Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια Λυόμενου και Ν.4014


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι, όπου έχουμε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για περίφραξη και αυθαίρετο κτίσμα, τότε βάζουμε ότι το κτίσμα ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ.

Θα μας πάρουν ..."με τις πέτρες".

 

Προφανώς βάζουμε ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ και υπολογίζουμε τις αυθαιρεσίες.

Βεβαίως η περίφραξη (αν έχουν τηρηθεί τα νόμιμα) είναι νόμιμη και δεν υπολογίζεται με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ίσως ερώτηση; Για λυόμενα με πλάκες μπετόν πώς καταλαβαίνουμε αν τηρήθηκε η άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Οι άδειες μικρής κλίμακας δεν είναι άδειες για να χτίσει κάποιος, είναι για μεμονομένες μικροεργασίες επισκευής, ανακαίνισης κλπ , εγώ θεωρώ ότι δεν πρέπει να δηλώνουμε ότι υπάρχει οικ. άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ίσως ερώτηση; Για λυόμενα με πλάκες μπετόν πώς καταλαβαίνουμε αν τηρήθηκε η άδεια;

Ελέγχεις την εγκεκριμένη κάτοψη της άδειας και τις διαστάσεις της οικοδομής σου.

Link to comment
Share on other sites

Χθες που πηγα στο ''ΤΕΕ'' μου ειπαν απο τι στιγμη που εχει αδεια βαζεις οτι έχει αδεια, γιατι η αδεια παει στο οικοπεδο και οχι στο κτισμα!!!

Ακομα και αδεια για αποθηκη να ειχες μετραει!!!

τωρα σχετικα με το προστιμο μπορει να βγαινει παραπανω, γιατι πρεπει να συμπληρωσεις ολες τις υπερβασεις αφου τις συγκρινεις με τους ορους δομησης των εντος σχεδιου (ετσι ειπαν),τωρα σχετικα με τους ορους του τοτε η του τωρα δεν το ηξεραν σιγουρα!!!

Ελπιζω να βοηθησα, οτι αλλο μπορω να απαντησω ευχαριστως!!!

Καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, επειδή το θέμα με αφορά,

με ποιους όρους δόμησης δηλαδή κάνουμε τον έλεγχο για τις υπερβάσεις? Ποιας περιοχής? Επιλέγουμε εμείς αυτή που μας συμφέρει???

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη στείλει ερώτημα στο ΤΕΕ σχετικά με τα εκτός σχεδίου μη άρτια και μη οικοδομήσιμα οικόπεδα και τις άδειες λυομένων.

Να στείλουμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι μήπως μας συμπεριλάβουν σε κάποιες από τις επόμενες ερωτοαπαντήσεις?

'Οσοι περισσότεροι στείλουμε το σχετικό ερώτημα, τόσο καλύτερα. Σαν να ψηφίζουμε για την Eurovision....

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις την εγκεκριμένη κάτοψη της άδειας και τις διαστάσεις της οικοδομής σου.

Εννοούσα πώς καταλαβαίνουμε ότι το κτίριο είναι όντως λυόμενο;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο στο πνεύμα του συγκεκριμένου topic.

 

Σε περίπτωση που έχει βγει άδεια για αντλιοστάσιο 10 τ.μ. σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο και έχει κτιστεί κατοικία 50 τ.μ., στο φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου στο κουτάκι που αφορά αν υπάρχει οικοδομική άδεια, συμπληρώνουμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ; Το λογικό νομίζω ότι είναι ΟΧΙ. Όμως με όλα αυτά που ακούμε και διαβάζουμε, π.χ. Γ' μέρος ερωτοαπαντήσεων - Νο. 7 κανείς δεν είναι σίγουρος για τίποτα.

 

Και έστω ότι θεωρούμε ότι υπάρχει οικοδομική άδεια και βάζουμε ΝΑΙ στο κουτάκι. Με βάση ποιους όρους δόμησης θα μετρήσουμε τυχόν παραβιάσεις Δ, κάλυψη, κτλ. αφού το αγροτεμάχιο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο; Και επίσης αν ΝΑΙ, τότε έχουμε 10 τ.μ. αλλαγή χρήσης και 40 τ.μ. υπέρβαση δόμησης;

 

Πάντως το πρόστιμο προκύπτει μικρότερο αν θεωρήσω ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια.

 

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.