοδομικού, τότε

Η.Χ. που έχει κλειστεί είναι Υπέρβαση Δόμησης Χώρου Κυρίας Χρήσης (αφου η τωρινή του χρήση είναι κυρία και όχι βοηθητική) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ του ύψους.

ΔΕν μπορούμε να λέμε ότι ανεξάρτητα με το ύψος, κατοικίες σε πατάρια, δώματα, σοφίτες, υπόγεια είναι Υ.Δ. Β.Χ., και όταν έχει κλειστεί ένας Η.Χ. σε κατοικία και είναι κάτω του 2,40 να λέμε είναι Β.Χ. γιατι δεν έχει το ύψος χώρου Κ.Χ. Δεν θα θυμόμαστε το ύψος όποτε μας συμφέρει, κατά την γνώμη μου.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

Εγώ τουλάχιστον, έχω βάλει όλες τις π.χ. "σοφίτες" που έχω κάνει για 4014 και είναι "ολόκληροι όροφοι" πιά ως ΥΔΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βάζω ως σοφίτα (50%) μόνο όταν η στέγη ακουμπάει στην πλάκα χωρίς να ελέγχω το ύψος όπως δεν το ελέγχω σε άλλες περιπτώσεις (χαμηλές αποθήκες που έγιναν κατοικία κλπ).

 

 

υ.γ. Αυτό με τους Η/Χ δεν το κατάλαβα, πως γινέται ο Η/Χ να μην είχε ύψος Κ/Χ;

Link to comment
Share on other sites

Ας συμφωνήσουμε ότι θα ήταν πολύ απλό να κατέληγαν ότι ο διαχωρισμός σε κύριο ή βοηθητικό χώρο γίνεται βάσει ύψους και τωρινής χρήσης. Απλό, κατανοητό, λογικό. Δεν το κάνουν γιατί προφανώς εξυπηρετούν άλλους σκοπούς. Επομένως ο καθένας κάνει ότι πιστεύει, πιθανότατα απλά να γίνουν διορθώσεις εκ των υστέρων στα πρόστιμα ή και τίποτα αλλά ευθύνες από μηχανικό σε κάτι που δεν ειναι αποσαφηνισμένο δε νομίζω να ζητήσουν. Ο πελάτης θα πληρώσει μεγαλύτερο πρόστιμο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Soundholics, σε ένα σημείο της παράθεσης που έκανες, γράφω:

 

Δηλαδή κοιτάμε το ελάχιστο ύψος στο υπόγειο αλλά όχι στους Η/Υ; Έστω και με διαφορετική αιτιολόγιση απο πλευράς Λεμπέση (περί προσωρινής παραμονής); Απλά από αυτό συμπεραίνω πως δεν κοιτάω το ύψος για να χαρακτηρίσω ένα χώρο Βοηθητικό ή Κύριο.

 

Συμφωνώ λοιπόν πως δε το κοιτάμε όποτε μας συμφέρει, ή το κοιτάμε ή δε το κοιτάμε. Και προσωπικά έχω επιλέξει το 2ο, αυτό εξηγώ και διευκρινίζω στην περίπτωση που

Και Η.Χ. με κάτω από 2,40 δύσκολο να βρεθεί, η πλάκα οροφής συνήθως είναι μονοκόμματη.

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης θα πληρώσει μεγαλύτερο πρόστιμο απλά.

 

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό το απλά αν η υπόθεση έχει περαιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βάζω ως σοφίτα (50%) μόνο όταν η στέγη ακουμπάει στην πλάκα χωρίς να ελέγχω το ύψος όπως δεν το ελέγχω σε άλλες περιπτώσεις (χαμηλές αποθήκες που έγιναν κατοικία κλπ).

 

 

υ.γ. Αυτό με τους Η/Χ δεν το κατάλαβα, πως γινέται ο Η/Χ να μην είχε ύψος Κ/Χ;

 

Μιλούσα γενικά.

Κυρίως σε αυθαίρετες κατοικίες σε δώματα μπαίνει το ερώτημα όταν αυτές έχουν το ύψος της απόληξης (<2,40)

Τουλάχιστον εμένα τέτοιες περιπτώσεις μου έχουν τύχει.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετος ημιυπαίθριος χώρος που έχει δημιουργηθεί εκτός περιγράμματος νόμιμου κτιρίου πως αντιμετωπίζεται;

  1. Με αναλυτικό σαν λοιπή παράβαση; (Δ6)
  2. Με υπέρβαση δόμησης κάλυψης Β.Χ. (0,50) και πιθανώς πλαγίων αποστάσεων; (ΣΤ2)
  3. Με υπέρβαση δόμησης κάλυψης Κ.Χ. και πιθανώς πλαγίων αποστάσεων

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετος ημιυπαίθριος χώρος που έχει δημιουργηθεί εκτός περιγράμματος νόμιμου κτιρίου πως αντιμετωπίζεται;

  1. Με αναλυτικό σαν λοιπή παράβαση; (Δ6)
  2. Με υπέρβαση δόμησης κάλυψης Β.Χ. (0,50) και πιθανώς πλαγίων αποστάσεων; (ΣΤ2)
  3. Με υπέρβαση δόμησης κάλυψης Κ.Χ. και πιθανώς πλαγίων αποστάσεων

 

Με αναλυτικό και "πάνω" σε αυτό βάζεις τους συντελεστές των λοιπών υπερβάσεων π.χ. κάλυψης, πλαγίων αποστάσεων κ.λπ. (όχι όμως δόμησης).

Και συντελεστή παλαιότητας μπορείς να βάλεις (αν υπάρχει).

Βεβαίως το σύστημα "ευδιάκριτα" δεν μπορεί να τα δεχτεί ακόμα.... Μόνο κάνοντας "αλχημείες"....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.