Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια Λυόμενου και Ν.4014


Recommended Posts

Κάνε αυτό που έκαναν οι περισσότεροι εδώ μέσα γιατί αλλιώς δεν βγαίνει άκρη.....ΑΔΕΙΑ ναι, και συγκρίνεις με τα μεγέθη της αδείας.. Ότι δλδ σου έιπαν και στο Τεε στην 2η επίσκεψη σου...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ανάλογη περίπτωση που έχει βγει οικ. άδεια σε μη άρτιο κ μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο. Οπότε προβληματιζόμουν για το πώς και με τι θα συγκρίνω ώστε να υπολογίσω υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, κτλ.

Σε τηλ επικοινωνία με το κεντρικό ΤΕΕ μια υπάλληλος μου είπε να κάνω αναγωγή στο αγροτεμάχιό μου τους όρους δόμησης (αρτιότητα, κτλ.) της περιοχής που εξετάζω. Που σημαίνει ότι σε εκτός σχεδίου δόμηση χτίζεις 200 τ.μ. σε 4 στρ. οπότε στα 450 τ.μ. βρίσκεις πόσα, θεωρητικά, τ.μ. δικαιούσαι να χτίσεις. Και συγκρίνεις πλέον με τους αναγώμενους όρους δόμησης κ βρίσκεις τους συντελεστές που θες για τον υπολογισμό του προστίμου.

Αυτά μου είπαν. Τώρα κατά πόσο στέκουν είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Και πιος σε καλύπτει σε περίπτωση που ελεγθεί μελλοντικά ο φάκελλος και ο υπάλληλος έχει άλλη άποψη? Αφου και οι ίδιοι απαντούν διαφορετικά στο ίδιο ερώτημα.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό δίνεις ιδιαίτερο βάρος στην τεχνική έκθεση , στον Γοκ, και ότι πράξεις το τεκμηριώνεις αναλόγως....... Αν κάτσεις να στηριχτείς στην προσωπική άποψη του καθενός τότε θα χεις πρόβλημα... Αν όμως καταλάβεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις ίσως και είσαι καλυμμένος σε όποιον και αν πέσεις, εκτός και αν φυσικά προσπαθείς να δείξεις τον ελέφαντα μυρμήγκι.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο, αλλα ουσιαστικά, κάτι που δεν χτισθηκε βάση της άδειας, αλλα με άλλο τρόπο, σε άλλη θεση κλπ, δεν μπορεί να θεωρείται οτι έχει άδεια. Θα έπρεπε να έχει υλοποιηθεί βάση της αδειας για να ισχύει. Τώρα αν - κακώς - πήρε ρευμα και το δηλώνει μεχρι σήμερα σαν νόμιμο, αυτό δεν είναι τεκμήριο νομιμότητας. Αν κάνανε σήμερα μια αυτοψία δεν θα θεωρούσανε οτι έχει άδεια.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σε περίπτωση κτίσματος με άδεια λυομένου δηλ. 50τ.μ. δόμηση και κάλυψη έχουν κτιστεί στο σύνολο πάνω από 200τ.μ. αυθαίρετα. Αν υπολογίσω το πρόστιμο με άδεια λαμβάνοντας υπ όψιν τις υπερβάσεις σε σχέση με τα 50τ.μ. ύψος,πλάγιες αποστάσεις κλπ βγαίνει 50000€. Άν το υπολογίσω θεωρώντας ότι δεν έχει καθόλου άδεια βγαίνει 25000. Μπορώ να το δηλώσω χωρίς άδεια σκεπτόμενος ότι πρόκειται για δυσμενέστερη κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε περίπτωση κτίσματος με άδεια λυομένου δηλ. 50τ.μ. δόμηση και κάλυψη έχουν κτιστεί στο σύνολο πάνω από 200τ.μ. αυθαίρετα. Αν υπολογίσω το πρόστιμο με άδεια λαμβάνοντας υπ όψιν τις υπερβάσεις σε σχέση με τα 50τ.μ. ύψος,πλάγιες αποστάσεις κλπ βγαίνει 50000€. Άν το υπολογίσω θεωρώντας ότι δεν έχει καθόλου άδεια βγαίνει 25000. Μπορώ να το δηλώσω χωρίς άδεια σκεπτόμενος ότι πρόκειται για δυσμενέστερη κατάσταση;

 

Όχι, αφού υπάρχει άδεια, δεν μπορείς να την παραβλέψεις!

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση μου έτυχε και εμένα, άδεια λυομένου, που μάλιστα βρίσκεται πλέον εντός σχεδίου και δεν υπάρχει τίποτα που να θυμίζει εκείνα τα 20 μ2 !!!

 

Προσωπικά, το δήλωσα χωρίς άδεια, με την επεξήγηση στην ΤΕ ότι παρόλο που υπάρχει, λόγω της μη υλοποίησής της και αδυναμίας σύγκρισης ουσιαστικά μη υπαρκτών μεγεθών, θεωρήθηκε ως μη γενόμενη.

 

Και ο Θεός, βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε παιδιά τι λέτε....

εδω και μια άδεια μικρής κλιμακας να έχουμε για περίφραξη το δηλώνουμε οτι έχει άδεια....τι μου λετε τώρα αρες μαρες κουκουνάρες.....!!!!

εστω και ενα χαρτί απο πολεοδομία να γ΄ραφει οτι έχει άδεια, ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.