Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης έργου


Recommended Posts

Εγώ που ρώτησα σε ΔΟΥ, μου είπαν ότι δεν δέχονται συμφωνητικό με τιμή κάτω από 3000€.

Κάθε υπηρεσία έχει δικούς της κανόνες???

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον προϊστάμενο της ΔΟΥ και τον υπάλληλο δυστυχώς!

Ερμηνεύουν όπως θέλουν και σίγουρα πάντα για να είναι διασφαλισμένη η ΔΟΥ και όχι να γίνει ουσιαστική δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Τη σύμβαση αυτή την φτιάχνουμε, την υπογράφει ο πελάτης και εμείς.

Δίνουμε ένα αντίγραφο στον πελάτη για το αρχείο του.

Κρατάμε εμείς τα υπόλοιπα δύο.

Ένα για το αρχείο μας (να είμαστε κατοχυρωμένοι σε οτιδήποτε συμβεί). Δεν χρειάζεται να πάει στη ΔΟΥ τώρα. Θα σταλλούν τα "στοιχεία" του με την συγκεντρωτική κατάσταση τον επόμενο Φεβρουάριο.

Το άλλο αντίγραφο θα μας το ζητήσει το ΤΕΕ κάποια στιγμή (τότε το στέλνουμε).

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο που ειπες ισχυει ...απλα εγω συνεχιζω να επιμενω οτι πρεπει ισως να αναφερει καπου και την νομιμη αμοιβη που κατα τη γνωμη μου πανω σε αυτο εχει στηριχθει η ολη φαση του συμφωνητικου.. αφου οπως ειπανε στην ιμεριδα στην Καλαματα οταν εισπρατεις λιγοτερα η περισσοτερα απο τη νομιμη κανεισ συμφωνητικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τη σύμβαση αυτή την φτιάχνουμε, την υπογράφει ο πελάτης και εμείς.

Δίνουμε ένα αντίγραφο στον πελάτη για το αρχείο του.

Κρατάμε εμείς τα υπόλοιπα δύο.

Ένα για το αρχείο μας (να είμαστε κατοχυρωμένοι σε οτιδήποτε συμβεί). Δεν χρειάζεται να πάει στη ΔΟΥ τώρα. Θα σταλλούν τα "στοιχεία" του με την συγκεντρωτική κατάσταση τον επόμενο Φεβρουάριο.

Το άλλο αντίγραφο θα μας το ζητήσει το ΤΕΕ κάποια στιγμή (τότε το στέλνουμε).

Μήπως για καλό και για κακό να υπογράφαμε τη σύμβαση σε 4 αντίγραφα σε περίπτωση που τελικά χρειαστεί να πάμε και ένα στη ΔΟΥ? Πως ξέρουμε ότι είναι 100% σίγουρο ότι δεν θα χρειαστεί?
Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΟΥ αν θέλουμε μπορούμε να την πάμε και τώρα. Είναι υποχρεωμένοι να τη δεχθούν.

Αυτό όμως δεν μας προσφέρει σε τίποτα. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι!

Έχεις πάει ποτέ να καταθέσεις σύμβαση, συμφωνητικό, συμβόλαιο ή έστω ενοικιαστήριο σε κάποια εφορία να δεις τι γίνεται;;;;; Απίθανες ουρές. Ατελείωτες χαμένες εργατοώρες.

 

Έχουμε ταυτοχρόνως υποχρέωση κάθε Φεβρουάριο να αναφέρουμε στην ειδική συγκεντρωτική κατάσταση (που από φέτος ισχύει) όλες τις συμβάσεις που έχουμε κάνει συγκεντρωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Τις ξέρω καλά τις ουρές στη ΔΟΥ και καμία όρεξη δεν έχω να στήνομαι και να περιμένω για να καταθέσω κάτι αν δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω. Γι' αυτό και ρώτησα αν χρειαστεί, δηλαδή αν απαιτηθεί. Προαιρετικά δενπαίζει να το κάνω με τίποτα! :) Απλώς δεν θυμάμαι πως ξεκίνησε (ούτε πότε έληξε) αυτό το θέμα με την κατάθεση των συμφωνητικών στη ΔΟΥ και είχα μείνει με την εντύπωση ότι έτσι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τελικα πραγματι δεν χρειαζεται να παμε το συμφωνητικο που υπογραψαμε με τον πελατη. Απλα εχουμε απο ενα αντιγραφο. Σε περιπτωση που μας ζητηθει, ή οταν το δηλωσουμε στην λιστα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.