Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω εβγαλα παραβολο και παω για εκδοση ΟΑ.

Συμφερει περισσοτερο.

 

Πως το πέρασες στο σύστημα του ΤΕΕ, αφού άν έχεις τετ. μέτρα μόνο της πισίνας σου βγάζει και πρόστιμο μαζί και όχι μόνο το παράβολο?

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε στην προσωρινή υπαγωγή αν δηλώσεις ότι θα βγάλεις οικοδομική άδεια για την πισίνα σου μηδενίζει το πρόστιμο και σου αφήνει μόνο το παράβολο να πληρώσεις?? Εγώ όταν πάω να δηλώσω την πισίνα και σημειώνω στην επιλογή " τύπο αυθαιρεσίας" ---->" προς έκδοση οικοδομικής άδειας" στην αρχική υποβολή δεν μου μηδενίζει το πρόστιμο όπως γίνεται σε άλλες παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει ακομα προσωρινη υποβολλη.

Γιαυτο ρωτησα παραπανω.

Αν συμβαινει αυτο που λες, ειναι προβλημα και πρεπει να διορθωθει αμμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος συνάδερφος έχει δοκιμάσει να το πάει σε προσωρινή υπαγωγή και του μηδενίστηκε εκεί το πρόστιμο?? Πάντως σε άλλες περιπτώσεις αυθαιρέτων που θες να βγάλεις οικοδομική άδεια (εκτός πισίνας) το πρόστιμο μηδενίζεται με το που το δηλώσεις ενώ είσαι ακόμα στην αρχική υποβολή.

Link to comment
Share on other sites

Και τι έχεις να χάσεις για να το δοκιμάσεις.

Σε κάθε στάδιο χρειάζεται και δική σου επιβεβαίωση για να προχωρήσεις οριστικά.

Στείλε τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή και στη συνέχεια μην κάνεις αποδοχή και γύρνα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

σε μια κατοικια που εχει διαφορες αυθαιρεσιες αλλα και μια παρανομη πισινα,

πως μπορω να τακτοποιησω τις αυθαιρεσιες με προστιμο αλλα να βγαλω ΟΑ μονο για τη πισινα, στην ιδια παντα δηλωση?

Το εχεις καταφερει κανεις?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για την παράνομη πισίνα νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι : καταρχήν να μην καταγράψεις τα τ.μ. της πισίνας στο κουτάκι που προβλέπεται από το σύστημα, αλλά να δημιουργήσεις ένα φύλλο καταγραφής στο οποίο θα βάλεις τα τ.μ. της πισίνας και στο οποίο θα υποδείξεις "προς έκδοση οικοδ.άδειας", είναι λίγο μπακαλίστικο αλλά δε νομίζω να περιμένει κανείς ότι θα αναβαθμιστεί περαιτέρω το σύστημα του ΤΕΕ...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω μια περίπτωση πισίνας, που είναι κοινόχρηστη: ανήκει σε ένα συγκρότημα 10 κατοικιών στην Κηφισιά. Δεν υπήρχε στα σχέδια και οι ιδιοκτήτες θέλουν τακτοποίηση. Πώς στην ευχή τακτοποιείς μια πισίνα που είναι κοινόχρηστη;

 

(Για να μη πω και για κοινόχρηστους χώρους κλειστούς που επίσης δεν υπάρχουν στην άδεια και θέλουν να τακτοποιήσουν...ας πούμε ότι εκεί μπορώ να τους πω ότι δεν κινδυνεύουν οι ιδιοκτησίες τους).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.