Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια Λυόμενου και Ν.4014


Recommended Posts

topo_gr , για το ύψος; Μα είναι τα 7,5μ.Δεν αλλάζει αυτό από το εμβαδόν του γηπέδου.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

plus τα 1,2μ της κεκλιμένης στέγης (αν υπάρχει βέβαια) έτσι; Αν λοιπόν πάμε με γοκ για το ύψος εκτός σχεδίου τότε μήπως στην μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη να βάλουμε το 10% της επιφάνειας του γηπέδου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες για κατοικίες εκτός σχεδίου. Αλλο % ισχύει για 750,1200,2000,4000,8000, 8000+ , μ2 έκτασης , με ταβανι τα 400 μ2.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Αν συγκρίνουμε σε σχέση με το τι έλεγε η άδεια αλλά μετά υπήρξε 720 ή Τρίτσης θεωρώ πως τότε την υπέρβαση δόμησης την πάμε με βάση τον 720 ή τον Τρίτση. Την υπέρβαση κάλυψης, ύψους , πλαγίων τη συγκρίνουμε με την άδεια ή με τα δηλωθέντα στον 720 ή Τρίτση;;;

Λαμβάνοντας πάντα βέβαια υπόψιν αυτά που λέει η εγκύκλιος 13 και ανέφερα στη σελ.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση για την παρακάτω περίπτωση:

 

'Έχω αναλάβει το τοπογραφικό για ένα λυόμενο στη Θέρμη Θεσσαλονίκης που όταν κατασκευάστηκε ήταν εκτός σχεδίου και είχε οικοδομική άδεια. Στην πορεία έγινε πράξη εφαρμογής με αποτέλεσμα το κτίριο να βρεθεί εντός του προκηπίου δηλαδή ένα τμήμα του κτιρίου να βρίσκεται ανάμεσα από την οικοδομική και την ρυμοτομική γραμμή.

 

Επιπλέον η θέση και οι διαστάσεις του λυόμενου όπως είναι σήμερα διαφέρουν από αυτές της οικοδομικής άδειας του '79, χωρίς όμως να έχω υπέρβαση του εμβαδού. Μάλιστα η άδεια είχε βγει για 73 τμ2 και σήμερα το λυόμενο είναι 67 τμ2.

 

 

Μήπως γνωρίζει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια γνωριζει κανεις που μπορουμε να βρουμε αδεια και σχεδια για λυομενο?

Εχω μονο τον αριθμο αδειας απο το συμβολαιο και οτι εκδοθηκε το 1970 απο Υπουργειο Δημοσιων εργων Γραφειο πολεοδομιας Αθηνων?!

Καμια ιδεα που μπορει να ειναι το αρχειο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Στο Β.Δ. του 1967 σύμφωνα με το οποίο είναι χτισμένα αυτά (όλα?) τα σπίτια αναφέρει ανώτατο ύψος 3.70μ με τη στέγη.

Η επιτρεπόμηνη δόμηση / κάλυψη είναι 0,1 και όχι κάτω από 50μ2 ούτε πάνω από 80μ2 και 20μ2 στεγασμενη βεραντα .

Οπότε νομίζω ότι με αυτά τα στοιχεία πρέπει να συγκρίνουμε.

Όμως δεν βρήκα τιποτα να αναφέρεται σε πρασιά και Δ. Τι κάνουμε? Στην άδεια που βρήκα στην πολεοδομία έχει τηρηθεί το Δ των 2.5μ, χωρίς όμως πουθενα να αναφέρεται (το μέτρησα με το κλιμακόμετρο!) Και πάλι μπορεί να έτυχε. Είναι τόσο μικρά τα οικόπεδα αυτά (το "δικό μου" 130μ2) που θα μπορούσε και να μη βγαίνει. Ξέρει κανένας τίποτα?

Στη δική μου περίπτωση δεν έχουν τηρηθεί οι κατόψεις, έχει τοποθετηθει σε άλλη θέση (μα κανένα δεν έβαλαν στη θέση του?!!), έχει κλειστεί η βεράντα ενώ υπάρχει άλλη μια στεγασμένη και μια μη στεγασμένη και έχει προστεθεί στέγη. Θεωρώντας ότι τα περισσότερα απο αυτά νομιμοποιούντα τους σκέφηκα να τακτοποιήσουμε ό,τι δεν νομιμοποιείται (20μ2 Υ.Δ.) και να νομιμοποιήσουμε τα υπόλοιπα. ΤΕλικά όμως φοβάμαι ότι με ένα Β.Δ. του 67(!!!) που "μπάζει από παντού" με ένα Ν.4014 που κι αυτός... και σε μία τελείως αναξιόπιστη πολεοδομία αύτο είναι εγχείρημα πολύ μεγάλου ρίσκου. Τι λέτε οι πιο έμπειροι?

Σε περιπτωση που τα τακτοποιήσουμε ολα τα πρόστιμα είναι 20μ2 για Υ.Δ., 500ε για στέγη, 500ε για περιβάλλοντα χώρο (βεράντα), 500ε για διαμερισμάτωση και 500ε για αλλαγή θέσης ή θα μπορούσαν τα δύο τελευταία να θεωρηθούν μια παράβαση? Τα υπόλοιπα σωστά? Θα ήταν πιο σωστό να κάνω αλληλοεπικάυψη και να τακτοποιήσω ό,τι περισσεύει και να μην δηλώσω αλλαγή θέσης?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις που μπορουμε να βρουμε αδεια και σχεδια για λυομενο?

Εχω μονο τον αριθμο αδειας απο το συμβολαιο και οτι εκδοθηκε το 1970 απο Υπουργειο Δημοσιων εργων Γραφειο πολεοδομιας Αθηνων?!

Καμια ιδεα που μπορει να ειναι το αρχειο?

 

Είμαι τελείως UFO! Έκανα "report" αντί για "reply". ελπίζω να μη δημιουργήθηκε πρόβλημα.

Έγραφα ότι μπορείς να βρεις τα σχέδια στην αντίστοιχη πολεοδομία - φανταζομαι ότι θα τα έχεις ήδη βρει - και ήθελα να σε ρωτήσω τι έκανες τελικά με το Δ. Πως το δήλωσες?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε καταλήξει ότι για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων στην περίπτωση των λυομένων με Ο.Α σε εκτός σχεδίου μη άρτιο και οικοδομήσιμο, το οποίο παραμένει και σήμερα μη άρτιο και οικοδομήσιμο, θεωρούμε σαν επιτρεπόμενα (δόμηση, κάλυψη) τα εγκεκριμένα της οικοδομική άδειας του λυομένου?????

 

Αν όχι τότε ποιά????????

 

 

Επίσης.....

 

Πώς μπορεί να βρει κανείς (αν ΔΕΝ υπάρχει ο φάκελλος στην Πολεοδομία) τα αρχιτεκτονικά σχέδια συγκεκριμένων τύπων λυομένων βάσει αριθμού Έγκρισης τύπου ο οποίος αναφέρεται πάνω στο στέλεχος της Ο.Α ????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε καταλήξει ότι για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων στην περίπτωση των λυομένων με Ο.Α σε εκτός σχεδίου μη άρτιο και οικοδομήσιμο, το οποίο παραμένει και σήμερα μη άρτιο και οικοδομήσιμο, θεωρούμε σαν επιτρεπόμενα (δόμηση, κάλυψη) τα εγκεκριμένα της οικοδομική άδειας του λυομένου?????

 

Ναι,

επιτρεπόμενα = εγκεκριμένα ΟΑ,

με βάση αυτά έχεις τις υπερβάσεις....

(συνήθως είναι 50 τ.μ. κύριος χώρος και 20 τ.μ. βεράντα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.