Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Γνώμη μου είναι ότι δηλώνεις μόνο τα τετραγωνικά της πισίνας εφόσον βρίσκεται στο υπόγειο όπου επιτρέπετε η κατασκευή πισίνας, εκτός αν πατά και στο εκτός περιγράμματος γκαράζ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο αρχικό έγγραφο του ΥΠΕΚΑ με θέμα "Τα 5 στάδια της διαδικασίας της δήλωσης" ανέφερε ότι, εμείς τυπώνουμε από το σύστημα την ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΠΑΓΩΓΗΣ και στη συνέχεια πάμε στην οικεία πολεοδομία για να την σφραγίσει.

 

Σημείωση 1: Πριν περίπου δέκα ημέρες και στο site του ΥΠΕΚΑ και του ΤΕΕ, άλλαξαν το έγγραφο αυτό και δεν αναφέρεται πλέον το παραπάνω. Θα ισχύσει έτσι; Μας το φυλάνε για έκπληξη στο τέλος; Ποιός ξέρει.......

 

Σημείωση 2: Ρώτησα "γνωστούς" σε τουλάχιστον 3 πολεοδομίες της Αττικής και 2 της επαρχίας. Όλοι μου είπαν ότι, για να σφραγίσουμε την ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ βεβαίως και θα κάνουμε έλεγχο. Ρώτησα που θα κάνετε έλεγχο; Ανέφεραν ότι, ο μηχανικός όλα όσα έχει στείλει ηλεκτρονικά και ταυτοχρόνως εκτύπωση της δήλωσης από το σύστημα θα τα υποβάλλει σε φάκελλο για το αρχείο της πολεοδομίας!!!! Μήπως μας "δουλεύουν" όλοι μαζί;;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι γνωστοι απο τις 5 πολεοδομιες δεν μας δινουν και το εγγραφο που το γραφει αυτο..

Στην ουσια συναδελφε ΟΛΟΙ οσοι υπαχθουν στον 4014, αργα ή γρηγορα θα θελουν τη βεβαιωση αυτη...

Μου λες δλδ οτι οι μηχανικοι της πολεοδομιας θα κανουν μερικες εκατονταδες, μην πω εκατομμυρια, αυτοψιες??? Τοτε ποιος ο λογος να ελεγχθει το 5%????

Τελος ΜΠΟΥΡΔΕΣ σου ειπαν για το αρχειο..

Δλδ αυτο τι θα ειναι??? Η 3η φαση??? Τοτε γτ να τα υποβαλλουμε ηλεκτρονικα?? Διαβασε το Νομο και τα λοιπα δεδομενα (εχω χασει την μπαλα με τα γιδια του ΥΠΕΚΑ και του ΤΕΕ) καπου γραφει οτι οι πολεοδομιες θα εχουν προσβαση στο ηλ. συστημα...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Λογικά σκεπτόμενοι μπορούμε να καταλήξουμε στα εξής:

 

1. Όλοι όσοι ενταχθούν στο νόμο θα χρειαστούν τη βεβαίωση, αλλά όχι όλοι μαζί, τότε που ο καθένας θα ολοκληρώνει τις πληρωμές του.

2. Στο 5% θα γίνει αυτοψία (προσωπικά θεωρώ ότι κι αυτό είναι "μπούρδα").

3. Οι πολεοδομίες (ή με τη νέα έκδοση Υπηρεσίες Δόμησης) όπως τις γνωρίζουμε μέχρι σήμερα είναι δυνατόν να βάζουν απλώς μια σφραγίδα σε ένα χαρτί που θα τους πηγαίνουμε; (πιστεύω ότι με το "τουπέ" και το "στυλ" που έχουν θα μας βγάλουν το ...λάδι).

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί και πρόθυμοι συνάδελφοι, εντάξει καταλαβαίνω ότι αυτό που ρωτάω είναι ένα βήμα πίσω!

Ρωτάω λοιπόν:

Πρέπει να καταγράψω ως αυθαίρετο και το θαμμένο μηχανοστάσιο της Πισίνας, την οποία - εντάξει - δηλώνω? Είχα πάντα την εντύπωση ότι για εκτός σχεδίου, κάτι λεβητοστάσιο, αντλιοστάσια κλπ μηχανολογικοί χώροι ήταν για κάποιο λόγο αποδεκτοί, εκτός κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε και προηγουμένως ότι μηχανοστάσια κλπ θαμμένοι χώροι πισίνας(δεξαμενή υπερχείλισης), θα πηγαίνουν με αναλυτικό.

Δεν θα μετράνε ως υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε και προηγουμένως ότι μηχανοστάσια κλπ θαμμένοι χώροι πισίνας(δεξαμενή υπερχείλισης), θα πηγαίνουν με αναλυτικό.

Δεν θα μετράνε ως υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης κτλ.

Ποιός το είπε επίσημα αυτό???????????? ένας συνάδελφος το είπε υποθετικά...

Καλό είναι νομίζω να μην παρουσιάζουμε ως δεδομένα, πράγματα για τα οποία δεν ήμαστε σίγουροι, γιατί πολλοί μπάινουν αποσπασματικά στο φόρουμ και αποπροσανατολίζονται...

Αυτό το παραπάνω για την πισίνα δεν ισχύει επουδενί μέχρι στιγμής, δεν προκύπτει από πουθενά, ούτε νομίζω να δωθεί μία τέτοια οδηγία, διότι το 80ε/τμ +αναλυτικό τα πλακίδια γύρω γύρω(=500ε) πιστεύω ότι καλύπτει την παράβαση(επιβάρυνση) που προκαλεί η μή εκδοση άδειας για την πισίνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένεις επίσημη απάντηση για το θέμα αυτό,....σώθηκες.

Εδώ συνάδελφε λέμε πώς ερμηνεύει ο καθένας τους χρησμούς. Εσύ θεωρείς ότι τα 80 ευρώ/μ2 καλύπτουν και τα μηχανοστάσια κ.α., εγώ όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θεωρώ ότι το καλύπτουν, διότι το πρόστιμο, αν το έχει παρατηρήσει κάποιος, αντιστοιχεί περίπου στο 10% έως 15% της αξίας κατασκευής σε κάθε σχεδόν περίπτωση που δεν υπερβαίνει κατα πολύ τα επιτρεπόμενα... Οπότε αν αναλογιστούμε ότι μία πισίνα 40τμ κοστίζει 20.000ευρώ-25.000ευρώ και το πρόστιμό της βγαίνει 3.200ευρώ+500 τα πλακάκια πρόσβασης, δηλαδή 3.700ευρώ, τότε καλύπτεται αυτή η "τιμωρία" πλήρως. Ο νόμος αυτή τη φιλοσοφία έχει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, μέσα στο 5000ρο του αναλυτικού προϋπολογισμού θα εντάξω, εκτός από τα πλακάκια, και τα περιμετρικά τοιχία του μηχ/σίου και δεξ/νης υπερχείλισης, με πρόστιμο όλα μαζί 500 ευρώ και θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.