Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή αποτύπωσης


Recommended Posts

Γιατι να εισαι φορολογικα εκθετος για ΦΠΑ αφου τον κατεβαλες βασει της συμφωνηθεισας αμοιβης και οχι της νομιμης?

 

Οση παραπανω και να επρεπε να ηταν η νομιμη, εγω την ιδια συμφωνηθεισα θα επαιρνα και θα μεταβαλλοταν το ποσοστο της εκπτωσης...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://portal.tee.gr...rera_orthi2.pdf

 

 

Η λογικη του ΤΕΕ ειναι αυτη..

ΠΑΝΤΑ απαιτειται αμοιβη αποτυπωσης..

Ομοιως και αμοιβη τοπογραφικου οταν αυτο απαιτειται..

 

 

Συμφωνα με οσα εχω διαβασει εδω μεσα και απο την διεξοδικη αναλυση του νομου και των παρακολουθηματων του καρεληξα οτι

 

αμοιβη τοπογραφικου

σε εκτος σχεδιου παντα

σε εντος σχεδιου οταν δεν υπαρχει αδεια στο οικοπεδο

 

αμοιβη αποτυπωσης μονο σε αυτα που δεν εχουν αδεια ή αυτη εχει χαθει

 

Αν ειναι σε καθε περιπτωση να βαζουμε και αμοιβη αποτυπωσης γιατι βαλανε τα 1569 ευρω ας μας λεγανε εξ'αρχης οτι η αμοιβης θα ειναι η αμοιβη αποτυπωσης των αρχιτεκτονικων ,τοπογραφικου κτλ και ολα θα ηταν οκ..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με οσα εχω διαβασει εδω μεσα και απο . . . . . .

 

αμοιβη τοπογραφικου

σε εκτος σχεδιου παντα

σε εντος σχεδιου οταν δεν υπαρχει αδεια στο οικοπεδο

που ξέρεις μπορεί να έχει τοπογραφικό ο ιδιοκτήτης

Link to comment
Share on other sites

Aν εχει τοπογραφικο ο ιδιοκτητης ετσι στο ασχετο χωρις να το εχει επειδη χρειαστηκε σε αδεια η καποια αλλη δημοσια υπηρεσια

και εχει πληρωσει τοπογραφο γα αυτο το τοπογραφικο με αποδειξη κανονικα και αυτο ειναι σφραγισμενο απο μηχανικο δεν βρισκω τον λογο να μην το χρησιμοποιησει αρκει να εχει σντεταγμενες σε ΕΓΣΑ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις αυτοτελείς ιδιοκτησίες και αυτό με την αμοιβή αποτύπωσης είναι μηχανορραφίες (για να μήν πώ τοκογλυφίες) του ΤΕΕ με σκοπό να εξασφαλίσει έσοδα δικά του και έσοδα του κράτους από παροχές υπηρεσίων... είναι εντελώς τραγικό, μας εκθέτει σαν κλάδο και σαν άτομα και αυτά έπρεπε να τα πούν από την αρχή, τον κόσμο δεν τον ενδιαφέρει μόνο το πρόστιμο αλλά και η αμοιβή μας...

Δεν γίνεται να τους πληρώνουμε (σαν μηχανικοί και σαν φορολογούμενοι) για να είναι τόσο ανεύθυνοι και να μήν έχουν καταλήξει σε μία φόρμουλα όσον αφορά την απελευθέρωση του επαγγέλματος, τον ν3939, τις αμοιβές μας, τις κρατήσεις. Δεν γίνεται να προσπαθούν με "ταρζανιές", ορθές επαναλήψεις και "επιφοιτήσεις" να καλύψουν την ανεπάρκειά τους... ΕΛΕΟΣ (^(&&ρε&$΅&%:%$^(&*&_)*

Link to comment
Share on other sites

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/dieukriniseis_amoives_afthairera_orthi2.pdf

 

"Το ίδιο ισχύει, αν απαιτείται αποτύπωση του κτιρίου ή μελέτη στατικής επάρκειας."

Εμένα αυτό μου λέει ότι δεν χρειάζεται πάντα αποτύπωση.Το θέμα είναι να μας πουν πότε αυτή χρειάζεται πέρα από το να κρίνουμε μεταξύ μας τι είναι λογικό.Εγώ πάντως το θεωρώ παράλογο για κλείσιμο 14μ2 βεράντας να κάνω αποτύπωση όλου του διαμερίσματος ενώ έχει οικοδομική άδεια ή ολοκληρης της πολυκατοικίας!Και αν βάζεις αποτύπωση τι προϋπολογισμό??

Link to comment
Share on other sites

kontegr

 

Tοκογλυφιες ειναι και τα 6750λ.....

Αποτυπωση το ΤΕΕ θεωρει οτι απαταιτειται ΠΑΝΤΑ... διασταυρωμενο..

Ο καθενας κανει οτι νομιζει...

 

Διαβαστε τι εργασιες περιγραφει στις μερες απασχολησης...

Λεει πουθενα αποτυπωση, κατοψεις, οψεις, τομες???

Link to comment
Share on other sites

Αποτυπωση αρχιτεκτονικων χρειαζεται οταν δεν υπαρχουν καθ'ολου αρχιτεκτονικα σχεδια ειτε επειδη δεν εχουμε αδεια ειτε επειδη εχει χαθε , αλλιως ειτε εχω αυθαιρεσια 1 τ.μ ειτε 100 τ.μ. πανω στην κατοψη απλα επισημαινουμε τον χωρο που κλειστηκε στην παλια κατοψη κτλ .

 

Αν ηταν για ολα να θελει αποτυπωση και τοπογραφικο τοτε τα 1569 ευρω γιατι τα παιρνουμε αραγε...

και για εντός σχεδίου θέλει εγσα?

 

Αν δεν υπαρχει τοπογραφικο απο αδεια τοτε το θελει σε Εγσα

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω..

Αν στη δευτερη φαση θελει κατοψεις, οψεις τομες???

Δες το νομο..

Δεν λεει απλα "σημειωση" στην κατοψη..

Λεει σχεδια σε κλιμακα 1:100...

 

πχ σε αυθαιρετη προσθηκη οροφου τι κανεις???

 

Αν ειναι να συζηταμε για το κλεισμενο εξωστη 10τμ και την αμοιβη των 50Ε δεν βγαζουμε ακρη...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.