Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

είδες τώρα? ερχεσαι στα λόγια μου... ναι μεν είναι λογικό να πας τα υπόλοιπα (εκτός του καθαρού νερού) με αναλυτικό, αλλά έχεις τόσες άγνωστες παραμέτρους που είναι σχεδόν αδύνατο να βγάλεις αληθινό προϋπολογισμό... οπότε εκ της ατόπου : βάζουμε το καθαρό νερό στο κουτάκι 10 και ΓΕΙΑ ΣΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κανείς το τι ακριβώς πρέπει να έχει μια αυθαίρετη πισίνα για να τύχει μειωμένου προστίμου στην ρύθμιση με το Ν.4014;

Προφανώς δεν φτάνει μόνο ένας πυροσβεστικός κρουνός!!!

Θέλει και κάποιο σύστημα άντλησης για πυρόσβεση;

Μπλέκεται κάπου η Πυροσβεστική;

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς έχει κάποιος προχωρήσει τη νομιμοποίηση πισίνας;

έχω ήδη κάνει μια περίπτωση πισίνας 15 μ2, αλλά η αλήθεια είναι πως έβαλα μόνο την περίπτωση 10, χωρίς αναλυτικούς κλπ για το μηχανοστάσιο (το οποίο by the way είναι απλά μια τρύπα 1x1 δίπλα στην πισίνα)...έπαιρνα από χτες τηλ στο ΤΕΕ όταν είδα αυτό το θέμα συζήτησης εδώ, αλλά γραμμή δεν έβγαλα. Αν κάποιος έχει κάποια επίσημη απάντηση αν ενημερώσει...

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω μόνος μου στην ερώτηση: από το ΤΕΕ, μου πρότειναν στα τετραγωνικά να προσθέσω και το εμβαδό του μηχανοστασίου. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Σαχλαμάρα μου ακούγεται.Που κολλάει στην πισίνα να βάζουμε και τα τετραγωνικά του μηχανοστασίου που μπορεί με αυτά σε κάποιες περιπτώσεις να περάσεις τα όρια του τεκμηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε μόνο τα τετραγωνικά του "νερού" για την πισίνα.

Βεβαίως δεν "ξεχνάμε" να κυτάζουμε γύρω μας κι αν δούμε πλακοστρώσεις, κιόσκια, διάφορες άλλες "κατασκευές" κ.λπ. τις περνάμε με αναλυτικό.

 

Ερώτημα:

Τι εγκατάσταση πυρόσβεσης πρέπει να έχουμε (και προφανώς να φανεί και στις φωτογραφίες) για να έχουμε μειωμένο πρόστιμο;

Μήπως χρειάζεται και κάποιο χαρτί από την Πυροσβεστική;

Μήπως απλώς φτάνει ένας πυροσβεστικός κρουνός;

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα λοιπόν να περάσω το μηχανοστάσιο με αναλυτικό; και μια και ρωτάω, αυτό τον αναλυτικό υπολογισμό για οποιαδήποτε από τις αυθαιρεσίες, τον υποβάλουμε κάπου; ή απλά τον χρησιμοποιούμε για να βάλουμε νούμερο αυθαιρεσιών (1,2,3....) ανάλογα με το ποσό που θα μας βγάλει;

Link to comment
Share on other sites

Θα μας ζητηθεί να τον υποβάλλουμε ηλεκτρονικά στο σύστημα.

Επίσης πιστεύω ότι, θα χρειαστεί να τον υποβάλλουμε (μαζί με όλα τα υπόλοιπα) κατά τη διαδικασία της σφράγισης της Οριστικής Υπαγωγής (και ελέγχου) στην οικεία πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Σαχλαμάρα μου ακούγεται.Που κολλάει στην πισίνα να βάζουμε και τα τετραγωνικά του μηχανοστασίου που μπορεί με αυτά σε κάποιες περιπτώσεις να περάσεις τα όρια του τεκμηρίου.

 

 

Aρα Μανωλη εκμιμας οτι το μηχανοστασιο παει πακετο στην παραβαση 12 και τελος???

Ή

Βαζουμε την επιφανεια του νερου στην παραβση 12 και οτι αλλο "περισσευει" (μηχανοστασιο, παχος τοιχωματος, πλακωστρωτα κτλ) πανε με αναλυτικο???

 

 

Ιασονα

Για ποιον ελεγχο της πολεοδομιας μιλας???

Δεν νομιζω οτι η πολεοδομια ελεγχει κατι..

Απλα τη βεβαιωση δινει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.