Μετάβαση στο περιεχόμενο

A/A εργου και βεβαιωση νομιμοτητας


Recommended Posts

Αν βάλω τις βεβαιώσεις που έχω δώσει ήδη, στο σύστημα, αυτό θα μου ζητάει μήπως και τοπογραφικό? Το τοπογραφικό που μου υποδείχτηκε κατά την αυτοψία ήταν της άδειας και η πράξη μεταβίβασης έχει γίνει ήδη (άρα χωρίς ΝΕΟ εξαρτημένο τοπογραφικό!)

 

Άρα, μήπως βρεθώ προ εκπλήξεως???

 

Όλο λέω να βάλω μία αίτηση στο σύστημα κι όλο υποχωρώ....

Link to comment
Share on other sites

Όλο λέω να βάλω μία αίτηση στο σύστημα κι όλο υποχωρώ....

Ακριβως αυτο.....

Χτες ημουν σε συναδελφο Μηχανικο και περασαμε ενα πεντακαθαρο διαμερισμα στο συστημα για να μας δωσει βεβαιωση και λοιπους αριθμους και μου δημιουργηθηκε καποια απορια....

Κατα την οριστικη υποβολη, εκτος του οτι δηλωσαμε πως τα στοιχεια ειναι αληθη και αποδεχονται τη δηλωση οι συνιδιοκτητες, κλικαραμε ΝΑΙ και σε ενα αλλο κουτακι πιο κατω που ελεγε το εξης...

Ο Μηχανικος δηλωνω υπευθυνα οτι εχω στην κατοχη μου ολα τα στοιχεια του ακινητου αυτα που θα ζητηθουν για μεταγενεστερη καταβολη

...η κατι τετοιο τελος παντων, που δειχνει ξεκαθαρα οτι προκειται για τη δηλωση του Μηχανικου οτι εχει στην κατοχη του τα απαιτουμενα στοιχεια της β' φασης....

 

Ομως για ποια β' φαση μιλαμε οταν εχουμε διαμερισμα καθαρο χωρις αυθαιρεσιες προς ρυθμιση?

Υπαρχει περιπτωση στη β' φαση να μας ζητηθει να καταθεσουμε ηλεκτρονικα τα σχεδια (κατοψεις, τομες κλπ) και τοπογραφικα?

Και αντε πες εχουμε το τοπογραφικο της αδειας, που δεν ειναι εξαρτημενο και βασει αυτου εγιναν τα συμβολαια....

 

Υπαρχει περιπτωση να μας ζητηθει και τοπογραφικο εξαρτημενο επειτα για παλαιοτερες υποθεσεις που διεκπεραιωθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε γλέντια!!! Γι αυτό κι εγώ δε θα καταθέσω τίποτα που έχω δώσει. Τα από δω και πέρα ναι, θα τα περνάω.

Καταρχάς, προσωπικά, δεν κράτησα τίποτα από σχέδια. Καλά, αν χρειαστεί τα βρίσκω, αλλά (ίσως λάθος μου) δεν κράτησα τίποτα.

Τα σχέδια μου υποδείχτηκαν, τα τσέκαρα και τέλος. Η βεβαίωση δε λέει ότι "έχω στην κατοχή μου" !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτούς που έχουμε μπλέξει δεν πρέπει να είμαστε σίγουροι για τίποτα. Οτιδήποτε μπορούν να ζητήσουν. Βγάζουν νόμους, τους συμπληρώνουν, τους αλλάζουν, τους ξαναλλάζουν, κάνουν ό,τι γουστάρουν τέλος πάντων αφού οι συνέπειες, το τρέξιμο και το μπλέξιμο είναι όλα δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δοθει καποια ττεοια εντολη τοτε θα τις περασουμε....

 

Ειδαλλως δεν προκειται να ακουσουμε καμια εντολη κανενος τοπικου ΤΕΕ....

 

Δεν το κοβω να ζητουν τιποτα αναδρομικα...

Link to comment
Share on other sites

4) πας στο ΤΕΕ οπου και σου δινουν διαταγη πληρωμης στην τραπεζα για 232,56 (γιατι το συστημα βγαζει 1104 ευρω - ελαχιστη)

5) ΠΛΕΡΩΝΕΙΣ τεε τσμεδε

Σας ακουω...

 

@thief7710 : 4α) Σε ποιά υπηρεσία του ΤΕΕ πάμε;

4β) Επίσης, γιατί δεν αυτοματοποιούν το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ώστε να πάιρνουμε εντολή πληρωμής ηλεκτρονικά;

5α) Το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνουμε με το γνωστό έντυπο στην ΕΤΕ. Το ΤΕΕ, πώς το πληρώνουμε;

5β) ΦΕΜ πληρώνουμε;

 

Τέλος, αν πρέπει να εκδοθεί βεβαίωση και για την αποθήκη - γκαράζ του διαμερίσματος, χρειάζονται άλλα 232,56 + 232,56 εκτός από τα 232,56 του διαμερίσματος;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Σχετικά με τη βεβαίωση και το τοπογραφικό (πχ σε περίπτωση μεταβίβασης γεωτεμαχίου), θα πρέπει κατά τη γνώμη σας να εισάγω στο σύστημα αμοιβών ιδιωτικών έργων τις εργασίες για το τοπογραφικό ώστε να πάρω κωδικό πληρωμής και μετά κατά τα γνωστά κρατήσεις υπερ τεε+τσμέδε επί νόμιμης (από ότι είδα η ελάχιστη 5000 λ βγαίνει στη περίπτωσή μου) και ΑΠΥ επι συμβατικής αμοιβής;

Αυτό, σκεπτόμενος ότι στη βεβαίωση θα αναγράφεται βάσει ποιου τοπογραφικου δόθηκε και άρα αν δεν έχει, "ως εργο μηχανικού", περάσει από το σύστημα του τεε, μεσα απο διασταύρωση στοιχείων ( υποχρέωση υποβολής κατάστασης έγγραφων συμφωνιών-ΠΟΛ 1193 και υποχρέωση υποβολής αργότερα και του τοπογραφικου για τη βεβαίωση) να πέσει "καμπάνα" απο το τεε για απώλεια εσόδων απο τις κρατήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Μας έχουν πραγματικά "ζαλίσει" με αυτό το βομβαρδισμό Νόμων.

Παλιότερα συντάσσοντας ένα τοπογραφικό για ιδιώτη, έκοβα απλά μια ΑΠΥ και τελείωνε το θέμα.

Το ερώτημα είναι, το τοπογραφικό ή οποιαδήποτε άλλο έργο μηχανικού που συμφωνείται με ιδιώτη και δεν περνάει μέσα από μια δημόσια υπηρεσία (π.χ Πολεοδομία), απαιτείται να εισαχθεί στο σύστημα αμοιβών ιδιωτικών έργων του ΤΕΕ για να βγεί η νόμιμη αμοιβή και οι κρατήσεις για τις οποίες φυσικά "κόπτεται¨ το ΤΕΕ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.